Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Przesiadka z Windows na Linux  (Przeczytany 6873 razy)

Echnaton

  • Gość
Przesiadka z Windows na Linux
« dnia: 2014-10-31, 22:27:36 »
Witam.
Niestety jestem zupełnie zielony w Linuxie. DOS i Windowsy znam na wylot, pracuję na nich od ponad 20 lat. Teraz zdecydowałem się zmienić na system w domu, bo mam już dosyć Windowsa. Ponad 10 lat temu zapoznałem się z Mandrake, lecz wtedy przeważyła możliwość grania w gry pod Windows. Obecnie nie gram już w gry, a bolączek Windows chyba nie muszę wymieniać. Mój komputer nie należy do najnowszych, ale jeszcze można na nim pracować (proc Intel E7200, 2.53GHz, 6GB RAM) i z tego co się dowiedziałem w necie, na Linuxie powinien pracować szybciej niż na Win7. Pierwszy został zainstalowany Kubuntu. Wszystko ładnie, ale nie mogłem wszystkiego skonfigurować tak jak chciałem. Wymagam np. aby w myszce móc przypisać dodatkowe funkcje dodatkowym klawiszom (posiadam Logitech z 5-ma dodatkowymi przyciskami i korzystam z nich). W Windows Setpoint producenta załatwia sprawę. Poszukałem w sieci, znalazłem skrypty, lecz mało że u mnie nie było katalogów/folderów do umieszczenia tychże skryptów, to nie mogłem ich utworzyć (brak praw). Niestety nie znalazłem możliwości zalogowania się jako root. Możliwości logowania to tylko graficzne ikonki mojego konta i gościa, nie było możliwości wpisać samodzielnie nazwy użytkownika, przynajmniej ja nie znalazłem. Znalazłem program do Logitecha (HIDPoint) pod Ubuntu 10.10, ale Kubuntu 14.cośtam nie pozwolił go instalować.
Druga instalacja tu Ubuntu 14.04, lecz tutaj prawie wogóle nie znalazłem możliwości konfiguracji. Używam 2 monitorów, a tutaj nawet nie można ustawić różnych tapet, pasek na górze ekranu, nie udało mi się go przemieścić (jestem przyzwyczajony że jest na dole), ikonki zamykania/minimalizowania po lewej (a nie po prawej, jak lubię). No i oczywiście myszki nie udało mi się skonfigurować, ani uruchomić programu HIDPoint. Nawet konsoli nie znalazłem jak wywołać.
Szukam kogoś kto by chciał mi pomóc najlepiej na komunikatorze online jak skonfigurować wymagane przeze mnie funkcje, a jest ich raczej dużo i nie chcę zaśmiecać forum moimi wymysłami. Poza tym w Linuxie jestem zielony i zadawałbym pewnie błahe pytania. Jeśli ktoś byłby skłonny mi pomóc proszę o wiadomość pw. Proszę także o radę jaką wersję łatwo konfigurować - nie boję się konsoli, tworzenia skryptów. Nie znam systemu, ale łatwo się nauczę, zresztą zauważyłem że polecenia konsoli są podobne jak w DOSie.
Pozdrawiam,
Piotr.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Przesiadka z Windows na Linux
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-11-01, 00:34:38 »
W Ubuntu (Kubuntu to odmiana) konto root jest zablokowane. Uprawnienia podnosi się poleceniem sudo. Jeśli chcesz konfigurować graficznie, powinieneś mieć zainstalowane domyślnie Kdesudo (dla Kubuntu) lub Gksudo (dla Ubuntu), które zapyta o hasło użytkownika, który ma możliwość podniesienia uprawnień.

Co do myszki, nie wypowiem się, bo ja zawsze korzystam z najzwyklejszej dwuprzyciskowej z rolką.

