Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: 3.14 kernel upgrade  (Przeczytany 2551 razy)

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
3.14 kernel upgrade
« dnia: 2014-08-14, 18:37:10 »
Witam,

używam debian wheezy stable i chciałem dokonać krenle upgrade z 3.2 do 3.14.
Zależy mi jednocześnie na stabilności i tu mam pytanie.

Czy po dokonaniu upgrada jest niebezpieczeństwo utraty stabilności systemu lub też powstanie jakieś niekompatybilności, np. między bibliotekami.
Czy taka operacja jest stosunkowo bezpieczna.
Z tego co rozumiem, to kernel nie wpływa na wersje bibliotek, więc jak dopasowane są sterowniki to nie powinno być żadnych problemów z kompatybilnością bibliotek czy niestabilnością.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
3.14 kernel upgrade
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-08-14, 23:08:05 »
Kernel ma powiązanie z biblioteką glibc (przez nagłówki i ABI syscall-i), przez co pośrednio ma powiązanie ze wszystkim.
Powiązanie ma postać "kernel X współpracuje z glibc w wersji co najmniej Y", a zmiana glibc to już lekki sajgon. Skok z .2 na .14 jest dość poważny, więc mogą być problemy. Zwłaszcza, że w okolicach chyba .7 były większe zmiany ABI (oidp).
YMMV.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
3.14 kernel upgrade
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-08-15, 08:14:27 »
Dzieki za odpowiedź pkraszewski. Przydatna informacja.

Tak na prawdę powodem zmiany jest to, że słyszałem, że ponoć w nowych kernelach już lepiej powinna być wykorzystywana energia baterii laptopa niż w 3.2. a kernel 3.14 jest w backports debiana.

Rozumiem, że jesli mam debian wheezy i zainstaluję jądro przez debian wheezy backports to wszystko powinno być kompatybilne, czy dobrze rozumuję ?

Nie wiem, w której dokładnie wersji kernela wykorzystywanie bateri usprawnili bo ciężko taką informację znaleźć w necie.
Czy wiecie coś na ten temat.
Chodzi mi tylko o to. Jeśli to nie prawda i nie ma żadnych usprawnień wykorzystania baterii to nie mam potrzeby robienia upgrade.
Ewentualnie gdzie najlepiej takiej informacji szukać.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
3.14 kernel upgrade
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-08-15, 08:38:52 »
Tak, jeżeli to są backportsy do wheezego, to powinno być wszystko OK.

Co do informacji, na kernel.org jest rodzaj blogu, gdzie umieszczają główne zmiany nowej wersji względem poprzedniej. Trochę klikania i czytania, ale powinno pomóc.

Co do życia baterii:
* daemony zarządzania zegarem procesora
* nowe sterowniki do kart graficznych (totaj są największe problemy z oszczędnością energii)
* zabawy z tuningiem podsystemu dyskowego, żeby miał większe cache i rzadziej zrzucal dane na dysk

Plus mnóstwo danych na tldp.org na temat laptopów w ogóle a "laptop mode" w szczególności.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
3.14 kernel upgrade
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-08-15, 12:11:16 »
Rozumiem, dzieki za wskazówki.

Miałbym jeszcze pytanie ale na inny temat. Z racji, że krótkie to nie tworzyłem nowego wątku.

Czy na debianie stable dodanie wpisów contrib i non-free zmniejsza stabilność systemu. Czy pakiety pod contrib, non-free mają też być wnikliwie dopasowane do stabe.

Chodzi mi o wpisy:

deb http://ftp.de.debian.org/debian/ wheezy main contrib non-free
deb-src http://ftp.de.debian.org/debian/ wheezy main contrib non-free

deb http://security.debian.org/ wheezy/updates main contrib non-free
deb-src http://security.debian.org/ wheezy/updates main contrib non-free

# wheezy-updates, previously known as 'volatile'
deb http://ftp.de.debian.org/debian/ wheezy-updates main contrib non-free
deb-src http://ftp.de.debian.org/debian/ wheezy-updates main contrib non-free


I ostatnie pytanie które nurtuje mnie od długiego czasu i w necie nie mogłem znaleźć odpowiedzi.

