Nowe posty

Autor Wątek: Problem z zamknięciem systemu  (Przeczytany 3801 razy)

risen

  • Gość
Problem z zamknięciem systemu
« dnia: 2014-08-23, 09:28:00 »
Witam, mam dość irytujący problem z wyłączaniem systemu linux. Co jakiś czas , dokładnie co trzy wyłączenia systemu, zamiast wyłączyć laptop, następuje reboot komputera. Wpierw myślałem że to wina środowiska graficznego Cinnamon, ale po sprawdzeniu na Linux Mint z tą samą wersją 2.2.13-2.2.14, już nie mam wątpliwości że to nie jego wina. Znalazłem temat na forum, że jest za to odpowiedzialny systemd i cron i aktualizacja w 2012 roku naprawiła ten problem. Jednak u mnie on występuje, czy jedyne rozwiązanie to zmienić w ustawieniach środowiska graficznego z "/sbin/shutdown -h -P now" na "/usr/bin/systemctl poweroff", w którym pliku konfiguracyjnym Cinnamon to się zmienia, poprzez dconf?
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=151487&p=1
Jednak środowisko graficzne nie jest za to odpowiedzialne, nawet jak wyłączałem z konsoli root, poprzez polecenia: poweroff, shutdown -h now, tak po trzecim wyłączeniu powraca reboot - więc raczej to może być wina systemd lub systemud + cron? Ma ktoś taki problem przy zamykaniu systemu lub  zna jakieś rozwiązanie jak go jakoś rozwiązać? Próbowałem też z różnymi innymi kernelami, to też nie pomogło.

zebra

  • Gość
Problem z zamknięciem systemu
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-08-25, 11:53:46 »
Dawno dawno temu... spotkałem "twoje" zjawisko w Mandriva.
Pomogła zmiana użytkownika.
Spróbuj.
Podejrzewam, ze zostawały jakieś śmieci w plikach konfiguracyjnych po kolejnych aktualizacjach i ich nadpisywaniu. Jakaś funkcja zliczała wyłączenia systemu ( nawet jesli dwa razy odpoliłeś Windows to za trzecim razem lunux i był reboot).

risen

  • Gość
Problem z zamknięciem systemu
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-08-25, 17:12:47 »
Utworzyłem drugiego użytkownika tak jak napisałeś, dodałem do tych samych grup w tym grupy power i wyłączyłem parę razy komputer. Nadal jest to samo po trzecim wyłączeniu reboot. Windowsa nie mam, jest tylko Linux na tym pc.

Edit. No więc trochę poszukałem w wolnej wyszukiwarce. Poprawnie wyłączało się tylko poprzez polecenia na zwykłej konsoli usera:
shutdown -P now
shutdown -hP now
Już miałem zastąpić ten wpis w środowisku graficznym pod opcją poweroff.
Niektórym pomagało usuwanie różnych modułów w zależności od sprzętu ehci_hcd, acer_wmi itp, ale ile róznego sprzętu komputerowego, tyle róznych opcji z modułami.. Jeszcze inni pisali że działało im gdy wsunięty mieli jakiś pendrive usb w port. Kolejny przypadek który pomagał to zainstalowanie laptop-mode-tools i zmiana wpisu
ENABLE_AUTO_MODULES=1 to "0" , u mnie te wszystkie przypadki nie były pomocne, do tego laptop-mode-tools, powodował że moja myszka na usb, na baterii co chwila się zatrzymywała. Ale wygląda że rozwiązałem problem dodając do gruba opcję:
acpi=noirq. Na razie działa poprawne zamykanie, a co było powodem tego że się popsuło, tego nie wiem. Może wgrany nowy bios, aktualizacja systemu, może komuś będzie przydatny ten wpis i pomoże.

risen

  • Gość
Problem z zamknięciem systemu
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-09-21, 21:46:33 »
Jednak problem powrócił, potem dodałem przed zamknięciem wpis
echo "LID" > /proc/acpi/wakeup
I wydawało mi się że już jest ok, ale jednak nie. Wiem już chociaż co jest za to odpowiedzialne, deamon do wszystkiego czyli systemd.  Jest wiele bugów zgłoszonych z tym problemem zamykania do różnych urządzeń sprzętu i cały czas wiszą nierozwiązane. Więc pod mój sprzęt jestem zmuszony kiedyś, jak mi się będzie chciało zainstalować dystrybucję bez systemd.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Problem z zamknięciem systemu
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-09-21, 22:26:36 »
Spróbuj odłączyć urządzenia usb i zobacz. Ewentualnie sprawdź na innym kernelu.

risen

  • Gość
Problem z zamknięciem systemu
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-09-21, 22:56:39 »
Kernele już sprawdzałem rozmaite lts ,czy inne alternatywne. Z urządzeń usb mam tylko mysz, dzięki sprawdzę parę razy przy zamykaniu z odłączoną myszą usb.