Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Problem z klawiaturą Logitech K330  (Przeczytany 6673 razy)

hipekhop

  • Gość
Problem z klawiaturą Logitech K330
« dnia: 2014-10-21, 04:16:23 »
Nigdy się z czymś takim nie spotkałem, google też nie pomaga (chyba też o czymś takim nie słyszało), także pora spytać się bardziej zaprawionych w boju ;)

Niektóre klawisze funkcyjne wydają się... zamienione. Przykładowo- przeglądarkowy skrót lewy_CTRL+lewy_SHIFT+TAB nie działa prawidłowo (t.j. ignoruje lewy_SHIFT i przesuwa karty do przodu- jakby w ogóle tego klawisza nie wciśnięto), z kolei wszystko jest ok, jeżeli zamiast lewego wcisnę... prawy_SHIFT!

Używam gnome (wiem, przepraszam, nie hejtujcie- przyzwyczaiłem się i... lubię je, co poradzić :P ), a tam jest funkcja wirtualnych pulpitów przesuwanych góra-dół z wykorzystaniem kombinacji lewy_CTRL+lewy_ALT+[up_STRZAŁKA LUB down_STRZAŁKA]. O ile jednak przewijanie do góry działa- do dołu nie. Kombinacja która działa na tej klawiaturze to lewy_ALT+prawy_CTRL+[up_STRZAŁKA LUB down_STRZAŁKA]. Czyli znowu ta sama sytuacja, ale z innym klawiszem- należy używać prawego, a nie lewego.

Dla jasności- zaznaczanie wielu elementów czynione zawsze z użyciem lewy_CTRL działą jak trzeba, lewy_CTRL+Z,X,C,V,Q,T,N,P działają prawidłowo, lewy_ALT rozwija menu w przeglądarce (więc wciąż w normie), a do znaków diakrytycznych działa prawidłowo prawy_ALT.

Co ciekawe- odkryłem właśnie, że zamiast lewy_CTRL+A mogę dać lewy_ALT+A i działa absolutnie tak samo dobrze zaznaczając wszystko. Inne kombinacje (przynajmniej te, oczywiście, które sprawdziłem, wiele pominąłem- wszak jest ich masa, a co ważne to chyba spisałem i nie ma co tworzyć niepotrzebnej dokumentacji- więcej informacji raczej jedynie zamęczy, a nic więcej nie powie).

Klawiatura ma przycisk FN i kilka klawiszy (z drugiej grupy Fnumer, break i printscreen) z nim może współpracować. Na równolegle wpiętej klawiaturze (staroć jakiś pod PS/2) wszystko śmigało (i śmiga) dobrze.

Macie jakieś pomysły co to jest za żart losu?

//No i na koniec sobie przypomniałem o dziwnym zjawisku, które zbagatelizowałem myśląc, że coś kliknąłem kładąc ją na stól, a teraz mnie tknęło. Owa nowa klawiaturka, świeżo ze sklepu przywieziona jest wrażliwa na "wykręcanie" jej, a nawet mocniejsze bujanie w powietrzu. Zwykle włącza mi się wtedy menu przełączania okien (czyli efekt jakby wcisnął się lewy_ALT+TAB). Co ciekawe- menu utrzymuje się jakby klawiatura trzymała lewy_ALT, z kolei pomachanie nią może nawet klikać TAB!

Nie wiem, czy to klawiatura jest niesprawna, czy co... z tym machaniem to niezłe jajo, ale generalnie rzecz biorąc, to te "zamienione" klawisze naprawdę bolą i gdyby nie to, to bym sprawę zbagatelizował z lenistwa. Myślicie, że to problem samej klawiatury i system tu nic nie zawinił?

Z góry dzięki za pomoc,
Hilary

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Problem z klawiaturą Logitech K330
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-10-21, 08:00:31 »
Co do Logitecha... Ja mam Internet Navigatora. Nie da się normalnie wpisać Ą (ani w ogóle dużych ogonkowych), bo przy kombinacji RALT+RSHIFT całość działa jak... jakby tu wytłumaczyć... jak CTRL-lock. Czyli zamiast Ą wychodzi mi zaznaczenie wszystkiego, tylko control nie odpuszcza. Muszę kliknąć sam ctrl żeby go "zresetować". RALT+LSHIFT działa, więc już odruchowo tak wybieram ogonkowate.

Ergo - Logitechy mają od dawna coś pokopane ze skankodami albo z procedurą skanowania. Musiałbym zrobić zrzut bezpośrednio z portu klawiatury i obadać co i jak. Co ciekawe pod Windows jest OK.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

miro57

  • Gość
Problem z klawiaturą Logitech K330
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-10-21, 08:45:25 »
Jaki jest wynik polecenia: setxkbmap -query

hipekhop

  • Gość
Problem z klawiaturą Logitech K330
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-10-21, 09:29:37 »
rules:      evdev
model:      pc104
layout:     pl

miro57

  • Gość
Problem z klawiaturą Logitech K330
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-10-21, 09:49:36 »
Moja w wyniku daje jeszcze dodatkowo:
variant:    qwerty
Może spróbować ustawić?
Wszystko jest w opisie: man setxkbmap

Przykład: setxkbmap -layout pl,us -model pc104 -variant qwerty

hipekhop

  • Gość
Problem z klawiaturą Logitech K330
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-10-21, 15:27:59 »
# setxkbmap -layout pl -model pc104 -variant qwerty
Error loading new keyboard description

Zabawnie... zaraz sprawdzę jak pod windowsem się zachowuje.

pasman

  • Gość
Problem z klawiaturą Logitech K330
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-10-21, 19:56:06 »
Podobne problemy mam z klawiaturą chińską ak-66. Klawiatury samsunga, hp, mediatech działają dobrze, a ta jedna ma pozamieniane niektóre klawisze.

miro57

  • Gość
Problem z klawiaturą Logitech K330
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-10-21, 22:06:00 »
Przepraszam -variant qwerty działa jeśli w -layout jest więcej klawiatur
do wyboru np: -layout pl,us
Jeśli są pozamieniane niektóre klawisze to znaczy że masz inny układ klawiatury
np: francuski (AZERTY) , Dvorak ...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_klawiatury

hipekhop

  • Gość
Problem z klawiaturą Logitech K330
« Odpowiedź #8 dnia: 2014-10-22, 03:17:54 »
Tyle, że układ był właśnie polski. Dvoraka, to akurat trodno nie zauważyć podczas pisania :D Pozamieniane były niektóre klawisze, ale tylko wymienione- funkcyjne. Problem był w samej klawiaturze, uszkodzona na poziomie mechanicznym, przynajmniej między innymi. Więcej testów (nie?)stety nie wykonam, bo wcisnąłem gnojom ją w gardło i mam nową (inny model z resztą- uprzedzam pytania).

Dzięki piękne za poświęcenie czasu!