Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Ao 725  (Przeczytany 2877 razy)

ostatniworekodpadu

  • Gość
Ao 725
« dnia: 2014-06-24, 19:13:14 »
Witam. Poszukuje linuxa na swojego netbooka ( 2x1 Ghz AMD c-60 ; 4gb RAM )
Probowalem dużą ilosc linuxow od DSL po UBUNTU. Jestli chodzi o tego ostatniego to troche zamula poniewaz ma duzo niepotrzebnych aplikacji jak dla mnie. Poszukuje:

-lekkiej dystrybucji ( okolo 100 MB)
-szybkosc sie liczy, gdyz UBUNTU (lubuntu,xubuntu) MINTy itp. "mulą"
-spolszczony system to podstawa - gdyby nie to pozostalbym przy #! ....

Netbooka uzywam do przegladania internetu czy sluchania muzyki na YT, nic pozatym wiec wiele nie potrzebuje. Prosze o pomoc bo mam juz dosyc testowania, wgrywania i zabawy :S Zalezy mi na szybkiej odpowiedzi gdyz za 2 tyg jade na urlop i netbook bedzie moim oknem na swiat ;>

Pozdrawiam

JdG

  • Gość
Ao 725
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-06-24, 22:19:01 »
Cytat: ostatniworekodpadu
Witam. Poszukuje linuxa na swojego netbooka ( 2x1 Ghz AMD c-60 ; 4gb RAM )
netbook z 2 CPU? niesamowite.

Cytat: ostatniworekodpadu
Probowalem dużą ilosc linuxow od DSL po UBUNTU. Jestli chodzi o tego ostatniego to troche zamula poniewaz ma duzo niepotrzebnych aplikacji jak dla mnie.
Ubuntu, to taka duża dystrybucja, ma wiec dużo aplikacji. To (IMHO) bardzo pożyteczna cecha, bo jest w czym wybrać. Ilość zainstalowanych aplikacji to nie jest czynnik istotny dla wydajności systemu (o ile nie wypełniają całego dysku). Na wydajność wplywają tylko uruchomione aplikacje i usługi.

"Mulenie" niektórych dystrybucji bierze się najczęściej stąd, że mają ambitne środowiska graficzne, które same zajmują dużo pamieci (np. Unity, Gnome3, KDE4) i uruchamiają różne,  niekiedy zasobożerne aplikacje, które są ponoc użyteczne (zdaniem producentów).

Kończąc zatem ten przydługi wywód - IMHO - każda dobrze zrobiona dystrybucja (a to są wszystkie te z 1. 30-tki na Distowatch) powinna być dobra, a lekkość osiągniesz wybierając np. jakieś lekkie środowisko graficzne, wyłaczając zbędne usługi (serwery) i używając dobrze napisanych aplikacji.
Ale komputer z 4 GB RAM nie powinien mieć kłopotów z szybkością pracy.

Cytat: ostatniworekodpadu
Poszukuje:-lekkiej dystrybucji ( okolo 100 MB)
Takie dystybucje, owszem istnieją, aczkolwiek może nie za bardzo sie nadają w Twojej sytuacji. Chociaż normalny linux/BSD w konsolowej wersji, czyli w zasadzie goly system i podstawowe aplikacje narzędziowe, zajmuje własnie coś koło 100 MB.

Cytat: ostatniworekodpadu
-szybkosc sie liczy, gdyz UBUNTU (lubuntu,xubuntu) MINTy itp. "mulą"
jw., mulą, bo różne niekonieczne potrzebne programy zajmują im pamięć. Oczywiście mozna od razu wybrać coś co zostało zaprojektowane jako lekkie, np. jakiś Xubuntu/Lubuntu itp. zamiast Ubuntu właściwego z Unity, to od razu oszczędza czasu, który trzeba by poświećić na zastąpienie Unity czyms wygodniejszym.

Ale o wyborach dystrybucji to na tym forum napisano już tony tekstu. Przegladnij to forum po prostu.


Cytat: ostatniworekodpadu
-spolszczony system to podstawa - gdyby nie to pozostalbym przy #! ....
Zasadniczo, pomijając takie dystrybucje do 100 MB, to wszystkie inne w kwestii spolszczenia są zbliżone. Po prostu problem spolszczenia dotyczy w mniejszym stopniu samego OS (każda dystrybucja to w zasadzie osobny OS), w zasadzie dotyczy aplikacji, więc jak aplikacja jest spolszczona to najpewniej w każdej dystrybucji taka będzie. Na ogół wszystkie istotniejsze aplikacje mają polski interfejs.


Cytat: ostatniworekodpadu
Netbooka uzywam do przegladania internetu czy sluchania muzyki na YT, nic pozatym wiec wiele nie potrzebuje. Prosze o pomoc bo mam juz dosyc testowania, wgrywania i zabawy :S Zalezy mi na szybkiej odpowiedzi gdyz za 2 tyg jade na urlop i netbook bedzie moim oknem na swiat ;>

Pozdrawiam
Once more: jak masz dosyć, to po prostu wybierz jakąś, która Ci pasuje i po prostu "ustaw" ją, żeby robiła to co chcesz. Ustawienia standardowe rzadko zadowalają wszystkich.

ostatniworekodpadu

  • Gość
Ao 725
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-06-25, 00:16:24 »
JdG wszystko ladnie, pieknie wytlumaczyles ale nie podales mi zadnej dystrybucji, która moglbym przetestowac... Jestem zielony i mowiąc zebym sobie cos wybral i "ustawil" ją pod siebie mija sie z celem. Potrafie tylko zainstalowac system i dzieki "wygooglowaniu" komend wgrac jakis program - dopiero się ucze :)

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Ao 725
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-06-25, 01:14:58 »
1. PCLinuxOS
http://forum.pclinuxos.org.pl/viewtopic.php?f=3&t=3180&start=20#p26898
 - Nie wiem tylko jakie srodowisko instalowal bo nie testowalem, pakiety instalujesz na slepo po nazwie danego srodowiska w Synaptic ( najpierw najlepiej zaktualizowac system przez synaptic )
- Link dalem do spolszczonego juz bo, spolszczanie to czasami ból, jesli przestaje skrypt działać.
- Poprzez Synaptic jesli masz kernel z PAE , zmien na BFS, kolega mówi ze z PAE potrafi mólic
- Twoje mulenie systemow mnie troche martwi , w pclosie mozesz testowac takze kernel jakbys miał
rozne dziwne zachowania z laptopem,, np przegrzewanie sie.
czytałem też kiedyś ze niektore dystrybucje w tym pclos nakladal nie oficjalne łatki na kernel zwiekszajace wydajnosc kernela, jedna z tych "planistów" zostala zastosowana chyba w najnowszym kernelu. pclos wazy 600MB najmniej

2. Debian
- Stabilny, ma fajnie podzielone pakiety i jest ich sporo, wiec moze się dopasuje do twojego laptopa,
zwlaszcza ze gdyby wystepowaly problemy masz przy instalacji do wyboru pakiet jakis tools,
ktory potrafi zwiekszyc wydajnosc laptopow, mint nawet jest oparty o debiana,
ale nie wiem który, bo nie używam minta.
https://www.debian.org/index.pl.html
Debian ma takze  instalator net czy cuś, który jest mały  pobierze i zainstaluje przez internet.
Jesli wolisz plyte cd-live to 600MB najmniej

Z mini dystrybucji raczej ciezko cos znalesc, zwlaszcza ze mniejsze dystrybucje to zazwyczaj
mniejszy wybór pakietów, tak  wyżej wspomniano.

Jeśli będziesz zrozpaczony to możesz przetestować
- Slax 7.0  http://www.slax.org/en/download.php
- Slitaz  http://www.slitaz.org/en/get/

Ja osobiscie nie testowalem, ale kolega mi ostatnio o nich wspomnial.
Slax 7 podobno dobrze spolszczony, a Slitaz to nie wiem, zgaduję.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

ostatniworekodpadu

  • Gość
Ao 725
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-06-25, 02:28:16 »
Kilka dystrybucji które mnie zaciekawily ale nie wiem do konca co wybrac:

Salix
Bodhi
Slackel
AntiX
wattOS
CrunchBang
LXLE
Linux LITE
Manjaro LITE

i wiele innych ktorych nazw nie pamietam. Ogólnie potrzebuje systemu koniecznie po PL,  bez zbednych aplikacji do przegladania internetu, zdj i sluchania muzyki. Pozdrawiam.

JdG

  • Gość
Ao 725
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-06-25, 12:15:26 »
Cytat: ostatniworekodpadu
JdG wszystko ladnie, pieknie ... Potrafie tylko zainstalowac system i dzieki "wygooglowaniu" komend wgrac jakis program - dopiero się ucze :)
W takim wypadku - jak nie ma zielonego pojęcia - to jest pewien problem, fakt.

Swoją drogą co Ty sobie zainstalowaleś, że obsługujesz to z konsoli? (jak rozumiem) Arch? Slackware?
Dystrybucje takie jak Ubuntu od Windows różnią sie tym tylko, że desktop i aplikacje (nie wszystkie, zresztą) są inne, natomiast sposób obslugi jest taki sam, raczej za pomocą myszki i różnych rozwijany menu, których budowa jest podobna jak w aplikacjach Windy.

Ale wracając do sedna sprawy - skoro jesteś zielony, to spróbuj może bez instalowania na dysku, wiele dystrybucji wystepuje w wersji LiveCD, które możesz po prostu odpalić z płyty CD (ewentualnie przekopiować w specjalny sposób na USB) i uzywać od razu, bez nieco stresującej instalacji na dysku.

To pozwoli zapoznać sie z sytemem i aplikacjami linuksowymi i upewnić się, że to Ci odpowiada. Z takich godnych polecenia dystrybucji trzeba wymienić Knoppiksa - w wersji na DVD Knoppix ma bardzo okazały zestaw aplikacji i różnych środowisk graficznych i faktycznie pozwala poznać "Linuksa", ponieważ to samo spotkasz także w innych dystrybucjach.

