Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Linux. Debian? Kubuntu/Ubuntu? openSUSE? Inny? Co wybrać?  (Przeczytany 2641 razy)

new_debian_user

  • Gość
Witam ponownie ;)

Kiedyś pytałem się wyłącznie o Debiana, teraz mam dość duży orzech do zgryzienia ponieważ chciałbym już na poważnie zacząć przygodę z linuxem.

Od pewnego czasu bawię się tymi systemami ale raczej jest to zabawa niż poważne codzienne wykorzystanie. Teraz czas na system pełną gębą i stą pytanie: jakie dustro wybrać? Moimi faworytami są:
- Debian - najbardziej mi odpowiada ale czy początkujący i z lekka zielony gość ogarnie ten system?;
- Kubuntu / Ubuntu - wybór środowiska to kwestia umowna (ale skłaniam się ku KDE) ale widzę, iż *Ubuntu jest na prawdę nieźle wykonany nawet dla laika;
- openSUSE - miałem ale z racji potrzeby korzystania z komputera przez żonę musiałem się go wyzbyć co mnie martwi, podoba mi sie YaST, ogólnie system jest ciekawy i z goła stwarza wrażenie prostego.

1. System ma być konfigurowalny dla mnie, głównie chciałbym sobie co mogę to wyklikać, choć zapewne nie wszystko się da.
2. Z komputera będzie korzystać kobieta - czyli musi być intuicja i prostota.
3. Chcę zachować Win8.1 ale i jego zasadniczy również plus - możliwość uśpienia, co w przypadku openSUSE gdzie zniknęło. dalej chciałbym mieć pod Win tą opcję aktywną (przyciśnięcie przycisku POWER na obudowie usypia/wybudza komputer).

Będę wdzięczy za wszelkie dobre rady ;)

Pozdrawiam.

JdG

  • Gość
Linux. Debian? Kubuntu/Ubuntu? openSUSE? Inny? Co wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-07-08, 01:09:19 »
Cytat: new_debian_user
... Moimi faworytami są:
- Debian - najbardziej mi odpowiada ale czy początkujący i z lekka zielony gość ogarnie ten system?;
- Kubuntu / Ubuntu - wybór środowiska to kwestia umowna (ale skłaniam się ku KDE) ale widzę, iż *Ubuntu jest na prawdę nieźle wykonany nawet dla laika;
Debian z pewnością jest dobrym wyborem, co do Ubuntu itp. , to godnym polecenia jest Mint (klon Ubuntu), w dodatku istnieje Mint Debian Edition, który łączy te systemy w ciekawy sposób. Debiana za bardzo co prawda nie znam, ale instalowałem dopiero co tegoż Minta w róznych wariantach, a Debian-Mint z tego spodobał mi się najbardziej. Z desktopen Cinnamon jest wielce OK. Podobno jest w 100% zgodny z wersją Testing Debiana i pewnie tak jest. IMHO jest chyba lepszy od Minta własciwego, natomiast dzieki temu, ze to jednak Debian, jest dostęp do jego 37 tys. pakietów.

Instalacja jest banalna (trzeba mieć tylko wolną partycję, najlepiej 2 (osobno system i dane) i małą partycję na swap.

Cytat: new_debian_user
- openSUSE - miałem ale z racji potrzeby korzystania z komputera przez żonę musiałem się go wyzbyć co mnie martwi, podoba mi sie YaST, ogólnie system jest ciekawy i z goła stwarza wrażenie prostego.
openSUSE to też bardzo dobry wybór, zwłaszcza jak się lubi YASTa. W odróżnieniu od Ubuntu itp., tutaj od razu przy instalacji można sobie wybrać dowolny zestaw oprogramowania i środowisk graficznych (pełna płyta DVD)  i od razu są one gotowe do pracy (Ubuntu etc. : standardowo tylko jedno ale do wyboru jest kilka różnych wersji: Unity, KDE itd.).

Cytat: new_debian_user
1. System ma być konfigurowalny dla mnie, głównie chciałbym sobie co mogę to wyklikać, choć zapewne nie wszystko się da.
Nie wszystko? jeżeli to ma być system desktop, to raczej wszystko, choć czasem trzeba wpisać konkretne wartości w rózne okienka, ale w Windzie przecież nie jest inaczej.

Cytat: new_debian_user
2. Z komputera będzie korzystać kobieta - czyli musi być intuicja i prostota.
3. Chcę zachować Win8.1 ale i jego zasadniczy również plus - możliwość uśpienia, co w przypadku openSUSE gdzie zniknęło. dalej chciałbym mieć pod Win tą opcję aktywną (przyciśnięcie przycisku POWER na obudowie usypia/wybudza komputer).
Prostotę załatwia zwykle środowisko graficzne - raz jeszcze polecam Cynamona (przerobiony Gnome3) - jeden z najbardzie intuicyjnych jakie miałem okazję spotkać.
Z windą 8.1 to mogą być ceregiele, bo to paskudztwio używa secure boot i nie wiem jak to mozna pogodzić z wolnym OS.

Co do usypiania, to nie bardzo rozumiem w czym problem? ACPI zostało już wiele lat temu dopracowane i od tego czasu nie ma problemu z usypianiem  (o ile komputer nie jest przesadnie stary).