Nowe posty

Autor Wątek: Problem z instalacja i usunięciem Ubuntu  (Przeczytany 2160 razy)

dzyzas

  • Gość
Problem z instalacja i usunięciem Ubuntu
« dnia: 2014-07-07, 10:11:13 »
Witam,

Z góry przepraszam za zadawanie zbyt prosty/głupich pytań ale była to moja pierwsza styczność z Ubuntu.
Postanowiłem zainstalować Linuxa obok Windowsa 8, do tego zadania wybrałem Ubuntu Triumfalna-Turkawka-14.04PL.

Instalowałem go z bootowanego USB. Wszystko szło ok, zaznaczyłem opcje zainstalowania Obok Windowsa i wyskoczył mi komunikat, że niektóre partycje nie maja wystarczającej wielkości (3,3GB) i instalacja może się nie udać, zaznaczyłem wstecz i pokazał mi się program do przydzielania/dzielenia partycji. Nie wiedziałem zbytnio o co chodzi więc zamknąłem instalacje i przeczytałem dodatkowe informacje.
Posiadam dwa dyski jeden SDD jedynie na Windowsa i drugi HDD na którym miałem dwie partycje, tak też pokazywało mi /sda a poniżej było /sdb. Wróciłem i wybrałem jedna partycję(na dysku HDD /sda) i odjąłem od niej 6,5GB (w początkowej fazie instalacji pokazywało mi że potrzebne będzie 6,3GB) całość się udała i wybrana partycję zmniejszyła swą objętość i powstała wolna przestrzeń, niestety tamta partycja zamieniła się z NFS na ext4. Dodatkowo zsunąłem się na /sdb i pokazało mi że jakimś cudem Ubuntu został już zainstalowany a jemu została przydzielona partycja o wielkości koło 3MB... oczywiście przerwałem instalacje i chciałem doczytać coś więcej.
Wracając do instalacji nie pokazywało mi już informacji aby zainstalować Ubuntu obok Windows, a informacje o Usunieciu Ubuntu i zainstalowaniu ponowanie, o Formacie Dysku lub Naprawieniu Ubuntu - kiedy chciałem to zrobić to dalej pokazywały się informacje że partycję są za małe. Kiedy chciałem przejść Ubuntu jakby się zainstalował, pokazał mi się pulpit, udało mi się skorzystać z internetu a następnie system się zawiesił i tak dwukrotnie.

Sprawa wygląda tak, że miałem dość sporo Filmów/Muzyki na partycji która zmieniła się na EXT4 - jeśli byłaby możliwość ich odzyskania i pokazywania tej partycji w Windowsie byłoby super, jeśli jest to sprawa drugorzędna to olać.
Oczywiście nie chce zrezygnować z instalacji Ubuntu, ale muszę ewidentnie naprawić najpierw to co tutaj mi się narobiło. Ważne jest aby nie stracił tej partycji i miejsca na niej, której chciałem zabrać przestrzeń.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Problem z instalacja i usunięciem Ubuntu
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-07-07, 10:58:09 »
Odzyskiwanie danych
- Z windows Recuva
- Z Windows i Linux PhotoRec
( na youtubie sa poradniki jak uzywac, PhotoRec choc malo intuicyjny, moze byc bardziej efektywny w tym przypadku )

PS: Co do muzy i Filmow to jak masz internet, to ja bym sie nie przejmowal,
zawsze mozesz posluchac, poogladac on-line, masz youtube, radia on-line itd.
 a tak to wszystko tylko zajmuje miejsce na dysku, ewentualnie tylko pare plikow bym zostawi gdyby internet padl, lub pobrac drugi raz.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

dzyzas

  • Gość
Problem z instalacja i usunięciem Ubuntu
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-07-07, 11:01:04 »
No powiem szczerze, że nie jest to nic ważnego. Fakt dysk mam spory i mogę sobie pozwolić żeby to tam było ale kurcze chciałbym się pozbyć Ubuntu, widzieć partycje ext4 na Windowsie i zainstalować już poprawnie Ubuntu.