Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja Ubuntu Serwer i 2 dyski 80 GB oraz 1000 GB  (Przeczytany 1795 razy)

arcom

  • Gość
Witam

Jest to mój pierwszy post na forum linux, i dopiero niedawno zacząłem przygodę z linuxem.
Napewno mój problem dla doświadczonych użytkowników może wydawać się śmieszny ale bardzo bym prosił o pomoc i wskazanie dobrego rozwiązania.

Chcę stworzyć w domu serwer na bazie Ubuntu na którym przechowywałbym dane typu zdjęcia, dokumenty, grafikę z zrealizowanych projektów itd.
Jeden serwer już udało mi się skonfigurować ale tam nie miałem problemu z podziałem dysków - były 2 x 500 GB w RAID MIRROR czyli jakby 1 dysk 500 GB.
Całą konfiguracja partycji poszła z automatu.

Tym razem chciałbym na dysku 80 GB zainstalować system a na dysku 1000GB stworzyć katalogi z posegregowanymi danymi tak że w razie awarii mógłbym ten dysk podłączyć pod inny komputer.
W jaki sposób mógłbym rozwiązać ten problem co i jak powinienem skonfigurować.

Za każdą pomoc i wyrozumiałość serdecznie dziękuję.

Adam

zonk386

  • Gość
Instalacja Ubuntu Serwer i 2 dyski 80 GB oraz 1000 GB
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-07-24, 10:13:57 »
Jeśli już zainstalowałeś oprogramowanie serwera, to polecam Ci użyć Samby. Zainstaluj system na dysku 80 GB, a drugi dysk udostępnij użytkownikom sieci za pomocom Samby, która będzie dobrze działać zarówno z komputerami linuksowymi lub windowsowymi. Powinna być ona dostępna w repozytoriach

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3088
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Instalacja Ubuntu Serwer i 2 dyski 80 GB oraz 1000 GB
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-07-24, 13:28:57 »
Sprawa jest prosta - przy podziale 80/1000 MIRRORa raczej nie postawisz (a w każdym razie większego niż 80GB).

W takim układzie najlepiej postawić system na 80-ce a 1T przeznaczyć na dane. Jeżeli to ma być TYLKO serwer na dane, to może postawić na tym specjalizowaną dystrybucję do tego przeznaczoną, jak np FreeNAS?

Pozdrawiam.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy