Nowe posty

Autor Wątek: system do telewizora  (Przeczytany 6221 razy)

TheKalif14

  • Gość
system do telewizora
« dnia: 2014-07-15, 10:35:28 »
Szukam systemu na stary laptop. Mam co do niego 3 wymagania:
- lekki, bo laptop ma tylko 850MHz Pentium 3 oraz 512 RAM oraz ATI Mobiliti
- obslygiwac polaczenie PPPoE, gdzyz mam internet szerokopasmowy
- obslugiwac modem WN321G, bo spotkalem sie z systemami (debian, ubuntu) ktore nawet ze sterownikiem po wlaczeniu internetu i ponownym uruchomieniu nie wykrywaly karty

mam jeszcze jedno, ale juz malo wazne, bo dobrze by bylo gdyby system niewiele zajmowal i byl bez srodowska graficznego :)

Z gory dziekuje za pomoc :)

JdG

  • Gość
system do telewizora
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-07-15, 18:33:54 »
Arch

TheKalif14

  • Gość
system do telewizora
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-07-16, 21:56:05 »
no tak... Tylko z tego co wyczytalem do Archa trzeba sporo umiejetnosci i znajomosci linuxa, ktorej ja nie posiadam. Moze znacie jakas inna dystrybucje?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
system do telewizora
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-07-17, 15:09:07 »
" umiejetnosci i znajomosci Linuksa, "
Chciales Linuxa bez srodowiska graficznego,
jak chcesz go inaczej obslugiwac ?
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

TheKalif14

  • Gość
system do telewizora
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-07-17, 21:22:22 »
chodzilo mi o znajomosc obslugi systemow linuksowych, jesli tak to moge nazwac. A wiec znacie inny system?

miro57

  • Gość
system do telewizora
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-07-18, 08:30:12 »
Na starsze i słabsze komputery tylko Arch i wcale nie jest taki trudny.
Wystarczy opanować menedżer pakietów pacman i nauczyć się korzystać
z pomocy w internecie, a na Archa jest tego dużo nawet w języku polskim.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman_%28Polski%29
 Osobiście mam porównanie na Raspberry Pi między Debian Wheezy,
Pidora (Fedora) i jeszcze kilkoma innymi dystrybucjami, różnica jest
wyraźna na korzyść Archa.

TheKalif14

  • Gość
system do telewizora
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-07-18, 17:18:50 »
chyba podziękuje za archa bo nie umiem go nawet zainstalować...

miro57

  • Gość
system do telewizora
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-07-18, 20:56:44 »
Pozostaje tylko:
http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/
Adresy z podobnymi testami znajdziesz na tej stronie.

TheKalif14

  • Gość
system do telewizora
« Odpowiedź #8 dnia: 2014-07-18, 21:18:40 »
próbowałem to ale dawało mi same ciezkie na ten laptop dystrybucję, a przy Archu to ja juz kurw.... No ten tego dostaje

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
system do telewizora
« Odpowiedź #9 dnia: 2014-07-18, 23:17:48 »
Jeśli ma nie być środowiska graficznego, to każda inna dystrybucja będzie miała identyczny stopień trudności jak arch. Różnice będą tylko minimalne, ograniczać się będą do położenia plików/bibliotek i poleceń do instalacji/konfiguracji systemu. Wszystko inne będzie takie same, bez różnicy, czy to będzie bardzo user friendly ubuntu czy mint, czy ultra hardcorowy gentoo, arch, slackware czy debil.

Jak nie dasz rady z archem, spróbuj debiana. Co prawda instalacja może będzie trochę łatwiejsza, ale późniejsza obsługa nie będzie się jakoś znacznie różnić. No i debian domyślnie ładuje trochę więcej bibliotek i demonów, więc będziesz musiał sobie powyłączać, jak będzie Ci zamulał komp.

Ogólnie sprawy wyglądają tak: Linux, to linux, wszędzie wszystko działa tak samo bez względu na dystrybucję. Tak samo uruchamiają się programy, tak samo wyglądają błędy, tak samo się wpisuje polecenia w konsoli, wszędzie wszystko podobnie działa. Różnice między dystrybucjami ograniczają się głównie do Instalatora, dostępnego pakietu oprogramowania na starcie, dostępnych sterowników i ew. domyślnego środowiska graficznego. Reszta, to nieważne, malutkie niuanse.
Jak coś działa na jednej dystrybucji, to na drugiej też musi. Nie ma innej opcji. Dlatego jaką byś nie wybrał dystrybucję na laptopa, wszystko będzie tak samo działać.

TheKalif14

  • Gość
system do telewizora
« Odpowiedź #10 dnia: 2014-07-19, 19:44:31 »
potrzebuje jednak z srodowiskem systemu. Na razie probowalem ubuntu, debiana, minta, slaxa, porteusa, cdlinuxos i 2 pierwsze dzialaja ale po ustawieniu pppoe nie wykrywa karty sieciowej.

JdG

  • Gość
system do telewizora
« Odpowiedź #11 dnia: 2014-07-21, 15:34:40 »
Cytat: TheKalif14
chodzilo mi o znajomosc obslugi systemow linuksowych, jesli tak to moge nazwac. A wiec znacie inny system?
Slackware. Najprostszy linux w naturze. Ale skoro Arch wydaje Ci się niemożliwy w użyciu, to i tu pewnie sukcesu nie odniesiesz. Niestety, jak nie ma GUI, tylko wierszowy procesor poleceń (np. bash), to trzeba naumieć się obchodzić z czymś takim. Zwłaszcza jak pałasz chęcią poznania "obslugi systemow linuksowych" (NB. wśrod linuksów chyba nic lepszego od Archa do osiągnięcia tego poznania nie znajdziesz).

Na koniec mogę tylko poradzić, że dobrze jest mieć przy tego rodzaju zabawach drugi, działający i podłączony do Sieci komputer. Akurat Arch ma świetne Wiki z opisem systemu.

BTW, taki DOS np., najprostszy OS dla PC, też nadmiernie łatwy w obsłudze nie był i niewielu tę sztukę opanowało.

@mateo86 ("Jeśli ma nie być środowiska graficznego, to każda inna dystrybucja będzie miała identyczny stopień trudności jak arch"):

ogólnie racja, ale w szczegółach to niestety już nie jest prawdą. Różnice między dystrybucjami są obecnie na tyle poważne, ze mimo iż konsola na Debianie, Slacku i Archu (np.) wygląda z grubsza tak samo, to na niej się w zasadzie kończy podobieństwo - niby 3 tradycyjne linuksy a faktycznie 3 różne (i to dość poważnie) systemy operacyjne.  Już choćby wprowadzenie systemd mocno zmieniło niektóre linuksy i oddaliło je np. od systemów *BSD.