Nowe posty

Autor Wątek: Kiedy instalować: firmware-linux-free?  (Przeczytany 2072 razy)

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
Kiedy instalować: firmware-linux-free?
« dnia: 2014-09-03, 21:08:11 »
Witam,
podczas startu systemu Debian Wheezy Stable dostałem komunikat żę zaleca się zainstalować nie darmowe sterowniki firmware-linux-nonfree ze względu na kartę graficzną AMD radeon.
Nie ma problemu. Zainstalkowałem i wszystko gra.
Zauważyłem jednak, że jest też, że można zainstalować pakiet firmware-linux-free i moje pytanie czy zaleca się domyślnie instalowanie tego pakietu?
kiedy się go instaluje?
czy generalnie zaleca się tylko wtedy instalować jak wiadomo, że brakuje pewnych sterowników, które tam są?
czy zaleca się profilaktyczne zainstalowanie tych sterowników i skoro free to dlaczego nie jest zainstalowany domyślnie z jądrem systemu?
Poszperałem w necie ale ciężko znaleźć na moje pytania odpowiedzi.
Znalazłem tylko co to jest ten pakiet i jakie zawiera sterowniki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Kiedy instalować: firmware-linux-free?
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-09-03, 23:12:23 »
Firmware to nie sterowniki a... firmware. To program nie działający w systemie operacyjnym a w urządzeniu, do którego jest przeznaczony. W pewnym sensie to system operacyjny wgrywany przez sterownik do urządzenia (drukarki, karty WiFi, tunera TV, itp). Urządzenie takie nie ma swojej pamięci ROM/Flash, więc po włączeniu zasilania jest bezużyteczne - nie działa. Dopiero sterownik po wykryciu takiego "zamnezjowanego" urządzenia czyta plik z firmwarem i programuje nim sprzęt.

Pakiety z firmwarem trzeba instalować dopiero wtedy, gdy w logu systemowym pojawi się komunikat, że nie udało się uruchomić drivera, bo brakuje pliku z firmwarem.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
Kiedy instalować: firmware-linux-free?
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-09-03, 23:42:01 »
Ahaa, rozumiem...

Dzięki za konkretną odpowiedź.