Nowe posty

Autor Wątek: Skrypt generujący plik i wysyłający go na serwer.  (Przeczytany 2200 razy)

inoffuc

  • Gość
Skrypt generujący plik i wysyłający go na serwer.
« dnia: 2014-10-27, 17:20:11 »
Witam!

Stworzyłem na swoje potrzeby serwer SSH, został on przeze mnie skonfigurowany - stworzyłem LVM z dwóch partycji oraz nadałem quotę do 1 GB, przy 800 MB pojawia się ostrzeżenie. Korzystam z wersji konsolowej Open Suse 12.3.

Chcę na kliencie wykonać skrypt, który będzie generował plik o dowolnej nazwie (np. data/godzina), tworzył kopię zapasową i wysyłał co minutę na serwer.


Do tej pory użyłem następujących poleceń:

touch $(date '+%H_%M_%S') - tworzenie nazwy z godziny, minuty i sekund

Przeszedłem do samego skryptu:

vi skrypt.sh ; wpisałem tam:
#!/bin/bash
touch $(date '+%H_%M_%S')

Nadałem również prawo do wykonywania przez użytkowników: chmod u+x skrypt.sh
Następnie "wykonałem" skrypt: ./skrypt.sh



Moje pytanie brzmi: Co mam dodać do skryptu, aby tworzył automatycznie kopię zapasową i wysyłał co minutę na serwer?
Czy aby to wykonać, będę musiał dodać skrypt w CRONie?

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Skrypt generujący plik i wysyłający go na serwer.
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-10-27, 17:55:41 »
Pliku tworzyć nie musisz. Raczej przekieruj wynik lub output jakiegoś polecenia archiwizującego (tar, zip, czy co tam potrzebujesz) do pliku o takiej nazwie.

Wysyłanie na serwer, ale jakim protokołem? FTP, SFTP?
Najlepiej ustaw uwierzytelnianie kluczem publicznym i używaj SFTP (polecenie scp).

Nie musisz dodawać skryptu do CRONa, choć możesz.
Ale równie dobrze zadziała "sleep 60" w pętli "while true". Skoro archiwizacja ma się odbywać na tyle często, to nie jest to brzydkie rozwiązanie. Tylko wtedy i tak będziesz musiał dodać pojedyncze uruchamianie skryptu do inita (chyba, że chcesz odpalać go ręcznie).