Nowe posty

Autor Wątek: Drobny linux do nauki programowania, przegladania internetu; obok win7  (Przeczytany 2801 razy)

rokku

  • Gość
Dzień dobry. Na codzień korzystam z Windowsa 7, ale zaczynam interesować się programowaniem, dlatego pragnę zainstalować dystrybucję linuxa dla kogoś początkującego, możliwie jak najlżejszą i najszybszą, z możliwością do pisania kodu i kompilowania w zakresie nauki oraz możliwością oglania video w internecie. Nic więcej mi nie potrzeba :)
Mam nadzieję, że znajdzie się coś odpowiedniego :p

JdG

  • Gość
Drobny linux do nauki programowania, przegladania internetu; obok win7
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-07-21, 15:11:03 »
Cytat: rokku
..., dlatego pragnę zainstalować dystrybucję linuxa dla kogoś początkującego, możliwie jak najlżejszą i najszybszą, z możliwością do pisania kodu i kompilowania w zakresie nauki oraz możliwością oglania video w internecie. Nic więcej mi nie potrzeba :)
szkoda, że nie zacząłeś od tego co zalecane jest na każdym forum, czyli lektury i innych postów w tej tematyce, może nie musiałbyś nic pisać?
Zacząć mozna też  od wypróbowania dystrybucji typu Live, czyli startującej z nosnika CD albo USB. To są prawie wszystkie z gatunków najpopularniejszych - np. z 1. 20-tki na DistroWatch.org; wariant CD bywa nieco irytujący, co zrozumiałe. Masz dzieki temu w pełni funkcjonalny OS bez konieczności nstalacji na dysku. Samą instalację możesz od razu jak tego zapragniesz też wykonać, bo takie Ubuntu, czy MInt mają od razu na desktopie stosowną ikonkę.

No ale te porady sam pisałem już n-razy tutaj. Powodzenia.

rokku

  • Gość
Drobny linux do nauki programowania, przegladania internetu; obok win7
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-07-21, 15:21:59 »
Nie jest tak jak piszesz, bo pisanie tutaj na forum to dla mnie konieczność. Nie znalazłem w tematach mojej sytuacji i wymagań, a próbowałem już instalować niektóre polecane dystrybucje, i tak: ubuntu strasznie mi się nie podoba, z innymi sławnymi dystrybucjami też miałem pewne problemy, zawsze coś nie działało, albo zbyt skomplikowane, a wszystkie poradniki, na które natrafiłem były skierowane do osób, które już coś ogarniają.
 Dlatego szukam prostej dystrybucji, na której będę mógł się nauczyć podstaw linuxa, na której będę mógł coś zaprogramować i przeglądać internet w celu znalezienia ewentualnej pomocy. Żadne inne aplikacje czy pierdoły nie są mi potrzebne, tak jak już pisałem. Sądziłem, że Porteus będzie dobrym bo znów go ktos polecał na forum, ale jego nie mogę zainstalować :x

dlatego zakładam wątek, by ktoś doświadczony pomógł mi wybrać coś specjalnego

alvaro

  • Gość
Drobny linux do nauki programowania, przegladania internetu; obok win7
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-07-21, 15:43:14 »
Cytat: rokku
Dzień dobry. Na codzień korzystam z Windowsa 7, ale zaczynam interesować się programowaniem, dlatego pragnę zainstalować dystrybucję linuxa dla kogoś początkującego, możliwie jak najlżejszą i najszybszą
Jedno wyklucza drugie. Albo system ma być stosunkowo prosty w obsłudze albo możliwie najwydajniejszy.

Cytat: rokku
z możliwością do pisania kodu i kompilowania w zakresie nauki oraz możliwością oglania video w internecie. Nic więcej mi nie potrzeba :)
Mam nadzieję, że znajdzie się coś odpowiedniego :p
Polecam EL ([RHEL - Red Hat Enterprise Linux, CentOS - Community ENTerprise Operating System, SL - Scientific Linux, OL - Oracle Linux, Stella) ze względu na RHSCL - Red Hat Software Collections oraz RHDTS - Red Hat Developer Toolset:
- RHSCL 1.0
- RHSCL 1.1
- RHDTS 1.0
- RHDTS 1.1
- RHDTS 2.0
- RHDTS 2.1
Jest to bardzo stabilna i dopracowana dystrybucja o naprawdę długim czasie wsparcia (10+3=13 lat). Na szczególną uwagę zasługują regularne, okresowe aktualizacje oprogramowania (głównie użytkowego, takiego jak pakiet biurowy, przeglądarka internetowa czy program pocztowy) jak również spore zainteresowanie firm trzecich tworzeniem oprogramowania na tę platformę. Sugeruję korzystanie z dodatkowych repozytoriów takich jak EPEL, RPM Fusion, ELRepo, Adobe, Google i Nux Dextop. Zalecam przy tym korzystanie z dodatkowych wtyczek do yum, takich jak priorities czy protectbase.
Radzę unikać mało popularnych dystrybucji oraz posiadających krótki okres wsparcia.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Drobny linux do nauki programowania, przegladania internetu; obok win7
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-07-21, 15:50:04 »
Dystrybucje mozliwe ze oparte na Archu przypadna Ci do gustu.
(Manjaro, Bridge)
Ja bym Ci radzil najpierw zobaczyc jak Ci sie spodoba Debian, lub OpenSuse
lub Fedora.
( czesc osob takze korzysta z Ubuntu, ale mnie wkurza jak wykorzystuje polecenia
sudo w skryptach i nie pomysli ze zazwyczaj tylko jego dystrubucja tego uzywa )

- Co do Debiana nie wiem czy nie lepiej zebys uzywal wersji testowej,
co daje czesto nowsze oprogramowanie, ale to nie musi byc regula, np.
http://www.codeblocks.org/downloads/26
  Jak widzisz developerzy specjalnie zbudowali paczki dla danej dystrybucji
i jeszcze dla roznej wersji dystrybucji linuxa, ten sam pakiet.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.