Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: apt-pinning kilka pytań zwykłego użytkownika  (Przeczytany 3275 razy)

pawo12

  • Gość
apt-pinning kilka pytań zwykłego użytkownika
« dnia: 2014-06-27, 21:02:46 »
Witam.

Od dawna używam tylko distro bazujących na Debianie lub Ubuntu. Najbardziej jednak upodobałem sobie właśnie distro bazujące na Debianie, gdyż działają u mnie najbardziej bezproblemowo, no i mają w repozytoriach wszystko, czego potrzebuję. chciałbym przejść na czystego Debiana, ale miotam się między gałęziami. Chcę systemu stabilnego, ale niektóre programy chcę mieć w wersji najnowszej. Nawet w gałęzi testing niektóre programy są dla mnie w za starych wersjach i dlatego pomieszanie repozytoriów byłoby dla mnie idealne, bo mógłbym mieć za bazę Debiana stabilnego, a wybrane pakiety miałbym w wersjach najnowszych. O apt-pinningu przeczytałem niedawno i mam kilka pytań, zanim spróbuję się tego podjąć. Dodam, że jestem zwykłym użytkownikiem, podchodzącym pod poziom średnio-zaawansowany - nie boję się terminala, ale nie mam jakiejś głębokiej wiedzy. Po pierwsze, chciałbym wiedzieć jak jest ze stabilnością takiego rozwiązania i z bezpieczeństwem. Czy mogą być jakieś problemy, typu konflikty pakietów, wysypanie się systemu przy ich aktualizacji itp? Drugą kwestią jest łatwość użytkowania. Czy jak już pomieszam repozytoria, to czy łatwo jest tym wszystkim zarządzać, tak by nie zepsuć systemu? I rzecz ostatnia: przydałby mi się do tego poradnik, taki porządny, łopatologiczny i aktualny, taki, który by wyjaśniał, jak to skonfigurować i potem korzystać. Znalazłem dwa dłuższe, ale jeden jest mocno stary, a drugi zbyt mało łopatologiczny moim zdaniem. Nie chcę sobie niczego zniszczyć.

Teraz pytanie ostatnie, które powinno być w kategorii dla osób pozukujących dystrybucji, ale wiąże się z tematem. Czy apt-pinning trzeba skonfigurować samemu na Debianie, a może jest jakiś obraz nieoficjalny, lub distro bazujące na Debianie i w 100% z nim kompatybilne, które zawiera w sobie to rozwiązanie? Wiem, że istnieją różne nieoficjalne iso Debiana i zastanawiam się, czy w ogóle istnieje takie, gdzie apt-pinning jest już skonfigurowany.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
apt-pinning kilka pytań zwykłego użytkownika
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-06-28, 20:08:56 »
http://dug.net.pl/tekst/163/
Tu masz odpowiedź, ja osobiście używam debiana-testing i mam świeży system z "nowymi pakietami" dwa tygodnie mam później te pakiety niż np. unstable.
Pozdrawiam

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
apt-pinning kilka pytań zwykłego użytkownika
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-06-29, 11:59:02 »
Co do mieszania gałęzi, tu sposób aktualizacji pakietów jest trochę inny. Aby apt bezpiecznie aktualizował Stable, dobrze jest określić, która gałąź jest tą domyślną. Pakiety pobrane, np. z testinga aktualizujesz osobno, troszkę innym sposobem. Największe ryzyko może nieść instalacja pakietów z experimental lub Sida, gdzie czasami może wystąpić problem z zależnościami, bo np. jakiś pakiet tymczasowo wyleciał z repo.

arctgx

  • Gość
apt-pinning kilka pytań zwykłego użytkownika
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-07-03, 01:58:47 »
Czasem pożądana wersja jakiejś paczki leży miesiącami w gałęzi experimental, a z różnych powodów nie może zastąpić bardzo starej z unstable. Tak było do niedawna z paczką modemmanager.

Kupę lat używałem gałęzi testing i jeśli dobrze pamiętam, opiekunowie wielu paczek zwlekali ze zrównywaniem ich wersji z sidowymi, gdy zbliżał się czas wydania stabilnej wersji. Po wydaniu testing znów ożywał.

To ustawienie
Package: *
Pin: release a=experimental
Pin-Priority: 490

Package: *
Pin: release a=unstable, o=Debian
Pin-Priority: 491
jest o tyle wygodne, że domyślnie apt wybiera unstable, a jeśli pewną paczkę zainstaluję z -t experimental lub ze wskazaniem wersji, to przy późniejszych użyciach dist-upgrade wersje experimental wybierane są, dopóki są większe niż te z unstable - w przeciwnym razie bierze unstable.