Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Wi-Fi  (Przeczytany 2594 razy)

yook3pi

  • Gość
Wi-Fi
« dnia: 2014-08-15, 00:45:54 »
Zacząłem właśnie działać na Slackware. I mam problem z instalacją sterowników.

Mój laptop to ThinkPad Z60t. Udało mi się ustalić, że potrzebuję sterowniki do:

13:00.0 Ethernet controller : Atheros Communications Inc. AR5212 802.11abg NIC (rev 01)
Do kart na chipsecie AR5212 znalazłem sterowniki madwifi:

madwifi-0.9.4.tar.gz
Kiedy rozpakowuję i próbuję zainstalować sterowniki wywala mi błąd:


./kernelversion.c:13:30: fatal errorL linux/utsrelease.h: No such file directory
#include

compilation terminated.
Makefile.inc:81: *** Cannot detect kernel version - please check compiler and KERNELPATH. Stop.
Znając życie bład jest trywialny, ale niestety potrzebuję pomocy, bo w tym momencie mam problem ze znalezieniem odpowiedzi w sieci :)

Z góry dziękuję!

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Wi-Fi
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-08-15, 09:42:31 »
Nie da się tego zainstalować inaczej, tylko musisz kompilować?

Wygląda, że nie masz w systemie nagłówków (headers) lub źródeł kernela.
Powinny być odpowiednie pakiety w repozytorium, jak kernel-headers, ale Slackware nie znam.

yook3pi

  • Gość
Wi-Fi
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-08-17, 12:31:04 »
Ok udało mi się to rozwiązać, jednak wciąż nie mam połączenia z Internetem... Zainstalowałem paczkę kernel-modules-3.10.17-i486-3.txz z ath5k.

Następnie chciałem użyć wpa_supplicant. Edytowałem plik wpa_supplicant.conf w ten sposób:
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant                                                                                                                                             
eapol_version=1                                                                                                                                                                  
fast_reauth=1                                                                                                                                                                    
ap_scan=1                                                                                                                                                                        
                                                                                                                                                                                   
network={                                                                                                                                                                        
        ssid="NAZWASIECI"
        #psk="KLUCZ"
        psk=...ce28ab5f9049864ad4a95a5.......
        key_mgmt=WPA-PSK
        proto=WPA
        pairwise=TKIP
        group=TKIP                                                                                                                                        
}
Potem uruchamiając go otrzymałem:

Successfully initialized wpa_supplicant
Więc wydaje się wszystko ok. Ale połączenia dalej nie ma...

Próbowałem też w ten sposób:
#ifconfig eth0 down
#ifconfig wlan0 down
#killall wpa_supplicant &> /dev/null
#killall dhclient &> /dev/null
#ifconfig wlan0 up
#wpa_supplicant -B -iwlan0 -Dwext -c/etc/wpa_supplicant.conf
Successfully initialized wpa_supplicant
#dhclient wlan0
Jedynie zapala mi się kontrolka wifi na laptopie, więc chyba udało się uruchomić kartę. Tylko dlaczego nie chce się połączyć?

Po wydaniu ostatniego polecenia (dhclient wlan0) i wpisaniu:

tail -n 50 /var/log/syslog
Konsola zwraca mi w ostatnich wierszach takie coś:

dhclient receive_packet failed on wlan0 network is down
dhclient receive_packet failed on wlan0 network is down
dhclient receive_packet failed on wlan0 network is down
dhclient receive_packet failed on wlan0 network is down
dhclient receive_packet failed on wlan0 network is down
Próbowałem szukać w Internecie odpowiedzi, ale nie potrafię znaleźć... Będę wdzięczny, jeśli ktoś pomoże mi krok po kroku (dopiero zacząłem używać Slackware'a i zależy mi na opanowaniu tego wszystkiego).


Dodam jeszcze, że przy skanowaniu poprzez iwlist wlan0 scan znajduje moją sieć. Klucz jakiego używam to WPA2-Personal (szyfrowanie AES), modem ASUS DSL-N10 przy usłudze Neostrady.

EDIT: Przed chwilą upewniłem się, czy karta wifi działa - wyłączyłem szyfrowanie i zdjąłem klucz z sieci (ustawiając ją jako otwartą). Połączyłem się bez problemu (dhclient wlan0), tkwi on pewnie gdzieś przy szyfrowaniu/podawaniu klucza?

yook3pi

  • Gość
Wi-Fi
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-08-17, 21:13:50 »
Jest, udało się! Dałem radę połączyć się w końcu przez wpa_supplicant, także temat do zamknięcia :)