Nowe posty

Autor Wątek: Początkujący programista, grafik i niedzielny gamer - co wybrać?  (Przeczytany 3610 razy)

d4nt3

  • Gość
Witam!

Szukam dystrybucji Linuxa odpowiedniej dla mnie ponieważ Windows już coraz bardziej mnie zaczął odpychać od siebie...

Jestem początkującym programistą - uczę się C++, w niedalekiej przyszłości będzie PHP i MySQL. Używam też programów do obróbki graficznej zdjęć i edycji i montażu filmów.
Raz na jakiś czas lubię sobie też w coś "pyknąć" ale to już schodzi na drugi plan ;)
Ponadto bardzo zainteresowałem się "pentestami" widząc możliwości Kali'ego ale pytałem znajomych i powiedzieli że to nie jest najlepszy pomysł żeby był on głównym systemem.

Mój sprzęt
- AMD Quad-Core A6-3420M  1,2GHz-2,4GHz
- 8GB RAM
- AMD Radeon HD 6520G + AMD Radeon 7670M
- 500GB HDD

Już wcześniej planowałem przenieść się całkowicie na Linuxa i zassałem kilka dystrybucji. Kilka - bo ładnie wyglądały a kilka - bo były całkiem dobre opinie. Oto lista obrazów na moim HDD:

- BackBox 3.13
- CentOS 7.0
- Chakra 2014
- Fedora
- KaOS
- Kali Linux
- Mageia 4 BETA2
- Parsix 6.0r1
- ROSA FRESH Gnome R2
- Sabayon Linux 14.10
- Ultimate Edition 3.8
- Zorin OS 8.1

Z góry uprzedzam że nie chcę Ubuntu/Kubuntu i innych "buntu" bo już w szkole bardzo dużo na nich pracuję i jakoś nie przypadły mi do gustu.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Początkujący programista, grafik i niedzielny gamer - co wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-10-05, 15:53:27 »
Wypróbuj sobie ściągnięte obrazy na virtualbox i sam zdecyduj, które distro Ci odpowiada. Backbox i ultimate edytion to forki ubuntu.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Początkujący programista, grafik i niedzielny gamer - co wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-10-05, 16:29:42 »
Zainstaluj sobie 2 systemy operacyjne
Debiana - najlepiej wez iso testing albo cos w tym rodzaju
OpenSuse - ot tak bys zobaczyl co to za system.
 Po drugie jak zainstalujesz na koncu bedziesz mial ladne menu do innych systemow.

Na kazdy system daj okolo 50GB + 1 partycje 2GB swap dla wszystkich systemow.
Dodatkowo 60GB lub troche wiecej na gry .
Na youtube mozesz znalesc czasami jak wyglada instalacja danego systemu.
Nie polecam Ci Fedory, poniewaz zbyt szybka aktualizazja kernela
uniemozliwia uzywanie rzadziej aktualizowanych sterownikow AMD,
moze kiedys dojdziesz jak zatrzymywac wersje kernela jak w PCLinuxOS.
Debian razem z Fedora sa chyba najlepiej wspieranymi systemami,
tyle ze Debian stable mi osobiscie nie odpowiada ze wzgledu na zbyt stare niektore pakiety, dlatego wspomnialem o wersji testing.
Jezeli ze sterownikami na Debianie bedziesz mial problem do gier mozesz sprobowac OpenSuse, sterowniki zainstaluj najnowsze,
gry zainstaluj na osobnej partycji, jak chcesz moge zrobic filmik jak miec dostep z kazdego linuxa (chodzi o steam)
Na virtualboxie polecam przetestowac Mageia linux DVD oraz Bridge linux lub dowolny inny linux, wirtualne dyski takze tworz na osobnej partycji, nie zasmiecaj sobie partycji z systemem.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

d4nt3

  • Gość
Początkujący programista, grafik i niedzielny gamer - co wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-10-05, 17:02:31 »
A z poziomu Linuxa mogę zmienić rozmiar partycji? Jakoś niespecjalnie mi zależy na pełnym formacie w tym momencie a jednak mam trochę danych na HDD, niestety nie mam niczego na czym mógłbym zrobić pełnego backupa.

Debiana i OpenSuse mam zainstalować już normalnie czy pobawić się w VB?

Jeśli mógłbyś nagrać filmik jak to wszystko smiga byłbym bardzo wdzięczny  :)

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Początkujący programista, grafik i niedzielny gamer - co wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-10-05, 18:07:59 »
- Z poziomu linuxa  np.plyty live-cd mozesz zmienic rozmiar,
np. przy pomocy gparted
aczkolwiek nie polecam tego robic poniewaz jest to czasami ryzykowne. Jesli partycje byly robione w windowsie mozesz z poziomu windowsa, jesli masz mozliwosc przeniesienia danych na inna partycje lub dysk to najlepiej to zrobic,
Windowsa (lub inny z ktorego korzystarz) i Linuxa chociaz 1 najlepiej miec na dvd, warto tez miec Ultimate Boot CD choc prawie sie z niego nie korzysta.
- filmik moge zaczac robic dopiero jutro jak cos.

Zerknij w wolnej chwili w windowsie (jesli go uzywasz)
czy dysk jest sformatowany na GPT czy MBR(dos).
Dyski GPT zazwyczaj posiadaja osobna małą partycje EFI,
z ktorej startuje dany system operacyjny.

- kolega wyzej napisal zebys przetestowal w virtualboxie,
jak masz ochote to czemu by nie sprobowac?
Filmiki masz na youtube co i jak.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Początkujący programista, grafik i niedzielny gamer - co wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-10-05, 22:36:44 »
Zabierasz  się do problemu od dupy strony...
Wybór dystrybucji zostaw na koniec, najpierw sprawdź, czy jest odpowiednie oprogramowanie do tego co robisz.
O ile do developerki linuks/unix się nadaje jak żaden inny, tak do innych celów bywa różnie.

Z obróbką rewelacji nie ma, a z wideo to już w ogóle tragedia.
Do grafiki jest tylko GIMP. Niby można emulować PS na wine, ale rodzi się pytanie po co, skoro wydajność znacznie spada.
Do wideo masz proste programy pokroju Windows Movie Maker i jeden zupełnie nie intuicyjny, często kulawo działający i czasem irytujący program do zaawansowanej nieliniowej obróbki wideo - Cinelerra.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Początkujący programista, grafik i niedzielny gamer - co wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-10-08, 17:50:39 »
Instalacja Debiana Jessie Beta 2 i OpenSuse 13.1 cz. 1
https://www.youtube.com/watch?v=ePwdMP2Ti3c

Instalacja Debiana Jessie Beta 2 i OpenSuse 13.1 cz. 2
https://www.youtube.com/watch?v=xZ-6KPx_9Tg

Dodawanie biblioteki z grami do Steam
https://www.youtube.com/watch?v=eLBLggVyPCg
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

d4nt3

  • Gość
Początkujący programista, grafik i niedzielny gamer - co wybrać?
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-10-09, 21:07:52 »
Na początek zainstaluję OpenSUSE i potem Sabayona i Parsixa, najbardziej mi przypadły do gustu. :)

@tele - wielkie dzięki!