Co do komputera, starym bym go nie nazwał, ja piszę z 8 letniego laptopa i dzięki Linuksowi nie czuję potrzeby zmiany na nowszy ;)

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Przesiadka z Windows na Linux
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-11-01, 14:02:24 »
Cytuj
Wymagam np. aby w myszce móc przypisać dodatkowe funkcje
Raczej nie spodziewaj sie ze super hiper z full wypasem myszka bedzie dzialac na Linuxie, co do wsparcia myszki mozesz przeczytac na stronie swojego producenta myszki.
- Zgaduje poprostu ze producenci nie wspieraja Linuxa, a wiec nie tworza na nie sterownikow, ani full wypasionych konfiguratorow do nich.
( zauwaz nawet ze Setpoint jest oprogramowaniem Logitech a nie Microsoftu )

Cytuj
Druga instalacja tu Ubuntu 14.04, lecz tutaj prawie w!ogóle nie znalazłem możliwości konfiguracji.
Ubuntu bylo robione z mysla aby nie bylo w czym grzebac i uzytkownik czegos sobie nie popsol, proponuje Ci korzystac z KDE
 ( przykladowo KDE+ Ubuntu = Kubuntu )
daje ono najwieksze mozliwosci konfigurowania srodowiska.
Ja osobiscie korzystam ze srodowiska Mate w PCLinuxOS (bo mnie w kde cos drazni) ale w mate tez nie znajdziesz
zaawansowanych funkcji jak np. czulosc myszki. (A bynajmniej nie widzialem)
Co do pomocy mozesz korzystac z czatow irc, chyba kazda dystrybucja
ma wlasny, mozesz korzystac z przegladarki jak i poprzez rozne aplikacje
jak np. xchat.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Echnaton

  • Gość
Przesiadka z Windows na Linux
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-11-01, 14:03:23 »
Bardzo dziękuję za informację. Znalazłem konsolę, zainstalowałem Gksudo, lecz dalej nic nie wiem. Przy ponownej próbie zainstalowania Gksudo mam informację że już jest zainstalowane. Jak go używać? Znalazłem jedynie "preferencje onboard".
Po drugie jaka wersja linuxa daje największe możliwości konfiguracji? Chciałbym aby system dostosował się do moich wymagań, a nie ja do możliwości systemu. Jakie są różnice pomiędzy Kubuntu i Ubuntu.
Co do myszki, to na dodatkowych przyciskach mam stałe makra (sekwencje klawiszy), które bardzo ułatwiają mi pracę. Ponadto chciałbym przenieść pasek z góry ekranu na dół (tak jak w Windows), oraz przyciski zamknij/maks/min na prawą stronę okna (jak w Win i Kubuntu).
Ostatnie pytanie, pewnie banalne, jednak nie wiem jak zainstalować program z rozszerzeniem .bin. We właściwościach ustawiłem aby można było go uruchamiać, jednak ani "Uruchamianie oprogramowania" , ani "Centrum oprogramowania Ubuntu" nie instaluje tego pliku.
Pozdrawiam,
   Piotr.

P.S. Do "tele": w jednym czasie pisaliśmy posty, więc dziękuję za informację o rróżnicach Kubuntu i Ubuntu. Zaraz zmienię system na Kubuntu. Co do Setpoint, to zaznaczałem że jest on od producenta. Jednak znalazłem HIDpoint pod linuxa, ale nie potrafię go zainstalować.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Przesiadka z Windows na Linux
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-11-01, 14:26:36 »
Cytuj
Po drugie jaka wersja Linuksa daje największe możliwości konfiguracji?
Poziom jest dosc zroznicowany.
- Gentoo pozwala na poziomie kompilacji aplikacj
i ( jakie wtyczki, maksymalna optymalizacja i szybkosc dzialania aplikacji )
 kompilowanie calego systemu moze zajac troche czasu oraz jego konfiguracja
- Arch wiekszosc aplikacji jest skompilowana,
ale konfigurujesz i instalujesz z trybu tekstowego takze, wiec ustawienie wszyskiego
takze moze zajac troche czasu. Przy instalacji kierujesz sie instrukcja wikipedii archa.
Mozesz takze skorzystac z dystrybucji opartych na archu, ale wtedy juz masz wszystko skonfigurowane. (zaleta jego yaourt )