Oczywiście lepiej - z powodu szybkości działania - używać systemu startującego z USB (są nawet specjalne dystrybucje - np. Slax)

Gdybyś zadał sobie nieco fatygi i poczytał na tym forum - temat był omawianay wielokrotnie - albo np. na portalu jakilinux.pl, to oszczędził byś sobie i innym czasu i zdobyl potrzebne informacje samodzielnie.

Ponieważ zaczynasz, to i tak powinieneś wymienione wyżej etapy zaliczyć.

Warto pamietać, że te dystrybucje, których jest mnóstwo, i które tak Cię zajmują, to są w praktyce różne systemy operacyjne - zostały wyprodukowane w nadziei, ze będą najlepiej jak sie da wykonywać różne zadania, które były ważne dla ich twórców.

Najczęściej jednak, w wypadku dystrybucji takich jak Ubuntu, Mint etc., nawet takich uniwersalnych, jak Debian OpenSUSE, Fedora, wspomniany tu PCLinux itd. chodzi o zadania właściwe dla systmów desktop, czyli pisarstwo, przeglądanie Sieci obsługa multimediów.

Mimo, ze różnie się te sytemy obsługuje - często mają własne narzędzia do administrowania OS - to wszystkie one korzystają z tego samego zasobu aplikacji/programów - mianowicie z kodu dostępnego jako open source,  na licencji GPL, BSD itp. Dzięki temu, że kod dostępny jest w źródłach każdy może go sobie skompilować stosownie do własnych potrzeb a nawet skompilować wiele takich programów i zrobić własna dystrybucję i tak własnie powstały istniejące dystrybucje. Które, mimo, że często nawet binarnie niekompatybilne, to jednak soft mają z grubsza ten sam.

Znaczy to mniej więcej tyle w praktyce, ze jakiej byś dystrybucji nie użył, to w każdej zmnajdziesz Libre/Open-Office, Firefoxa itp, Gimpa itp. mplayera/Xine/VLC itd. W różnych dystrybucjach w różnym wyborze, oczywiście.

Zatem, weż sobie po prostu tego Knoppiksa np. i popróbuj. No i troche poczytaj - tu i w innych miejscach, sporo tego po polsku istnieje.

Różnica między dystrybucjami polega głównie na sposobie administrowania systemem - dlatego warto próbować, zeby wybrać coś najodpowiedniejszego do swoich oczekiwań i przyzwyczajen.

W stosunku do Windy, którą otrzymujesz z komputerem, jakoś tam ustawioną, jak sam instalujesz OS, to (niestety) całą czarną robotę z konfigurowaniem systemu sam musisz wykonać. Na szczęście linuksy instaluje się łatwiej niż windows.

W praktyce im wiejcej softu dana dystrybucja udostępnia tym lepiej, bo mozliwość wyboru jest wieksza, to oczywiste.

Co do konsoli - Linux, jako klon Uniksa słynie z "konsoli", która jest niesłychanie wygodnym i potęznym narzędziem, ale w praktyce desktopowego uzytku rzadko zachodzi konieczność jej użycia.

To tyle, porady są ogólne, ale dobrze jest sobie zdawać sprawę z tych problemów.

ostatniworekodpadu

  • Gość
Ao 725
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-06-25, 12:34:22 »
JdG dzieki za obwitą wypowiedz na te temat :) Sprobuje odpalic tego Knoppixa i zobacze jak bedzie dzialal :) Ktorys z wymienionych wyzej przeze mnie dystrybucji jest godne polecienia czy niezbyt ?

Pozdrawiam.

JdG

  • Gość
Ao 725
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-06-25, 12:37:18 »
Cytat: ostatniworekodpadu
Kilka dystrybucji które mnie zaciekawily ale nie wiem do konca co wybrac:

Salix
...
Manjaro LITE

i wiele innych ktorych nazw nie pamietam.
Ciekawy wybór, ten ostatni (o ile dobrze kojarzę) może by pasował do Twojego profilu.

Cytat: ostatniworekodpadu
Ogólnie potrzebuje systemu koniecznie po PL,  bez zbednych aplikacji do przegladania internetu, zdj i sluchania muzyki. Pozdrawiam.
Polecam raz jeszcze http://distrowatch.com/ - dystrybucje z 1. dziesiątki (moze wyjąwszy Archa), skoro spełniają wymagania tylu ludzi, to może i Twoim podołają. Polską wersję interfejsu mają pewnie wszystkie z nich. I wszystkie mają odpowiednie aplikacje.

ostatniworekodpadu

  • Gość
Ao 725
« Odpowiedź #8 dnia: 2014-06-26, 22:33:55 »
Ok dzis mialem chwilke czasu i wgralem AntiXa :) Jest super :) Nawet przy wlaczonej przegladarce i kilku innych rzeczy procesor nie wariuje na 90-99% tylko max 60 % :)
Mam teraz kilka pytan i prosilbym o pomoc:
1. Jak usunąć kilka niepotrzebnych aplikacji ?
2. Jak uruchomic internet ? ( nigdzie nie widze ikonki WiFi)
3. Jak zmienic conky na bardziej rozbudowane?
4. Jak zmienic srodowisko graficzne ?

 Pozdrawiam :)