Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Komputer do pracy inżynireskiej - mikroserwer  (Przeczytany 7018 razy)

zonk386

  • Gość
Komputer do pracy inżynireskiej - mikroserwer
« dnia: 2014-05-14, 12:28:04 »
Witam!

Chciałbym zapytać się, jakiej dystrybucji linuksa mógłbym użyć do prowadzenia badań do pracy inżynierskiej - Tematem jest głównie zastosowanie nowego oprogramowania dla starego sprzętu. Jeśli chodzi o sprzęt to raczej mam zamiar zakupić komputer podobny do tego z tej aukcji:



CPU: Intel generacji Pentium 4 - ok. 1,5 GHz
RAM: 128 MB (możliwość rozszerzenia pamięci w ramach konieczności)
Dysk: 4GB (Pendrive?) + 40 GB własnego dysku


reszta bez znaczenia

Komputer będzie mi służył do obsługiwania Samby, pingowania, mierzenia przesyłu danych oraz wydajności takowego komputera.

Co do preferencji:
Najbardziej znajomymi mi dystrybucjami Linuksa są Debian i Ubuntu, jednak nauczenie się innej dystrybucji nie jest dla mnie żadnym problemem. Oczekuję przede wszystkim lekkości i niewielkiego zużycia zasobów. Komputer ma głównie uciągnąć Sambę, webmina (administracja przez WWW), w ekstremalnym przypadku Apache (nie jest to niezbędne)

darkdancer

  • Gość
Komputer do pracy inżynireskiej - mikroserwer
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-05-14, 13:21:35 »
Śmiało możesz instalować Debiana - pamięć rzeczywiście może trzeba będzie zwiększyć, chociażby dla komfortu pracy. Jeśli lubisz klocki lego Arch/Gentoo a jak przy tym okładasz się batem FreeBSD, ale to już nie Linux.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Komputer do pracy inżynireskiej - mikroserwer
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-05-14, 13:38:35 »
Idąc tropem kol. Darkdancera: jak skończysz badania na Linuksie i nie będzie potrzebny, to zainstaluj i przetestuj FreeBSD i OpenBSD. Z własnych doświadczeń wiem, że np serwer UDP na OBSD ma dużo mniejsze opóźnienia niż to samo na FreeBSD czy Linuksie (to samo w sensie ten sam kod źródłowy kompilowany z tymi samymi flagami taką samą wersją kompilatora - bodaj wtedy to było GCC 4.8.1).

Do kompletu możesz sprawdzić OpenSolarisem (choć nie wiem, jak teraz jest z wersją 32-bitową) i zarejestrować się i przetestować QNX.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

zonk386

  • Gość
Komputer do pracy inżynireskiej - mikroserwer
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-05-14, 15:21:18 »
Z tego, co sam sprawdzałem (jakieś 3 lata temu), to postawiony Debian, Samba i Webmin same w sobie pobierały ok. 60-65 MB RAMu w podobnej konfiguracji (tylko RAMu miałem 512 MB), jednak zastanawiam się nad czymś lżejszym ze względu na to, że nie wiem, jak ma się stosunek pobieranej pamięci i zużycia procesora do przesyłu sieciowego - będę miał tam 2 karty sieciowe, które będą w pełni pracować - w trakcie dalszego użytkowania tego komputera może mi posłużyć jako router. Karty mają pracować w standardzie Fast Ethernet - tak jest zbudowana sieć na terenie Miasteczka Studenckiego AGH, w ramach którego będę prowadził badania... komfort pracy ma niewielkie znaczenie, bo w sumie będę starał się minimalizować obsługę tego komputera - ograniczy się ona głównie do webmina w celu sprawdzenia podstawowych parametrów serwera i obsługi kont samby dla kilku osób.

JdG

  • Gość
Komputer do pracy inżynireskiej - mikroserwer
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-05-15, 18:02:04 »
Cytat: zonk386
Chciałbym zapytać się, jakiej dystrybucji linuksa mógłbym użyć do prowadzenia badań do pracy inżynierskiej ...

CPU: Intel generacji Pentium 4 - ok. 1,5 GHz
RAM: 128 MB (możliwość rozszerzenia pamięci w ramach konieczności)
Dysk: 4GB (Pendrive?) + 40 GB własnego dysku

reszta bez znaczenia ...
polecałbym Slackware - prosta, konsolowa w zasadzie dystrybucja, system optymalizowany na stare procesory (i486). Niedużo aplikacji ale nacisk w tym względzie położony na oprogramowanie systemowe i biblioteki, mimo tego oferuje soft w nowych i najnowszych wersjach. Bardzo stabilny sytem.

bogus122

  • Gość
Komputer do pracy inżynireskiej - mikroserwer
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-05-15, 21:54:28 »
jeśli zastosowania czysto sieciowe (samba, kontrola ruchu), to może openWRT - dystrybucja stworzona z myślą o routerach, ten komputer to będzie istny szatan dla niej
graficzny konfigurator (luci) oraz manager pakietow (opkg), całkiem da się tego używać

ew. mikroTik, też typowo sieciowo/routerowa distro

zonk386

  • Gość
Komputer do pracy inżynireskiej - mikroserwer
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-05-16, 11:33:11 »
Slackware'a w sumie nigdy nie próbowałem (tylko Slaxa na Live CD - ale to się nie liczy), jednak pomyślę i nad tą dystrybucją...

Co do dystrybucji przedstawionych przez użytkownika bogus122:

OpenWRT jest przeznaczone dla routerów sprzętowych, zaś ja planuję przygotować tradycyjny komuter do pracy w roli routera... (są sposoby na zamontowanie tego do platformy x86, ale trochę to nie ma sensu...)

MikroTik ma dziwny system licencjonowania - nie wiem, na czym miałoby polegać zakup, bądź instalacja tegoż oprogramowania (wymaganie jakiegoś dodatkowego nośnika na IDE, żeby tylko znajdowały się na nim licencje). wersja darmowa ogranicza działanie wszystkich usłog do 24h, więc od razu można założyć, że miałbym z nią problemy takie same, jak swego czasu użytkownicy Neostrady.

bogus122

  • Gość
Komputer do pracy inżynireskiej - mikroserwer
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-05-16, 13:43:14 »
co do openWRT to dziala na x86, korzystam z tego na zajęciach, ale nic na siłę :)

jeśli normalne distra to Slackware/Debian, z tym że debian jest "wygodniejszy"

archowiec

  • Gość
Komputer do pracy inżynireskiej - mikroserwer
« Odpowiedź #8 dnia: 2014-05-16, 17:05:26 »
Ja osobiście na tą konfigurację polecałbym Arch. Minimal install ocxzywiście (tj. bez DM-a ewentualnie jakiś light np LXDE)

zonk386

  • Gość
Komputer do pracy inżynireskiej - mikroserwer
« Odpowiedź #9 dnia: 2014-05-20, 22:17:47 »
Dzięki szystkim za szybką odpowiedź, przetestuję prawdopodobnie wszystkie podane dystrybucje na razie na maszynie wirtualnej (jeszcze nie mam rzeczonego komputera). '

Prawdopodobni kandydaci:
-Debian
-Slackware
-Arch
-OpenWRT (jak znajdę edycję x86)

O wynikach testów dam jeszcze znać, na razie temat jest do zamknięcia