Mianowicie czy są jakieś strony z informacją jaki model laptopa, jakiej firmy powinienem kupić aby hardware w danym laptopie funkcjonował np w debian wheezy stable. Powiedzmy, że chcę kupić sobie nowy laptop i zależy mi aby mieć debian'a ale stable, czy jest gdzieś taki spis laptopów kompatybilnych z linux, że jak go kupię to wiem że na debian stable hardware będzie chodził bez problemów.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
3.14 kernel upgrade
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-08-15, 17:10:52 »
1.  Contrib - Soft otwartoźródłowy, ale zależy od zamkniętego. Albo po prostu nie jest uważany za część Debiana.
2. Non-free - Soft zamkniętoźródłowy i/lub na licencji niezgodnej z Debianem.

Non-free to na przykład wszystkie zamknięte sterowniki (Nvidia, AMD, Broadcom, itp), flash Player albo Oracle'owa wersja Javy. Contribem byłby np otwarty soft na licencji GPL, ale korzystający z Nvidia CUDA.

Co do stabilności - trudno powiedzieć. Z jednej strony dziurawe Flash i Java to nie sprawa stabilności a bezpieczeństwa, z drugiej strony mega fatalnie napisane zamknięte sterowniki ATI/AMD poważnie mogą zdestabilizować system.

A co do zgodności: taka mała checklista gwarantująca prawie całkowity brak problemów z Linuksem (czyli działa wszystko "z pudełka" be zbytniego kombinowania):
* Procesor Intel
* Chipset Intel
* Karta graficzna Intel/Nvidia/combo Intel+Nvidia (czyli optimus)
* Karta ethernetowa Intel/realtek
* Kart Wifi Intel/realtek

Jak chodzi o całe kompy:
 TAK: laptopy Dell w specyfikacji jak wyżej
 TAK: laptopy IBM/Lenovo w specyfikacji jak wyżej
 NIE: laptopy HP. Czasami jest OK, ale najwięcej zawsze problemów i niedziałających komponentów miałem właśnie w HP-kach.

z resztą nie miałem zbyt dużo styczności.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
3.14 kernel upgrade
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-08-16, 17:13:02 »
To by się zgadzało. Obecnie mam dell i nie mam problemów. Zresztą oryginalnie kupiony był z ubuntu a to niestety rzadkość :) Używam i tak debiana pomimo że ubuntu też cool.
W pracy mam nie pierwszy raz HP i zgadza się, ta firma na prawdę często cuduje ze sprzętem  i ceną ale cóż HP = HighPrise.
Dzięki za ukierunkowanie :)

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
3.14 kernel upgrade
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-08-16, 23:20:04 »
Kompatybilność laptopa z linux możesz sprawdzić tu:
http://www.linlap.com/
Co do kernela i oszczędzania baterii to najlepsze wyniki miałem właśnie na kernelu 3.2 przy odpowiednim skonfigurowaniu laptop-mode-tools + cpufrequtils (skalowanie procesora) na debianie testing(2,5 roku temu wheezy). Jako, że to distro ciągłe to mam już kernel
Cytuj
Linux asus-1505 3.14-9.dmz.1-liquorix-amd64 #1 ZEN SMP PREEMPT Sat Jun 28 18:22:06 UTC 2014 x86_64 GNU/Linux
, a nawet 3.15-9 ale tu są błędy związane z dyskiem zewnętrznym dlatego nie używam. W debianie stabilnym zmieniłbym kernel tylko w przypadku, jakby mi "któreś urządzenie" nie działało.

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
3.14 kernel upgrade
« Odpowiedź #8 dnia: 2014-08-17, 14:06:24 »
Jasne.
W stabilnym debianie mam dokładnie takie samo podejście co ty co do kernela. Musiało by mi dosłownie jakiś sprzęt nie chodzić żebym musiał upgradetowal.

Natomiast eksperymentuje tylka na vm.
 Tak samo nawet backportów nie używam. Chyba, że program ma w nowszej wersji coś co muszę mieć ale takiej sytuacji jeszcze nie miałem.
Dzięki za odpowiedzi i poświęcony czas.