Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Linux na zewnętrzny dysk + dodatkowe wymagania.  (Przeczytany 2779 razy)

kotlin

  • Gość
Linux na zewnętrzny dysk + dodatkowe wymagania.
« dnia: 2014-10-01, 09:30:31 »
Koledzy, czy możecie mi doradzić jakie distro wybrać? Z samym linuksem miałem trochę do czynienia, choć nigdy nie był to dla mnie system na co dzień. Wiersza poleceń się nie boję i jak czegoś nie umiem zrobić sam to szukam rozwiązania. Same wymagania co do systemu to:

-możliwość instalacji na USB i uruchamiania na wielu komputerach (przenośny system, podłączam dysk do dowolnego komputera)
-niezbyt duże zapotrzebowanie na zasoby
-możliwość uruchomienia platformy wirtualizacyjnej (vmware/virtualbox)

Z góry dziękuję za pomoc :)

lukaszw

  • Gość
Linux na zewnętrzny dysk + dodatkowe wymagania.
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-10-01, 13:30:41 »
Z mojej strony polecam Debiana (oczywiście stable).
Na USB system instaluje się tak samo jak na zwykłym dysku tylko przy instalacji programu rozruchowego ręcznie podajesz właściwą ścieżkę do urządzenia, jeżeli masz w momencie instalacji podpiete inne dyski.
Jeśli chcesz mieć możliwość uruchomienia systemu na wielu komputerach bezpośrednio po instalacji to w trybie eksperta należy wybrać opcję "dołącz wszystkie sterowniki" do initrd.
Zapotrzebowanie na zasoby zalezy od tego z jakiego oprogramowania chcesz korzystać.
Jeśli nie jesteś obeznany z trybem instalacji wymagającej dostępu sieci, to należy system instalować z płyty cd lub dvd, ale podczas instalacji przy wyborze instalowanego oprogramowania należy odznaczyć opcję zainstalowania środowiska graficznego, które może zawierać wiele niechcianych aplikacji. Wówczas za pośrednicwem graficznego  menadżera oprogramowania wybierasz potrzebne oprogramowanie.
Uruchomienie środowiska wirtualnego jest możliwe, ale efekty tego będą zależeć od sprzętu o którym nic nie napisałeś,

kotlin

  • Gość
Linux na zewnętrzny dysk + dodatkowe wymagania.
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-10-01, 13:55:46 »
Oprogramowanie jakiego potrzebuję to vmplayer, przeglądarka, edytor tekstów, czasem pakiet biurowy czy gimp. Do tego być może dojdzie parę programów, ale gdy będę używał vmplayera to całej reszty nie będę uruchamiał, a zasobów będę potrzebował właśnie wtedy.

System będzie uruchamiany głównie na dwóch platformach:
1 - PC: AsRock z68 xtreme 3 gen3, i7 3770k, Radeon R290X, 8GB RAM
2 - Laptop: DELL Latitude 3330, i5 3337U, Intel HD Graphics, 4GB RAM
Poza tym sporadycznie inne komputery w celu naprawy/odzyskania danych. Raczej wszystko ze wsparciem 64 bitów.

JdG

  • Gość
Linux na zewnętrzny dysk + dodatkowe wymagania.
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-10-01, 17:22:08 »
Cytat: lukaszw
Z mojej strony polecam Debiana (oczywiście stable). ...
A z mojej Knoppixa 7.4 :) Może nie Debian, ale jego pochodna, system od początku dostosowany do uruchamiania z napędów wymiennych. W tej wersji na pulpicie jest ikonka do instalatora na pamięci USB - ma kilka możliwości tej instalacji, łącznie z szyfrowaną partycją na dane.

Knoppix jest stosunkowo lekki, standardowy pulpit to LXDE z Compizem, bardzo przyjemny. Wariantów w ramach wersji jest kilka, m.in. system na CD i DVD, różniące się zestawem aplikacji.

Nie ma to specjalnie dużego znaczenia, bo po wyborze instalacji na medium rw można sobie doinstalować aplikacje z Sieci, chyba z repozytoriów Debiana (ale którego? - nie sprawdzałem).

pasman

  • Gość
Linux na zewnętrzny dysk + dodatkowe wymagania.
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-10-01, 22:20:21 »
Proponuję Xubuntu w trybie live. Do standardowego obrazu możesz dograć dowolne pakiety i konfigi za pomocą uck. Działa na penie, dvd, hdd. Minimum pracy. W razie potrzeby możesz zrobić z niego normalną instalkę.

kotlin

  • Gość
Linux na zewnętrzny dysk + dodatkowe wymagania.
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-10-01, 22:57:33 »
Dzięki wszystkim za porady,weekend się zbliża więc będzie czas po testować :)