Nowe posty

Autor Wątek: Ubuntu 14.04  (Przeczytany 6762 razy)

New Ubuntu

  • Gość
Ubuntu 14.04
« dnia: 2014-06-22, 23:57:45 »
Niedawno zainstalowałem na komputerze stacjonarnym Ubuntu 14.04 i trochę ciężko mi się w nim odnaleźć, także mam pare pytań do osób wiedzących więcej na temat tego systemu, sam dopiero zaczynam z nim swą przygodę. Przejdę może w końcu do pytań:
1. Czy panel Unit (chyba tak się nazywa ten pasek z lewej) da się przesunąć na dół ekranu ?
2. jak odnaleźć zasoby na dysku, zainstalowane programy itp.
3. czy jest tu coś takiego jak w windowsie przycisk start po kliknięciu którego mamy podgląd ostatnio zainstalowanych programów?
i moje ostatnie pytanie dotyczy tego, która dystrybucja waszym zdaniem jest najlepsza ?
Z góry dziękuje za udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Ubuntu 14.04
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-06-23, 18:07:39 »
Albo masz Ubuntu z Unity, albo masz tak jak Windows. Jak chcesz to drugie, to zainstaluj Kubuntu albo Xubuntu. Okienka KDE albo XFCE bardziej przypominają Windows i można je dostosować do swoich upodobań. Unity ma bardziej filozofię Apple: masz okienka, tak jak my chcemy (plus minus zmiana tapety), albo spi#laj. Są zabawki typu Ubuntu Tweak, ale to nawet nie półśrodki a ćwierćśrodki.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Ubuntu 14.04
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-06-23, 20:46:33 »
Cytuj
2. jak odnaleźć zasoby na dysku, zainstalowane programy itp.
W menu po lewej na samej gorze masz ikone/obrazek do wyszukiwania programow.
Zastepuje on stary klasyczny przycisk Start/menu

Cytuj
3. czy jest tu coś takiego jak w windowsie przycisk start po kliknięciu którego mamy podgląd ostatnio zainstalowanych programów?
Tak, zobacz w owym przycisku Start/menu.


Jezeli Ci sie menu w Ubuntu nie podoba to mozesz zrobic jak wyzej
pkraszewski wspomnial lub zainstalowac  
http://ubuntuhandbook.org/index.php/2014/04/install-gnome-classic-desktop-in-ubuntu-14-04/

Przy nastepnym logowaniu bedziesz mial dodadkowy obrazek/symbol dzieki ktoremu
przed zalogowaniem sie do systemu zmienisz menu.

W google znajdziesz jeszcze inne poradniki, jak zmienic menu przypominajace Maca
lub inne...
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

New Ubuntu

  • Gość
Ubuntu 14.04
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-06-24, 21:58:41 »
Jeszcze trochę wam potruje, położenie tego paska z lewej strony da się przenieść na dół ? czy ikony aplikacji da się przenieść na pulpit, oraz czy ta pierwsza ikona od góry odpowiada za menu start ??



sorki że marudzę, ale jestem w tym temacie ciemny jak tabaka w nosie

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Ubuntu 14.04
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-06-25, 00:10:58 »
Cytuj
Jeszcze trochę wam potruje, położenie tego paska z lewej strony da się przenieść na dół ?
- Nie , ja bynajmniej nie widze takiej opcji, czyli
developerzy sie postarali i Ubuntu jest naprawdę proste.

Cytuj
czy ikony aplikacji da się przenieść na pulpit,
- Nie, Ubuntu mówi ze podane połozenie nie jest obsługiwane
- Ale mozesz tworzyć inne pliki i foldery na pulpicie , a z paska  menu usuwac lub dodawac
- Niektórzy ludzie wręcz kochają taką prostotę systemu
- Aczkolwiek może znajdziesz w centrum oprogramowania jakiś pakiet który umożliwi to.

Cytuj
czy ta pierwsza ikona od góry odpowiada za menu start ??
- Bingo , ten Magiczny przycisk jest bardziej magiczny od wszystkich przycisków razem
wziętych na Windowsie i na Linuxie.

- Pierwszą jego magiczną umiejętnoscią jest ...
możliwość kliknięcia lewym klawiszem myszy która aktywuje super hiper okno z wyszukiwarką potrafiącą szukać nawet w google

- Druga magiczna umiejętność jest aktywowana prawym klawiszem myszy,
aktywuje ono podręczne menu które w magiczny sposób otwiera to samo okienko co wyżej,
ale w zaleznosci od wybranego "polecenia" aktywuje odpowiednią zakładkę.

Magiczne, prawda?

Ubuntu posiada fajną rzecz,
 - poradnik stworzony przez urzytkowników, łap
http://translate.google.com/translate?hl=en&ie=UTF-8&sl=en&tl=pl&u=http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_Trusty&prev=_t

** Trochę przelatuje przez translator bo nie został jeszcze spolszczny

- I jeszcze cos, ja osobiscie nie przepadam za takim menu programow, itd.
choc costam moze i fajnego jest.
Moze tobie uda sie przyzwyczaic do tego paska menu
    obejzyj ten filmik
http://www.youtube.com/watch?v=sOTJkRr-1kE

Moze ci on pomoze.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Ubuntu 14.04
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-06-25, 21:09:07 »
Cytat: New Ubuntu
Jeszcze trochę wam potruje, położenie tego paska z lewej strony da się przenieść na dół ?
Ja Ci powiem następująco.
Linuks to Linuks ( choć Ubuntu z każdym wydaniem odbiega od tego stwierdzenia ).
Wszystko da się zrobić i ustawić wedle swego mniemania.
Nie wiem jak i gdzie trzeba by wleźć w bebechy systemu i odnośnie tfu... Unity, ale z pewnością jest to mniej lub bardziej możliwe.
Podomnie jak w fluxboksie, openboksie, awesome - należy z pewnością znaleźć odpowiedni plik konfiguracyjny i za pomocą nano wprowadzić w nim swoje zmiany co zaowocuje zmianami na pulpicie.
Nie wierz tylko w aplikacje zarządzające wyglądem, bo to lipa jak całe te shitu warte GUI, z czasem to zrozumiesz.

Poza tym. Zawsze możesz zassać inne środowisko lub menadżera, obecne olać i zastosować inne proste rozwiązania, które spowodują, że będziesz szczęśliwy z powodu paska na dole ekranu.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version