" Yaourt jest tekstowym menadżerem pakietów. Jego główną zaletą jest to, iż umożliwia on zarówno korzystanie z gotowych paczek za pomocą Pacmana, jak i automatyczne kompilowanie programów z AUR "

dla niektorych zaleta jest takze ze jest dystrybucja ciagla, czyli taka w ktorej
pakiety sa aktualizowane bardzo czesto i jesli system dziala to nie trzeba reinstalowac do nowszej wersji bo juz sie ja ma (podobnie dziala PCLinuxOS)
- Niektorzy wola wersje stabilne np. Debiana ( sa to pakiety zazwyczaj ciut starsze,
ale teoretycznie przetestowane - testowane troche inaczej niz w Archu )
- OpenSuse domyslnie korzysta z KDE , choc srodowisko mozesz zmienic,
posiada nawet narzedzie on-line do stworzenia wlasnej dystrybucji
( dla mnie brakuje kilku ulatwien jak stworzyc bootowalo na usb itd. )
Jego zaleta jest moim zdaniem ladny instalator (choc mogl byc lepszy), grub,
oraz narzedzie systemowe Yast.
   --Wiecej info o dystrybucjach znajdziesz na wikipedii.

Edit
Testowales to ?
http://www.hidpoint.com/videos/hidpoint/linux/install.swf
lista tematow
http://www.hidpoint.com/hidpoint/demo/hidpoint.html
Jesli wysypie bledem, to musisz zglosic problem developerom by naprawili.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Przesiadka z Windows na Linux
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-11-01, 15:37:13 »
Cytat: Echnaton
Bardzo dziękuję za informację. Znalazłem konsolę, zainstalowałem Gksudo, lecz dalej nic nie wiem. Przy ponownej próbie zainstalowania Gksudo mam informację że już jest zainstalowane. Jak go używać? Znalazłem jedynie "preferencje onboard".
W polu (coś na wzór windowsowego uruchom) wpisujesz gksudo nazwa_aplikacji. Gksudo poprosi o hasło sudo i uruchomi aplikację z podniesionymi uprawnieniami.
Cytuj
Po drugie jaka wersja linuxa daje największe możliwości konfiguracji?
Jeśli chodzi o środowisko graficzne, to każda bez Unity. Jeśli zależy Ci na grzebaniu pod maską, to Gentoo, Arch, Slackware czy Debian.

Cytuj
Ponadto chciałbym przenieść pasek z góry ekranu na dół (tak jak w Windows), oraz przyciski zamknij/maks/min na prawą stronę okna (jak w Win i Kubuntu).
To daj sobie spokój z Unity, bez tweakerów się nie obejdzie, bo producent systemu stwierdził, że zmiana pozycji paska bocznego jest niezgodna z wytycznymi Unity.

Cytuj
Ostatnie pytanie, pewnie banalne, jednak nie wiem jak zainstalować program z rozszerzeniem .bin. We właściwościach ustawiłem aby można było go uruchamiać, jednak ani "Uruchamianie oprogramowania" , ani "Centrum oprogramowania Ubuntu" nie instaluje tego pliku.
Pozdrawiam,
   Piotr.
Uruchamiasz w taki sposób.
./aplikacja.bin
Lub
sh aplikacja.bin
Odinstalowaujesz przy użyciu tej samej binarki w taki sposób.
sh aplikacja.bin --uinstall
Lub w sposób opisany przez producenta aplikacji.
Jeśli aplikacja jest w innym katalogu, niż bieżący, to albo przechodzisz do katalogu aplikacji poleceniem cd, albo podajesz w poleceniu ścieżkę bezwzględną.

