Nowe posty

Autor Wątek: Brak zasilania w USB na windowsie, lecz w biosie jeszcze jest  (Przeczytany 2044 razy)

wolfcry

  • Gość
Witajcie! Wiem jak na większość linuxowców działa magiczne słowo windows, jednak wystąpił u mnie taki problem. Instalowałem sobie Archa obok windowsa (na 2 różnych dyskach: mój windows stoi na ssd a linux miał być na hdd). Ostatecznie jednak do niczego nie doszło bo jak głupi nie przygotowałem sobie pustej przestrzeni dyskowej na hdd i groziło mi to utratą plików, których oczywiście stracić nie chcę. Zatem wróciłem do windowsa by na forum poszukać informacji jak to najlepiej zrobić (czy linuxem w ramach treningu czy też używając narzędzia które udostępnia mi windows i po prostu się nie bawić), ale! Gdy załadował się już cały windows ani mysz ani klawiatura nie działały, powiem więcej nie było w nich zasilania - sprawdziłem to i jestem pewny na 100% tak jakby były martwe. Powiem jeszcze że podczas reboota (użyłem tej właśnie komendy przy wychodzenia z archa) zmieniłem sobie w biosie boot na dysk ssd by na pewno odpalił mi się windows a nie Arch z pendrive'a. Wtedy mogłem używać i klawiatury i myszy bo mam ten graficzny interfejs czy jak to się nazywa (ten najnowszy bios). Pendrive z Archem siedział we frontowym usb a mysz i klawiatura z tyłu. Mam takie pytania:

1. Jak to doprowadzić do porządku?
2. Czy jeśli zacznę instalację Archa na następnych portach one też zostaną w windowsie wyłączone?
3. Czy będę musiał za każdym razem przełączać się pomiędzy portami by normalnie używać Archa?

Wiem że na początek zabrałem się za dość zaawansowaną dystrybucję, jednak coś tam popisać w konsoli potrafię i jak na razie nie miałem większych problemów oprócz ww. dlatego myślę że mogę dać radę. Mam nadzieję że dacie radę mi pomóc, będę bardzo wdzięczny, bo szukałem wszędzie ale albo jestem jeszcze za głupi na używanie wyszukiwarek albo źle zdiagnozowałem problem i rozwiązanie można znaleźć pod innym hasłem. Przepraszam że tak długo, ale zależało mi na dokładnym opisie problemu. Na pewno będę tu często zaglądał jako nowy użytkownik linuxa, więc nie jest to tylko kolejne konto "na 1 raz" :) pozdrawiam i dzięki za uwagę!

@EDIT
Płyta główna: ASRock Z77 Pro4
Procesor: i7-2600K QuadCore 3.40GHz (37x97)

może się przyda.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Brak zasilania w USB na windowsie, lecz w biosie jeszcze jest
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-06-14, 16:55:24 »
Generalnie to chyba grub nie jest przystosowany do instalacji systemów na 2 dyskach.
Ale może szukając tutoriali w internecie coś się znajdzie i uda.

Generalnie może możesz przy starcie komputera wybierać który dysk ma startować jako pierwszy,
w ten sposób ( Biosem /UEFI ) sobie będziesz wybierał dysk i jednoczesnie  system operacyjny.
( na czas instalacji archa mozesz wypiac dysk z windowsem by nic nie popsulo drugiego dysku )
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.