Nowe posty

Autor Wątek: Jakiego linuxa wybrać? laptop domowy / gry / programy  (Przeczytany 2121 razy)

samurajafs

  • Gość
Siema!
Jak w temacie. Powiem tak, nigdy nie działałem nic na linuxie, a chciałbym sobie go na laptopa "zainstalować" w celach edukacyjnych / odkrywczych :)

Do czego używam laptopa - czego wymagam od szukanego systemu Linux ?
- aby śmigały mi gry (system który nie będzie wymagał więcej niż windows 8.1) ; ale jeśli jest system który wymaga więcej, a spełnia inne standardy, to też proszę o napisanie o tym ;)
- chcę, aby system można było w jakiś sposób modyfikowac / rozbudowywać (bo chyba taki jest linux z tego co wiem;)
- chcę aby można było na nim używać większości programów z windowsa lub może żeby miał jakiś emulator bądź coś w tym stylu, aby odtwarzał pliki /exe o ile to możliwe
- dajmy na to że mam photoshopa i chcę go zainstalować i odpalić na linuxie, ale jak, skoro jest to plik exe?
- to że nigdy na linuxie nie siedziałem, to nie znaczy że chcę jakąś wersję uproszczoną
- chcę aby nie był to jakiś najstarszy linux (to tak jak byśmy mieli windowsa xp, 7 i 8.1 ; nie chcę XP, ale zamiast 8.1 mógłby być 7), wiadomo, starszy linux nie będzie miał takich możliwości jak nowy, a co za tym idzie nie będzie on tak bogaty w opcje jak nowy.
- chcę aby był to jakiś wybajerowany system (nie mówie ze jak zainstaluje to zaraz dziesięć addonów mi się wyświetli, chcę aby po zainstalowaniu był to czysty linux, a żeby miał jakieś możliwości czy to dogrania jakiś ciekawych rzeczy czy po prostu żebym mógł sobie jakieś systemowe już włączyć).

- jak jest tu ze sterownikami? - czy będzie mi działało np. NFC w które jest wyposażony mój laptop?



To by było na tyle, wiem to tak jak bym trochę też pytał czy linux może to czy tamto, ale po prostu jestem w tym zielony i chcę się pouczyć tego systemu ;).


Więc tak, poniżej jest link do specyfikacji mojego laptopa, z tym że mam w nim 8GB ramu a nie 4.



http://laptops-and-notebooks.findthebest.com/l/1730/VAIO-Fit-15E-SVF15414CXB


Proszę was, powiedzcie mi jaki linux wybrać i czym się one różnią, bo pojęcia nie mam :). Chciałbym nowszego linuxa, chyba że nie spełni moich podpunktów.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi ;)


@Edit
Zapomniałem napisać, że system startowy tego laptopa to win8, a starszego nie mogę wgrać z powodu braku sterowników.
Dlatego proszę mi napisać jak jest z tymi sterownikami w linuxie ;)

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Jakiego linuxa wybrać? laptop domowy / gry / programy
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-07-20, 21:27:21 »
- OpenSuse
   *zawiera paczke ze sterownikami zamknietymi
 - PCLinuxOS
   *mozna zmienic sterownik w "Centrum Sterowania ..."
   *spolszczasz przez skrypt addlocale
 - Debian
( jesli bedziesz mial problem tu, dokumentacja jest dosc bogata i tez ludzie jak cos powinni Ci pomoc )

Domyslnie Systemy zawieraja otwarty sterownik mesa,
generalnie ludzie psiocza na oba sterowniki z kilku powodow,
ale pocieszajace jest chociaz ze tez z kazdym wydaniem kernela wzrasta wydajnosc sterownikow otwartych dla niektorych kart.

 - O NFC nic nie wiem.

 - Co do aplikacji windowsowych, masz wine, masz PlayOnLinux,
zapoznaj sie z nimi, ( tutoriale masz takze na youtubie )
zwlaszcza ktore aplikacje moga dzialac i w jakim stopniu.

http://wiki.winehq.org/Polish?action=show&redirect=StronaG%C5%82%C3%B3wna
http://www.playonlinux.com/pl/

Mozesz wiecej o linux poczytac np.
http://www.linux.pl/?id=distro
http://linuxiarze.pl/

O nowosciach zwiazanych z linuxem np.
http://www.linuxportal.pl/news
Poczytaj tez o srodowiskach graficznych na Linuxa

Wiekszosc dystrybucji ma tez swoje wiki, mozesz tam zajzec.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3068
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jakiego linuxa wybrać? laptop domowy / gry / programy
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-07-20, 23:02:21 »
Przepisz 100x na tablicy: Linux nie jest darmowym systemem do uruchamiania aplikacji z Windows. Niektóre aplikacje dają się zainstalować, w tym kilka gier nawet chodzi lepiej niż na Windows, ale to nie jest regułą i nikt tego ci nie zagwarantuje. Zostań przy Win8 - oszczędzisz nam i sobie nerwów. A jak 8 ci wolno chodzi - no nie bez powodu ten laptop kosztuje poniżej 700$.

W dodatku to jest
a) nowe Sony (dziwne komponenty na płycie głównej bez żadnego wsparcia w sterownikach, w tym najprawdopodobniej NFC o które pytasz)
b) nowe AMD (słabe wsparcie dla trybów oszczędzania energii)
c) nowy Radeon (wieczny pieprznik ze sterownikami, których AMD po prostu nie potrafi pisać dla Linuksa)
d) Preinstalowany Win8 (SecureBoot, którego najprawdopodobniej nie da się wyłączyć - taki wymóg Microsoftu dla OEM - może uniemożliwiać instalację innego systemu, niż te kilka któreych developerzy wykupili klucze; Bodaj Fedora i SUSE)

Nawet jakbym tego laptopa dostał od kogoś w prezencie, to z pionierskim pozdrowieniem bym oddał albo na Allegro wystawił - i to nie żebym nie potrafił stawiać Linuksa na dziwnych platformach, ale w tym przypadku szkoda nerwów.

Jak laptop pod open source (Linux/BSD) to tylko Dell/Lenovo z procem i chipsetem Intela i grafiką Intel albo Intel+NVidia  i bez preinstalowanego Win8, żeby nie pałować się z SecureBootem.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

JdG

  • Gość
Jakiego linuxa wybrać? laptop domowy / gry / programy
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-07-21, 14:52:40 »
Cytat: samurajafs
Proszę was, powiedzcie mi jaki linux wybrać i czym się one różnią, bo pojęcia nie mam :). Chciałbym nowszego linuxa, chyba że nie spełni moich podpunktów.
Linuksy z zasady są nowsze (aczkolwiek starsze wersje też są dostępne). Skoro nie masz pojęcia, to spróbuj je nabyć. Nawet czytając inne posty na tym forum mógłbyś zdobyć sporo użytecznych informacji. Twój przypadek nie jest bowiem wyjątkowy.

Cytat: samurajafs
Zapomniałem napisać, że system startowy tego laptopa to win8, a starszego nie mogę wgrać z powodu braku sterowników.
Dlatego proszę mi napisać jak jest z tymi sterownikami w linuxie ;)
Jak wspomniał powyżej kolega *pkraszewski*, skoro to maszyna z Win8, to lepiej sobie  (i innym) oszczędzić frustracji.