Echnaton

  • Gość
Przesiadka z Windows na Linux
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-11-01, 21:39:18 »
Dziękuję za porady. Testuję teraz Kubuntu 14.04. Wydaje mi się jednak że chodzi wolniej niż Windows7. Próbuję cały czas zainstalować Hidpoint. Lecz cokolwiek robię mam następujący błąd:

Do you wish to continue with the Installation? [Y/n] and hit enter Y
[sudo] password for piotrek:
libpng does not exist
libtiff does not exist
Gathering System information and generating a log
Launching HIDPoint Installer
./hidpointsetup: error while loading shared libraries: libpng.so.3: cannot open shared object file: No such file or directory
piotrek@Rodzice:~/Pobrane$

Próbowałem uruchamiać program z różnych lokalizacji na dysku (liczyłem że może jest odmowa utworzenia pliku), próbowałem kopiować jego pliki z tmp (niektórych nie mogłem odczytać, miały tylko prawo root). Pobierałem program kilkukrotnie, licząc że może był błąd w pliku. Co to za biblioteki libpng, libtiff. Szukałem w sieci, pobrałem (spakowane w zip) ale nie wiem gdzie je wgrać.
Próbowałem pobrać przez: sudo apt-get install ia32-libs (info z hidpoint dla wersji systemu 64bit)

Przy okazji: instalowałem system z pendrive, kilkukrotnie próbowałem z obrazem systemu 64bit, ale nie startował, tzn brakowało plików rozruchowych. Pod windows rozpoczynał instalację, lecz rezygnowałem z tego ponieważ nie widział dysku na którym był już linux Ubuntu. Wersja 32bit instalowała się bez żadnego problemu. Było tak zarówno z Ubuntu jak i z Kubuntu.


Edit
Nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale spróbowałem sudo apt-get install libpng?
zainstalowało biblioteki (dużo), uruchamia się instalator Hidpoint, lecz mam komunikat:
Kernel Version:3.13.0-39-generic Not Supported
Czy ma znaczenie że używam wersji systemu Kubuntu 14.04, a hidpoint jest dla Ubuntu 10.10 ?
Czy zepsułem sam instalacją tych libpng używając maski "?" ?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Przesiadka z Windows na Linux
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-11-02, 00:41:51 »
Cytat: Echnaton
Wydaje mi się jednak że chodzi wolniej niż Windows7.
No to faktycznie Ci się wydaje, bo ja Debiana z KDE odpalam na laptopie z Celeronem M440 1,86Ghz i 2GB RAM i chodzi elegancko. Ty masz 2,5GHz i 6GB RAM, więc KDE nie ma prawa zamulić (KDE wymaga minimum 512MB RAM), a jeśli tak jest to zmień Kubuntu na jakiś normalny system, np. Debiana.
Cytuj
Czy ma znaczenie że używam wersji systemu Kubuntu 14.04, a hidpoint jest dla Ubuntu 10.10 ?
Tak, ma zaczenie, bo w 10.10 jest jądro z gałęzi 2.6 (już nie rozwijanej), a w 14.04 z gałęzi 3.x, więc sterownik ma prawo być niekompatybilny z najnowszą wersją jądra. jesli potrzebujesz tego sterownika i chcesz mieć bezpieczny system, to zostaje Ci do wyboru CentOS 6.4.

Echnaton

  • Gość
Przesiadka z Windows na Linux
« Odpowiedź #8 dnia: 2014-11-04, 00:45:42 »
Witam ponownie.
Zgodnie z radą testuję Debian 7.7.0 64bit.
Niestety mam 2 problemy, z którymi nie mogę sobie poradzić.
System wyświetla się na 2 monitorach, mogę ustawić pulpit dzielony na oba, ale w karcie "Wiele monitorów" uparcie twierdzi że nie mam 2 monitorów. Wgrałem sterowniki (albo mi się tak wydaje), pojawiło się troszkę opcji w "Wiele monitorów", ale po restarcie mam stale sklonowane monitory, muszę na nowo ustawiać dzielenie pulpitu i znowu twierdzi że mam tylko 1 monitor.
Po drugie znowu próbuję zainstalować Hidpoint. Pobrałem wersję dla Debian 5 (64bit). Podczas instalacji sudo pyta o hasło dla użytkownika piotrek. Gdy podam moje hasło to mam komunikat:
"piotrek nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony." Gdy próbuję zalogować się jako root, to twierdzi że administrator nie może logować się do komputera. Próbowałem też dla mojego konta podać hasło root-a, ale oczywiście bez efektu.
Proszę jeszcze raz o pomoc.
Piotr.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Przesiadka z Windows na Linux
« Odpowiedź #9 dnia: 2014-11-04, 12:37:04 »
Debian korzysta z su,
jesli testowales
   sudo ./hidpoint1-0.bin
to sprobuj zamiast tego
   su ./hidpoint1-0.bin

