Nowe posty

Autor Wątek: Linux zamiast Windowsa w nowym komputerze?  (Przeczytany 6857 razy)

dawidzio

  • Gość
Linux zamiast Windowsa w nowym komputerze?
« dnia: 2014-05-07, 13:35:59 »
Mam zamiar kupić nowy komputer. Nie mam zbyt dużego budżetu, więc postanowiłem zaoszczędzić na czym się tylko da. Pomyślałem, że zrezygnuje z Windowsa, za którego musiałbym dać przynajmniej od 300 do 400 zł, a zamiast niego zainstaluje jakiś darmowy system (Linux?).

Nie korzystałem jednak nigdy z żadnego darmowego systemu - nie licząc Androida na smartfonie :) Nie chodzi nawet o to, czy będę w stanie go obsłużyć, czy nie, bo jeżeli trzeba, to na jego naukę mogę poświęcić nawet kilka tygodni.

Pytam jednak o to, czy na takim darmowym systemie, powiedzmy, że Linuxie, da się robić wszystko co na Windowsach (mam obecnie siódemkę)? Przykład, to pisanie w Wordzie (programy biurowe), Internet, obróbka grafiki, gry. I jeszcze zajmuję się trochę montowaniem filmów wideo, więc to też byłoby mi potrzebne.

Czytałem już trochę na ten temat, jednak ludzie piszą, żebym dał sobie spokój, bo to system dla geeków - bez urazy, to nie moje słowa :-) Ale z drugiej strony czemu miałbym nie spróbować?

Jednak jak już napisałem - kluczowe pytanie, to czy taki system pozwoli mi na to co Windows?

Eee86

  • Gość
Linux zamiast Windowsa w nowym komputerze?
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-05-07, 14:01:16 »
Pewnie negatywne opinie o tego typu systemach płynęły od osób, które nigdy w życiu nie widziały ich na oczy.

Co do konkretnego systemu, to polecam Linux Mint, albo Ubuntu. A co do możliwości, to:
- gry (ze Steam - jest już ponad 500 gier, albo za pomocą Wine - uruchamianie programów pod Windowsy)
- programy biurowe (Open Office)
- Internet (np. FireFox)
- program graficzny (GIMP)
- edytowanie filmów (nie znam się na tym, ale trochę tego jest, np. http://linuxiarze.pl/edytory_wideo/)

dawidzio

  • Gość
Linux zamiast Windowsa w nowym komputerze?
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-05-07, 14:49:07 »
A jeżeli chodzi o sprzęt, to jakoś trzeba go specjalnie dobierać pod Linuxa? Pytam zwłaszcza pod kątem procesora, bo do obróbki wideo będzie potrzebny możliwie wydajny CPU.

Eee86

  • Gość
Linux zamiast Windowsa w nowym komputerze?
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-05-07, 15:11:10 »
Nie ma różnicy, czy sprzęt działa z Windowsem, czy Linuxem - oczywiście mogą pojawić się pewne różnice wynikające z konieczności instalowania różnych sterowników oraz pracy w dwóch różnych środowiskach, ale to działa w obje strony. Wydajność procesorów masz np. tutaj: www.strefa-zakupowa.pl/rankingi/sprzet-komputerowy/procesor/

dawidzio

  • Gość
Linux zamiast Windowsa w nowym komputerze?
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-05-07, 15:26:24 »
Rozumiem, ale piszecie szczerze? Czy jeżeli mielibyście jeszcze raz wybierać i uczyć się tego wszystkiego od podstaw, to wybralibyście jeszcze raz Linuxa?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Linux zamiast Windowsa w nowym komputerze?
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-05-07, 21:30:23 »
Eee86
Jest różnica między sprzętem na Linuxa a Windowsem...
Sam w tamtym roku kupiłem wypasionego kompa ( moim zdaniem )
i nie na Windowsa , ale z myślą o Linuxie.




- Linux nie jest tylko systemem dla geeków, aczkolwiek to prawda że czasami trzeba zajżeć do jakiegoś poradnika, czy skorzystać z terminala.
( można się tego nayczyć i zazwyczaj nie jest skomplikowane, zwłaszcza przy fajnym poradniku )
- To prawda że na Linuxa  jest o wiele mniej aplikacji,
w końcu wszystko zależy od popularności systemu.
- Na Linuxa znajdziesz ogrom zamienników,
ale wiadomo.. nie wszystkiego.
To taki przykład tabeli zamienników oprogramowania znalezionej w internecie :
http://7thguard.net/archiwalne_pliki/zamienniki.html

Super stronka ( jak dla mnie ) to takze ...
http://alternativeto.net/

Zazwyczaj korzystam z niej wpisujac w google :
substitute nazwa_programu

Część oprogramowania jest identyczna  na obu systemach, głównie projekty open source
np. Gimp, Blender 3D itd.

