Nowe posty

Autor Wątek: Xubuntu instalacja systemu + szyfrowanie całości w LVM  (Przeczytany 2405 razy)

cod3r

  • Gość
Cześć,

Próbuję zainstalować Xubuntu, chciałbym sobie stworzyć jeden wolumin fizyczny LVM i wrzucić do niego partycje /, /home /swap, tak żeby za każdym razem tylko raz podawać hasło do odszyfrowania wszystkich. Poza LVM oczywiście partycja /boot
Nie wiem dlaczego jak tworzę sobie np. w moim przypadku z /dev/sda6/ partycje 25GB jako LVM to później mając już ją jako /dev/mapper/sda6_crypt mam w niej jako całość 25GB i nie mogę tego podzielić na te co chcę?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Xubuntu instalacja systemu + szyfrowanie całości w LVM
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-11-11, 07:23:18 »
Cytuj
tak żeby za każdym razem tylko raz podawać hasło do odszyfrowania wszystkich.
W takim razie najpierw szyfrujesz partycję/dysk, a później tworzysz LVM.
Cytuj
Nie wiem dlaczego jak tworzę sobie np. w moim przypadku z /dev/sda6/ partycje 25GB jako LVM to później mając już ją jako /dev/mapper/sda6_crypt mam w niej jako całość 25GB i nie mogę tego podzielić na te co chcę?
Utworzyłeś z tej partycji PV i dodałeś do VG?

cod3r

  • Gość
Xubuntu instalacja systemu + szyfrowanie całości w LVM
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-11-11, 12:18:06 »
W trybie graficznym jedyne co mogłem zrobić to utworzyć z wolnego miejsca to physical volume for encryption, na późniejszym etapie nigdzie nie było możliwości utworzenia grup? Może w trybie graficznym Xubuntu chce być mądrzejszy od nas i uważa, że chcemy mieć na zaszyfrowanej partycji tylko /root i nic więcej nie można dodać?

Tutaj kilka fotek z procesu instalacji (jakość taka sobie ale widać co trzeba)

Jak tworzę sobie PV z "czystego miejsca"


Później mam już tylko to:


Czyli jedna partycja automatycznie mi się utworzyła jako /dev/mapper/sda6_crypt z ext4, jak ją skasuje i utworzę sobie kilka mniejszych, czyli coś takiego:


to instalacja kończy się błędem.

W sumie kiedyś jak robiłem coś podobnego na debianie to miałem dużo więcej swobody, mogłem sobie wybrać algorytmy szyfrujące, co i jak chcę zrobić, z tworzeniem grup w obrębie danego wolumenu też nie było problemu, a tu wydaje się jak by Xubuntu lepiej wiedział co chcemy :).