PS: a co do sudo, to moze zle wpisywales,
zgaduje zeby zalogowac sie jako root powinno byc :
sudo su
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Echnaton

  • Gość
Przesiadka z Windows na Linux
« Odpowiedź #10 dnia: 2014-11-04, 14:28:39 »
Poprzednie problemy usunięte. Z monitorami sam zniknął. Z sudo: dodałem użytkownika do grupy sudo.
Jednak przy instalacji nieszczęsnego hidpointa mam brak bibliotek 32bitowych. Obecne przeglądarki (Firefox, Chromium i Konqueror) nie odtwarzają swf. Przy instalacji flash playera mam komunikat że mój obecny silnik nie obsługuje instalowania plików. Nie umiem zainstalować Firefoxa (mój ulubiony). Pobrałem archiwum, lecz uruchamiam go z konsoli po rozpakowaniu archiwum. W Apper też nie ma Firefoxa, nie znalazłem też edytora lilo/grub. Na drugim dysku instalator debiana zainstalował mi swoje menu i najpierw mam opcje Debian-Windows a po wybraniu Windows : Instalacja Debian - Windows.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Przesiadka z Windows na Linux
« Odpowiedź #11 dnia: 2014-11-04, 15:08:01 »
Co do firefoxa
- Debian korzysta z Iceweasel , jest to starsza wersja firefoxa z chyba otwartym kodem.
Ale mozesz tez sciagnac zwyklego Firefoxa ze strony domowej,
wystarczy pobrac i rozpakowac.
- Co do sfw , wpisz w google:
linux sfw
i sprawdz czy nie trzeba do tego kodeka,jesli tak to zainstaluj.
Ale jezeli chodzi ote pliki sfw z instalatora wyzej to chyba nie zadziala,
mi bynajmniej sie nie udalo.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Echnaton

  • Gość
Przesiadka z Windows na Linux
« Odpowiedź #12 dnia: 2014-11-04, 15:41:26 »
Z googla cały czas korzystam, jednak to co znalazłem, u mnie nie przynosi efektów. Firefoxa pobrałem ze strony mozilli, ale było tylko jako archiwum tar.bz2. Nie mogłem go zainstalować, więc rozpakowałem i teraz mogę go uruchomić tylko z terminala.

Do swf powinien wystarczyć adobe flash player. Jest do pobrania w kilku wersjach, pierwszej debian nie instaluje, mam komunikat: obecny silnik nie obsługuje instalowania plików. Druga to archiwum tar.gz - robiłem poprzez konsolę, tak jak napisano w readme, nie było komunikatów błędów, ale nic nie dało. Inne wersje nie startują ani nie są pobierane. Gdzie przeglądarka ma zainstalowane pluginy?

Edit
Zainstalowałem Firefoxa. Był w Apper pod nazwą tak jak podałeś. Dzięki.
Wyrzuciłem drugie menu. Kolejny problem z głowy.
Nieszczęsny hidpoint wywala mi teraz błąd braku libgtk-x11-2.0.so.0
W google znalazłem informację, że trzeba zainstalować libgtk2.0-0, ale u mnie ona jest już zainstalowana.
Proszę o pomoc.
Piotr.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Przesiadka z Windows na Linux
« Odpowiedź #13 dnia: 2014-11-05, 00:29:26 »
Cytuj
Nieszczęsny hidpoint wywala mi teraz błąd braku libgtk-x11-2.0.so.0
Moze byc ciezko bo z tego co widze gdy chcialem pobrac jakis sterownik z tamtej strony, to same stare Systemy widze,
jedyne co to pogratulowac firmie ze sie chcialo kompilowac sterowniki na kazdy z tych Systemow.
Mozesz sie poskarzyc firmie ze masz problem, albo samemu sprobowac.
   Wracajac do
Cytuj
Nieszczęsny hidpoint wywala mi teraz błąd braku libgtk-x11-2.0.so.0
[gg@localhost ~]$ apt-cache searchfile  libgtk-x11-2.0.so.0
libgtk+-x11-2.0_0-2.24.22-3pclos2013: /usr/lib/libgtk-x11-2.0.so.0
Sprawdz czy masz zainstalowany ten pakiet i czy plik tam istnieje
(patrz nizej, bo to wyzej to moje z innego systemu )

