Nowe posty

Autor Wątek: Linuks a Windows 7  (Przeczytany 1498 razy)

  • Gość
Linuks a Windows 7
« dnia: 2014-08-06, 20:01:20 »
Witam
Niedawno musiałem wywalić fabrycznego windowsa i partycje recovery z nim by odzyskać tablice partycji i Archa, teraz po czasie jednak potrzebuje owego micro systemu do
paru rzeczy.

W czym problem? W wątpliwościach

Bez GRUB'a dostawałem powiadomienia "No bootable device found, insert[...]", nawet z fixmbr z plytki windowsa ale kij, myslalem ze to wina uszkodzonej partycji boot lub windows - wywalilem...i tutaj zaczynaja sie watpliwosci.
Mam takie oto partycje obecnie

Pytania:
Czy da się go zainstalować tak by nie tworzył partycji boot? Czy jeśli jednak stworzy podczas instalacji to podzieli NTFS na sda1 czy nadpisze linuksa i z niego sobie wezmie miejsce?
Czy jezeli bez GRUB'a wywala ten błąd to znaczy że mam uszkodzony MBR? Windows nie mógł tego naprawić a nie znam się na tym.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Linuks a Windows 7
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-08-07, 05:05:48 »
Da się zainstalować bez partycji /boot - wtedy jądro znajdzie się na partycji /, w katalogu /boot.

Z tego co widzę żadna z partycji nie ma flagi startowej. W takim wypadku jakiego bootmanagera nie zainstalujesz, zawsze będziesz miał ten błąd. Daj dla sda1 flagę partycji bootowalnej i będzie ok.

Stąd też może wyskakiwać błąd, który Ci wyskakuje.

  • Gość
Linuks a Windows 7
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-08-07, 15:44:43 »
Wszystko już pięknie zrobione, winda wgrała się na sda1 i ustawiła się jako bootująca, grub co prawda coś nie chciał dodać tego nieszczęsnego systemu więc zrobiłem to ręcznie i chodzi wszystko.