Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Jaka dystrybucja linuxa dla fotografa?  (Przeczytany 3628 razy)

zolton

  • Gość
Jaka dystrybucja linuxa dla fotografa?
« dnia: 2014-08-26, 16:53:54 »
Witajcie

Na początku napiszę kilka słów o sobie. Nazywam się Dawid i zajmuję się amatorsko fotografią.

Mam zamiar zainstalować linuxa na swoim laptopie poniważ windows zaczął mnie powoli denrwować. Obecnie mam zainstalowany win 8.1.
Kilka lat temu pracowałem na linuxie w technikum i podoba mi się ten system.
Kupując laptopa z windowsem nie sądziłem, że będę miał z nim problemy.
Używam na laptopie dwóch programów pod windowsem: lightrooma i PS-a.
Z tego co wyczytałem w sieci LR ma swój linuxowy odpowiednik - Darktable i myślę, że warto będzie się nauczyć obsługi tego programu. Co do PS-a to myślę, że będę go obsługiwał przez wine lub system wirtualny (nie pracuję w nim za dużo więc myślę, że da radę pociągnąć).

W technikum używałem wersji ubuntu 9.10-10.10 ale to tylko podstawy więc można mnie zaliczyć do kompletnie zielonych użytkowników linuxa.
Szukając w sieci hasła z tematu znalazłem artykuły tylko o ubuntu albo sprzed 4-6lat. Trafiłem też na to forum i chciałbym się Waszej społeczności zapytać co polecacie dla mnie z dystrybucji linuxa? Może mieć zainstalowane dwa systemy? Wg mnie to mijało by się z celem.
Mój laptop ma taką specyfikację:
procesor i7 3537-u 2.0 GHz
ram 8GB - w przyszłości mam zamiar dokupić jeszcze 8
karta graf (nie wiem czy potrzebne podawać) 740M 2GB

Proszę o dokładną odpowiedź co i jak i dlaczego ;)
Pozdrawiam

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja linuxa dla fotografa?
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-08-26, 23:32:28 »
Zainstaluj sobie Darktable na windows i zobacz, czy Ci będzie odpowiadał. Niestety, pomimo, że ma spory potencjał i możliwości, daleko mu do Lightrooma. Niektóre funkcje działają jakoś mało intuicyjnie, albo nie tak jak byśmy sobie tego życzyli. Jak to bywa w programach, przy których nie było człowieka od interfejsu użytkownika, niektóre funkcje są zdublowane w kilku miejscach, inne słabo działają, jak w innej zakładce czegoś nie odznaczysz, albo suwaka nie przesuniesz.

Ogólnie jak dla amatora - powinieneś się przyzwyczaić. Jeśli masz zamiar się rozwijać - lepiej zainwestuj czas w naukę fotografii niż w naukę Darktable i linuksa. Zawsze też możesz lobbować Adobe do stworzenia natywnej wersji linuksowej. Każda osoba więcej, to bliżej wersji linuksowej, wtedy będzie łatwiej ;)

Ale jeśli się już upierasz, to polecam stabilnego Debiana (wheezy) - wszystko startuje prawie z kopyta, przy minimalnej konfiguracji. Do tego masz pewność, że raz zainstalowany, nie zacznie robić Ci jakichś numerów, że się nie uruchomi, czy coś podobnego, bez względu, czy zainstalowałeś potężną aktualizację większości systemu, czy po prostu wyciągnąłeś wtyczkę z sieci. Jeśli będzie potrzebne Ci nowsze oprogramowanie - zainstalujesz sobie backporty.

Jak lubisz czasem przeżyć przygodę, zainstaluj Debiana testowego (jessie) - bywa, że aktualizacja czasem coś sknoci w konfiguracji i niby działa, ale jednak jest coś nie tak...

I w końcu dlaczego Debian? Bo jest jedną z najpopularniejszych dystrybucji - jeśli pojawią się wersje natywne programów od Adobe, to na pewno będą miały paczki deb albo trafią do repozytoriów. I spora część popularnych dystrybucji jest z nim kompatybilna i zależna od niego. W dodatku jest wystarczająco user-friendly, żeby średnio rozgarnięty użytkownik sobie w nim poradził i wystarczająco wymagający, żeby czegoś się nauczyć o systemach linuksowych.

Wine niby jest ok, chociaż czasem PS kulawo tam działa, ale wirtualizowanie windowsa dla PS uważam jako przestrzał - zabierasz sobie sporo mocy obliczeniowej, nawet z tak mocnego sprzętu i zauważysz znaczny spadek wydajności.

zolton

  • Gość
Jaka dystrybucja linuxa dla fotografa?
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-08-26, 23:49:57 »
Dzięki za odpowiedź :)

Gdzie mogę lobbować Adobe?
Na forum fotograficznym dowiedziałem się od jednego gościa, że siedzi na linuxie i na nim właśnie obrabia zdjęcia w Darktable. Twierdzi, że to jest dużo lepszy program od LR-a i w dodatku darmowy nawet do użytku komercyjnego.

Zainstaluję sobie dartable jutro bo akurat na LR skończyły mi się wersje testowe na poszczególnych komputerach a do obróbki jest kilka zdjęć.
Zanim skołuję od kogoś zewnętrzny HDD na przechowanie RAW-ów to zapoznam się z darktablem.

Sprawdziłem sobie działanie PS-a CS6 pod/przez wine na tej stronie: https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=17
Jak widać ma rangę silver (nie wiem dokładnie jak to się ma do rzeczy) ale jakoś działać będzie. Może ktoś wytłumaczy jak PS będzie działał na linuxie?

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja linuxa dla fotografa?
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-08-27, 16:46:22 »
Cytuj
Gdzie mogę lobbować Adobe?
Lobbować najlepiej na ich forum, w dziale technicznym.

Cytuj
Na forum fotograficznym dowiedziałem się od jednego gościa, że siedzi na linuxie i na nim właśnie obrabia zdjęcia w Darktable. Twierdzi, że to jest dużo lepszy program od LR-a i w dodatku darmowy nawet do użytku komercyjnego.
Skoro tak twierdzi, widocznie dla niego jest lepszy. Osobiście wolę lightrooma, sporo rzeczy ma na to wpływ, głównie presety i pluginy.

Cytuj
Sprawdziłem sobie działanie PS-a CS6 pod/przez wine na tej stronie: https://appdb.winehq.org/objectManager. … amp;iId=17
Jak widać ma rangę silver (nie wiem dokładnie jak to się ma do rzeczy) ale jakoś działać będzie. Może ktoś wytłumaczy jak PS będzie działał na linuxie?
Kulawo. CS6 korzysta mocno ze sprzętu, nie tylko z procesora, ale i z karty graficznej. Niby są to instrukcje OpenGL, ale jednak. Wielowątkowość też kuleje. Uruchamia się, większość funkcji działa poprawnie (a przynajmniej te, z których korzystam), ale jest wyraźnie wolniej niż natywnie.
Jak coś prostego jest do obróbki, to lepiej skorzystać czasem z Gimpa.