Edit:
Nie da się uruchomić wszystkiego co działa na Windowsie,
jest Wine i inne cuda które dają możliwość uruchomienia niektórych programów,
ale taki program działa zazwyczaj wolniej i czasami się trzeba nameczyć instalujac rozne dodatki
aby dany program ruszył.


- Ja bym wybrał jeszcze raz Linuxa,
ale uważam że jest to cecha indywidualna, ponieważ kazdy sam musi się odnaleść w systemie
i ocenić czy mu ta ilość i jakość oprogramowania wystarczy, czy potrzebuje jakichś konkretnych
wspieranych tylko na windowsa.

Jeszcze wspomnę jak kupywać sprzęt ...
- Jesli to będzie laptop, należy wcześniej sprawdzić w google ... na forach ... czy nie ma problemów z danym sprzętem, część użytkowników ma problem ze znalezieniem sterowników.
Jedna z lepszych stron którą znam :
http://www.linlap.com/

- Z jednostką centralną bywa mniej problemów, ale czy laptop czy komputer
należy uważać głównie na kartę graficzną, kartę sieciową, kartę dzwiękową,
chodzi oto by nie były to firm jakichś mało popularnych, albo mało popularne lub rzadkie modele
a jeżeli już się zdecydujemy , to żeby były sterowniki na Linuxa na stronie producenta do tego akurat sprzętu.
Na linuxie są chwalone i wspierane karty Ati i Nvidia ...
dobra dalej nie chcę się wypowiadać już.
Mogę tylko powiedzieć że mam taki sprzęt, w tamtym roku kupiłem
http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_czerwiec_2013?page=0,10
Działa mi narazie dobrze, aczkolwiek na poczatku miałem problem z dzwiękiem,
w starszym kernelu dystrybucji której używałem nie było sterownika do karty dzwiekowej i musiałem kompilować sterownik ze strony internetowej i musiałem w dodatku pozbyć się modułów nie na moją kartę. Dzwiek nagrany z mikrofonu byl jakis sciszony i nie byl to problem tylko z tym modelem.
Naszczescie mogłem liczyć na pomoc forumowiczów :)
Jeżeli chodzi o sprzęt to teraz smiga wszystko jak nalezy odrazu po zainstalowaniu linuxa.
Jedyne na co mogłbym narzekać to na fakt że muszę konfigurować mikrofon, oraz że muszę szukać
kanałów lub stosować różne programy do nagrywania dzwięku alsa oraz pulseaudio
- no ale taki urok Linuxa...

Jezeli szukasz kompa to możesz skorzystać z gotowych zestawów na dany miesiąc ze stron np.
purepc lub innych. Możesz zerknąć na testy wydajnościowe kart graficznych i procesorow i jak ma to się względem ceny. Jednym z popularnych pytań jako pierwsze wyznacz sobie za ile chcesz go kupić.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

dawidzio

  • Gość
Linux zamiast Windowsa w nowym komputerze?
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-05-08, 11:55:34 »
Ukłony za tak wyczerpującą odpowiedź :) Naprawdę bardzo mi pomogłeś tym postem.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Linux zamiast Windowsa w nowym komputerze?
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-05-09, 19:53:46 »
@dawidzio

Jeśli planujesz zakup sprzętu pod Linuksa, to osobiście polecam kartę graficzną nVidii. Zaoszczędzisz sobie kłopotów ze sterownikami.

W skrócie: sterowniki na Linuksie są otwarte i zamknięte.
Otwarte działają nieźle, ale nie pozwolą wykorzystać 100% mocy karty. Pulpit 3D działa OK, ale o grach to raczej zapomnij.
Zostają więc zamknięte. I tu już jest różnica.
Zamknięte nVidii działają idealnie i oferują wydajność jak pod windowsem, są bardzo często aktualizowane. Valve wybrało nVidię dla swojego Steam OS, zapewne wie co robi.
Zamknięte AMD/ATI to porażka i szukanie kłopotów: są niestabilne, nie nadążają za aktualizacjami "komponentów Linuksa" (np. serwer X11), nie oferują pełnej wydajności, karta się na nich grzeje (przynajmniej takie jest moje doświadczenie). Osobiście odradzam.
Dlatego też polecam nVidię.

dejoker

  • Gość
Linux zamiast Windowsa w nowym komputerze?
« Odpowiedź #8 dnia: 2014-05-11, 23:27:18 »
Linux wcale nie jest systemem dla geekow. Ubuntu, czy Linux Mint jest duzo prostszy w obsludze ods windows 7 ((chodzi o instalacje oprogramowiania. (Nie musisz szukac w internecie instalek w formacie .exe tylk ow terminalu wydac polecenie sudo apt-get install nazwa_programu i zam zainstaluje program, odpowiednie bilbioteki do niego potrzebne itp)) Jest tez cala masa zamiennikow aplikacji widnwsowych pod Linuksa do obrbki wideo, jest darmowy odpowiednik ms office = libreoffice :)