/usr/lib/i386-linux-gnu/libgtk-x11-2.0.so.0
lub w
/usr/lib/ia64-linux-gnu/libgtk-x11-2.0.so.0
lub cos podobnego.

( skorzystalem z tego linku aby zobaczyc gdzie plik siedzi )
https://www.debian.org/distrib/packages

Czasami jesli pakiet jest nowszy nazwy bibliotek ulegaja zmianie, wtedy by uruchomic starszy program wystarczy zlinkowac (ln -s ... ) plik poprzez stworzenie
specjalnego pliku linku (linkowanie statyczne lub dynamicze, zazwyczaj to pierwsze )
Dziala to troche jak skrot z nazwa starej biblioteki ktora uruchamia nowsza biblioteke.

- Zwykly Firefox
Cytuj
Nie mogłem go zainstalować, więc rozpakowałem i teraz mogę go uruchomić tylko z terminala.
Tak to dziala, niektore aplikacje pod Windowsem , zwlaszcza "portable" dzialaja podobnie,
linki w menu czy na pulpicie trzeba tworzyc recznie.
Acha, i po kliknieciu tez powinno dzialac ;-)
 Czasami tylko jak taka aplikacja krzyczy o braku zaleznosci to trzeba doinstalowac,
ewentualnie developera aplikacji poprosic by dodal juz do programu.

- Co do flasza
Zaleca sie w Linuxie glownie instalowac oprogramowanie z menadzera pakietow,
ty zgaduje ze recznie sciagales i probowales instalowac bo znalazlem
http://www.wykop.pl/wpis/8448494/linux-debian-kde-twoj-obecny-silnik-nie-obsluguje-/

I jeszcze cos, flesh o dziwo dziala na nowym sprzecie nawet, ale generalnie jego wsparcie juz dawno umarlo,
filmiki na youtube mozesz ogladac dzieki HTML5
https://www.youtube.com/html5?gl=PL&hl=pl
Wystarczy kliknac przycisk w linku i filmiki beda dzialac bez Flash Player.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Echnaton

  • Gość
Przesiadka z Windows na Linux
« Odpowiedź #14 dnia: 2014-11-05, 11:12:02 »
Dziękuję za informacje.
Niestety nie mam w systemie libgtk-x11-2.0.so.0
Instalacja czy w/w biblioteki czy też Adobe flash przerasta moje możliwości. Nie chodzi mi o filmiki z youtube. Gdy wchodzę na jakieś strony, czy nawet chcę otworzyć .swf, przeglądarka wywala komunikat, że muszę zainstalować wtyczkę flash. Z automatu instalacja nie idzie, pozostaje tylko ręczna. Przy instalacji czy to .rpm czy .tar.gz za pomocą sudo dpkg mam błędy. Zainstalowanie nowszych sterowników ze strony nvidii też zakończyło się porażką.  Niestety Linux wygrał, to nie system dla mnie. Poddaję się. Ubuntu/Kubuntu było zbyt proste, a z Debianem nie mogę sobie poradzić.

Witam ponownie. Mam troszkę wolnego czasu więc męczę PCLinuxOS (mate).
Mam pytanie czy można w nim zainstalować język polski (nie znalazłem takiej opcji)? Nie mam problemu z eng, jednak lubię swój własny język. Nie chce mi zainstalować Firefoxa pl. Google nie podaje wyników z polskich stron.
Pozdrawiam.