Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Nowy sterownik i kłopoty z uruchamianiem, resetem itp.  (Przeczytany 4705 razy)

  • Gość
Zainstalowałem sterownik nvidii wg. rady z netu komendami:
sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa -y
sudo apt-get update; sudo apt-get install nvidia-331
Obraz jest jasny, ostry, piękny, jak w windows. Tylko teraz przy uruchamianiu, resetowaniu itp. nie ma typowego ekranu jak w ubuntu tylko jakieś napisy mrugają albo jest napis ubuntu i cztery mrugające kropki ale wyglądają szkaradnie! Czy jest jakaś komenda żeby na nowym sterowniku startował i wyłączał się jak przy domyślnym? Każdy inny sterownik niż domyślny tak mąci. Proszę o pomoc...
Nawet zdążył mi się już sterownik aktualizować... :)

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

  • Gość
Nowy sterownik i kłopoty z uruchamianiem, resetem itp.
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-08-10, 13:21:14 »
Pomogło! Tylko teraz rozciągnęło mi obraz w poziomie, zwłaszcza nienaturalnie wygląda ekran uruchamiania jest ciut za duży i rozciągnięty jak wszystko... Co robić?

Już rozwiązałem... zainstalowałem na powrót sterownik domyślny i reset, potem znów zainstalowałem sterownik nvidii i reset i działa! Kilka windowsowych resetów i po kłopocie!
Dzięki guru za pomoc!

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Nowy sterownik i kłopoty z uruchamianiem, resetem itp.
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-08-11, 19:44:54 »
Wystarczyło odpowiednio rozdzielczość w grubie ustawić...

  • Gość
Nowy sterownik i kłopoty z uruchamianiem, resetem itp.
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-09-22, 08:08:57 »
Jak sprawić żeby pod sterownikiem nVidii i zastosowaniem metody
http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=19841
obraz nie miał małej rozdzielczości tylko Full HD jak monitor?
Jeszcze niedawno wystarczała tylko metoda zacytowana powyżej i kilka resetów ze zmianami sterowników; raz nVidia raz domyślny - za którymś razem nVidia uruchamaiała się jak domyślny, ze wszystkimi mrugnięciami, ramkami itp. A teraz niewiedzieć czemu nie mogę tego przeskoczyć. Jak więc ustawić rozdzielczość na 1820x1080 o ile nie pomieszałem, bo nie mogę tego zapamiętać.
Dodam jeszcze że sterownik wybrała mi komenda
sudo apt-get install nvidia-current
Sterownik nVidia 304.123 otwartoźródłowy.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Nowy sterownik i kłopoty z uruchamianiem, resetem itp.
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-09-22, 16:53:58 »
FullHD (1920x1080) niestety nie jest obsługiwane w tym trybie na starszych kartach graficznych nVidii.
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=163147
https://wiki.archlinux.org/index.php/Kernel_Mode_Setting

Też mam monitor FullHD i w konsoli 1280x1204. Działa też 1680x1050, ale czcionka jest wtedy za mała.
I tu pytanie: po co ci natywna rozdzielczość w tym trybie? Żeby potem i tak musieć powiększyć czcionkę, bo nie da się jej przeczytać, a i tak będziesz ją oglądał raz na miesiąc lub rzadziej?

Z tego co słyszałem, na nowszych kartach nVidii FullHD w konsoli już działa. Choć dobrze by było tę informację potwierdzić.

  • Gość
Nowy sterownik i kłopoty z uruchamianiem, resetem itp.
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-09-22, 18:12:58 »
Przepraszam, źle się wyraziłem... Chodzi mi o to że jak włączę sterownik nVidii to albo latają napisy... Albo jest napis UBUNTU tylko na cały ekran, nie w odpowiedniej rozdzielczości. Nie umiem tego dokładniej wyjaśnić...

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Nowy sterownik i kłopoty z uruchamianiem, resetem itp.
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-09-22, 21:15:43 »
O tym właśnie pisałem.

"Napis Ubuntu" czyli boot-splash idzie na frame-bufferze. Tam inaczej ustawia się tryby rozdzielczości. W tym samym trybie wyświetlana jest potem tekstowa konsola, o której mówiłem.
I w tym właśnie miejscu zamknięty oficjalny sterownik nVidii nie obsługuje FullHD.

Albo będziesz miał tryb tekstowy i "latające napisy", albo ustawisz jeden z dostępnych trybów graficznych (w niedopasowanej rozdzielczości).

Obsługa FullHD pojawia się ci dopiero w X-ach, czyli w tym, w czym wyświetlany jest pulpit i graficzne aplikacje.

Otwarty sterownik (zapewne) obsługuje lepiej tryby rozdzielczości w konsoli (pewnie dlatego, że używa KMS), ale za to jest bublem jeśli chodzi o wydajność i obsługę najnowszych standardów OpenGL. Jeśli chcesz sobie pograć i ogólnie nie mieć problemów z 3D, to zostań raczej przy zamkniętym sterowniku nVidii.

Cytat: kycjano
Sterownik nVidia 304.123 otwartoźródłowy.
Patrząc na numer wersji, to raczej jest zamknięty oficjalny sterownik nVidii.
Otwartoźródłowy nazywa się "nouveau".

  • Gość
Nowy sterownik i kłopoty z uruchamianiem, resetem itp.
« Odpowiedź #8 dnia: 2014-09-25, 13:59:08 »
Dlaczego to usunięto? :(