Nowe posty

Autor Wątek: Linux do pracy z dźwiękiem  (Przeczytany 1381 razy)

Mati3009

• Gość
Linux do pracy z dźwiękiem
« dnia: 2014-09-24, 16:44:22 »
Witam!

Od kilku miesięcy przerzuciłem się na Linuxa. Używam Ubuntu 14.04 i jestem... Zadowolony. w miarę. noo... nie do końca.
Linux bardzo mi się spodobał, jednak jeśli chodzi o instalację oprogramowania... Tragedia. Może jestem trochę za głupi na to, nie wiem. Zawsze jakoś udawało mi się wybrnąć i wszystko instalowałem elegancko, chociaż przyznam że zajmowało mi to trochę czasu i nerwów.. Jednak ostatecznie zawsze osiągałem zamierzony efekt. Wczoraj męczyłem się natomiast pół dnia z oprogramowaniem JACK, QJackctl, Ardour, Rakarrack. Niestety bez skutku. Rakarrack odpaliłem, jednak opóźnienie 70 ms to trochę za dużo(tym bardziej że posiadam interfejs audio firmy Focusrite). Ardour jakoś połączyłem z JACK, ale niestety nic się nie nagrywało...

Potrzebuję dystrybucji linuxa która:

-zapewni mi jak najmniejsze opóźnienia
-pozwoli na łatwe ogarnięcie oprogramowania do obróbki audio(fajnie by było też wideo)
-pozwoli na pracę z programem Rakarrack bez opóźnień

Słyszałem o dystrybucjach typu Ubuntu Studio czy coś takiego. Jednak z tego co czytam - straaasznie dużo programów jest w nim zawartych. Obawiam się że dostanę zbyt zawalony system. A może warto je zainstalować, po czym pousuwać zbędne oprogramowanie? Jednak z tym usuwaniem oprogramowania w linuksie.. Mam wrażenie że gdy coś usuwam, w systemie zostaje duzo niepotrzebnych pakietów. Terminal każe załatwiać to komendą 'autoremove', ale wtedy mam wrażenie że usuwam też to, czego nie powinienem. Trochę boję się coś popsuć. Już raz tak popsułem kombinując coś z programem 'wine' i musiałem reinstallować system. Może od razu z radą na temat wyboru dystrybucji prosiłbym o jakieś rady w stylu 'jak nie popsuć systemu' :D Z góry dzięki za poświęcony czas.

Pozdrawiam,
Mati

Offline 1709

• Users
  • Guru
  • 1709
Linux do pracy z dźwiękiem
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-09-24, 18:18:04 »
- Nie wiem co bedzie najlepsze

- Przetestuj Ubuntu Studio jednak, a takze przetestuj np.

- Debiana bo ma duzo pakietow, (uwazaj tylko przy zmianie repozytorium na unstable czy cos, bo mnie chyba caly system przebudowalo na nowo, co troche trwalo i pousuwalo mi pare potrzebnych pakietow ) oraz jest lzejszy od Ubuntu.
( i nie chodzi tu o ilosc oprogramowania, tylko o
* ilosc procesow przy starcie programow
* latki ktore zostalu uzyte np. do optymalizacji przy kompilacji kernela
* srodowisko graficzne

- Przetestuj dystrybucji opartej na Archu, typu BridgeLinux, czy Manjaro Linux
dzieki temu masz dostep do najnowszych pakietow ( czasem trza uzyc konsoli w systemie, ale idzie przezyc ) i jest takze lzejsze od Ubuntu.
W razie problemow, a beda sie czasem zdarzac , zglaszaj na angielskim forum,
na polskim mozesz pisac , ale chyba nie zajmuja sie ich naprawianiem.

- Nie usuwaj pakietow, no chyba ze chcesz sie bawic w testera,
ale jak juz robic to pierw chyba lepiej juz w virtualbox.
W tym celu mozesz uzyc deborphan pod ubuntu czy rpmorphan pod Fedora lub OpenSuse, a pod Archopodobnymi to nie wiem.

- Czytales moze ?
http://www.linuxportal.pl/newsbar/muzyka-z-linuksa-3-id178118

- i jeszcze jedno, w przypadku niektorych dystrybucji jack zeby uzywac trzeba troche skonfigurowac, dokumentacje znajdziesz na stronie domowej projektu po angielsku,
a google translator moze ci pomoc w tlumaczeniu tekstu.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.