Nowe posty

Autor Wątek: Problem z inittab  (Przeczytany 5013 razy)

hicior103

  • Gość
Problem z inittab
« dnia: 2014-07-09, 13:07:53 »
Cześć,
chciałem edytować plik inittab w folderze etc ale przez terminal gdy wpisuję

Cytuj
nano /etc/inittab/
to tworzy mi się nowy plik.
Pomocy!

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Problem z inittab
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-07-09, 15:21:13 »
W nowych systemach typu Mint, Ubuntu, Fedora, SUSE nie ma pliku /etc/inittab. Cały podsystem zawierający inittab, skrypty startowe i konfiguracyjne systemu został zamieniony na pakiety upstart (Ubuntu i pochodne) bądź systemd (Fedora, SUSE i pochodne).

inittab został w systemach "tradycyjnych", typu Slackware, Debian 7, Arch, choć pewnie i z nich wyleci (np. Debian 8)
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

hicior103

  • Gość
Problem z inittab
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-07-09, 15:39:13 »
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ale w takim razie gdzie są te pakiety upstart? Chcę zmienić to aby podczas uruchamiania systemu być zalogowanym na roota.

Możliwe że jest to oczywiste ale jeżeli chodzi o linuxa to jestem całkiem nowym użytkownikiem, mam ubuntu 14.04 LTS.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Problem z inittab
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-07-09, 18:07:06 »
Ja mam "stary" system jesli mozna go tak nazwac,
 ale  odwolywanie sie w ten sposob  " / " czyli podajac siezke do katalogu zamiast do pliku nie jest dobrym pomyslem.
Co prawda otworzy sie puste nano, ale nie zapiszemy takiego pliku bez nazwy.

Poprostu w twojej komendzie na koncu dotakowo " / " jest zbedne,
bo w ten sposob sugerujesz ze chodzi ci o katalog, a nie o plik.

Moze sie przydadza komendy ?
ls
pwd
cat
Prewijanie :  Shift + Page UP  oraz Shift + Page Down

Co do plikow init to sie nie znam, bo nigdy takiej potrzeby nie mialem.
Ale co do upstart w google znalazlem :
https://help.ubuntu.com/community/UpstartHowto

tlumacz w razie czego
https://translate.google.pl/
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Problem z inittab
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-07-09, 18:34:56 »
Cytat: hicior103
Chcę zmienić to aby podczas uruchamiania systemu być zalogowanym na roota. (...) jeżeli chodzi o linuxa to jestem całkiem nowym użytkownikiem, mam ubuntu 14.04 LTS.
W takim przypadku nie chcesz być zalogowany na roota, uwierz mi. Dobrze postrzelona stopa długo boli.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

hicior103

  • Gość
Problem z inittab
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-07-09, 18:58:39 »
Cytat: pkraszewski
W takim przypadku nie chcesz być zalogowany na roota, uwierz mi. Dobrze postrzelona stopa długo boli.
Wiem oco chodzi, format i te sprawy ale mam na starym laptopie (6 lat) linuxa i nic tam nie mam bo korzystam z PC ale jadę na wakacje a tam jest wi-fi (pewnie już się domyślasz oco chodzi ale) jest tam dużo osób z poza hotelu którzy sobie porostu ściągają filmy i zapychają łącze.... dlatego więc uczę się obsługi terminala, ale denerwuje mnie to że ktoś na jakimś filmiku czy coś odpala terminala i już a ja muszę się do roota logować...

hicior103

  • Gość
Problem z inittab
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-07-12, 19:42:21 »
TO jakieś pomysły?

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Problem z inittab
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-07-13, 01:59:37 »
Cytat: hicior103
Cytat: pkraszewski
W takim przypadku nie chcesz być zalogowany na roota, uwierz mi. Dobrze postrzelona stopa długo boli.
Wiem oco chodzi, format i te sprawy ale mam na starym laptopie (6 lat) linuxa i nic tam nie mam bo korzystam z PC ale jadę na wakacje a tam jest wi-fi (pewnie już się domyślasz oco chodzi ale) jest tam dużo osób z poza hotelu którzy sobie porostu ściągają filmy i zapychają łącze.... dlatego więc uczę się obsługi terminala, ale denerwuje mnie to że ktoś na jakimś filmiku czy coś odpala terminala i już a ja muszę się do roota logować...
A w jaki sposób konto roota ma w tym pomóc?
Jak się połączysz z siecią, to czy jesteś na swoim laptopie zalogowany jako zwykły użytkownik, czy jako root, nie robi żadnej różnicy przy transferze.

hicior103

  • Gość
Problem z inittab
« Odpowiedź #8 dnia: 2014-07-13, 14:26:50 »
OK w to w takim razie dziękuję bardzo wszystkim którzy starali się pomóc wyjeżdżam we wtorek to napisze jak idzie ;)