Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Kilka pytań zielonego (przesiadka z XP)  (Przeczytany 4647 razy)

cinram

  • Gość
Kilka pytań zielonego (przesiadka z XP)
« dnia: 2014-04-21, 17:13:00 »
Witam.
Jak powszechnie wiadomo XP odchodzi do lamusa.
Zgrało się to pięknie z wydaniem 14.04 LTS.
Aktualnie jestem chwilę po instalacji na virtualu i nie umiem się odnaleźć.
Miałem do czynienia sporadycznie z poprzednimi dystrybucjami i tam jeszcze jako tako sobie radziłem.
Na przesiadkę skusiły mnie repozytoria i bezpieczeństwo (odnośnie stabilności i niezawodności chcę ocenić sam).

1. Gdzie w 14.04 podział się odpowiednik "startu", który był w poprzednich dystrybucjach? Przez to nie mogę wykonać nawet prostych operacji.
2. Czy warto na razie instalować 14.04, czy może skusić się na inną wersję LTS (np. 12.04)?
3. Czy komputer o parametrach:
    Pentium 4 3.0GHz
    1GB RAM
    Geforce 4200 Ti (128 MB, direct x w wersji 8.1b)
   
    poradzi sobie z tą wersją pingwina? Czy może mi ktoś doradzić lżejszą dystrybucję?
4. Gdzie znajdę jakiś podręcznik/poradnik w wersji PDF, który pozwoli mi opanować nie tylko opcje klikane, ale też terminal (którego się nie boję, ze względu na kończenie w tym roku technikum informatycznego)?

Wiem, że dla większości pytania te będą banalne, ale ja pomimo b. dobrej znajomości Windowsów, wcześniej z linuxami zaznajomić się nie chciałem.
Ale łatwo się nie poddam, bo windowsów i ciągłych formatów mam szczerze dość.
Chcę zostać na stałe użytkownikiem pingwina, tak, by jednocześnie ten start był jak najmniej bolesny.
Liczę na szybką pomoc.

Mam nadzieję, że pod tym względem "linuxowcy" okażą się lepsi, niż wszędobylscy "okienkowcy" (których chcę bezpowrotnie pożegnać).

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Kilka pytań zielonego (przesiadka z XP)
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-04-21, 20:26:02 »
1. Na pewno przesiadka z XP na Kubuntu będzie łatwiejsza, niż na Ubuntu. Pakiety (i cała baza) są te same, tylko okienka bardziej dla "normalnego" człowieka.

2. Tak, warto 14.04, bo za rok kończy się wsparcie dla 12.04.

3. Czy ten procek ma HT? Generalnie konfiguracja znośna, ale bez HT może być mniej responsywny. Jeżeli nie ma HT, to popatrz na dystrybucję Xubuntu. Znowu, baza ta sama, tylko okienka uproszczone i mniej obciążające komputer.

4. Do poleceń terminala w każdym systemie masz pomoc online (tzw MANy). Dużo dokumentacji jest też na The Linux Documentation Project
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

cinram

  • Gość
Kilka pytań zielonego (przesiadka z XP)
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-04-21, 21:10:21 »
Dziękuję za odpowiedź.
HT raczej niestety nie ma, bo został on wprowadzony od modelu z zegarem 3,06 GHz. Mój ma równe 3.0.

Właśnie w tym sęk, że nie chcę jakkolwiek uproszczonej wersji. Nie lubię półśrodków.

Głównie interesuje mnie fakt, czy przy tej konfiguracji będzie przynajmniej tak wydajny jak poczciwy XP. Jesteś w stanie odpowiedzieć na to pytanie?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Kilka pytań zielonego (przesiadka z XP)
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-04-21, 21:32:58 »
Półśrodki, całeśrodki.

XFCE (z xubuntu) można kilkoma klikami dociągnąć do wyglądu a'la XP. KDE (z kubuntu) to bardziej okolice 7-ki i aero. Oczywiście w KDE można wyłączyć wodotryski i je "zdegradować", ale wtedy chyba lepiej od razu założyć lekkie okienka typu XFCE.

Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

cinram

  • Gość
Kilka pytań zielonego (przesiadka z XP)
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-04-22, 07:55:38 »
Takiego efektu jak na screenie to się nie spodziewałem :) .
Chociaż z drugiej strony z racji przesiadki podświadomie oczekiwałem całkowitej zmiany interfejsu i okien.
Instalacja w środę, a o xubuntu przypomnę sobię jeśli ubuntu będzie robiło jakiekolwiek problemy. W razie wątpliwości nie omieszkam znowu pytać.

I dziękuję bardzo za poświęcony mi czas :) .

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Kilka pytań zielonego (przesiadka z XP)
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-04-22, 10:52:54 »
Akurat efekt na ekranie jest z XFCE z Debiana 7. XFCE z Xubuntu ma menu start jeszcze bardziej podobne do XP - za to w zestawie nie ma XP-kowej skórki. Ale jest kilka innych, też ładnych.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

cinram

  • Gość
Kilka pytań zielonego (przesiadka z XP)
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-04-22, 20:38:55 »
Mam może nieco nieszablonowe podejście, ale inność od windowsa (również wizualną) poczytuję za zaletę. Szukam wygodnego interfejsu, nawet jeśli będę musiał poświęcić trochę czasu na poznanie go. Absolutnie nie zależy mi na wyglądzie choćby zbliżony do systemów microsoftu, a wręcz chcę jakiejś odmiany.
Wystarczy, że będę wiedział, gdzie rozwija się jakieś menu główne, a resztę łącznie z terminalem będę rozpracowywał z pomocą internetu w miarę potrzeb.

Dlatego w 14.04 szokiem jest dla mnie nawet taki brak przycisku menu na pasku powiadomień. Wystarczy, że dowiem się gdzie jest schowany, albo czym został zastąpiony, a dalej powinno pójść z górki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Kilka pytań zielonego (przesiadka z XP)
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-04-22, 21:22:48 »
Najwyższy przycisk na pasku z lewej strony...
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

cinram

  • Gość
Kilka pytań zielonego (przesiadka z XP)
« Odpowiedź #8 dnia: 2014-04-23, 09:27:52 »
To ten cały magiczny panel unity?

EDIT: Zresztą dopiero koło 14 instalacja, więc nie będę martwił się na zapas :) .

EDIT2: Mój PC dławi się cały czas i nawet jak nic nie robię, to trzyma stabilnie (na oko) 5fps. Szukam lżejszej dystrybucji. Temat do zamknięcia.

kamila34

  • Gość
Kilka pytań zielonego (przesiadka z XP)
« Odpowiedź #9 dnia: 2014-07-28, 12:47:32 »
No właśnie, Windows jest wygodny dla przeciętnego użytkownika, ale mam dość tzw. zamulania kompa. Moja wiedza informatyczna jest średnia. Ale jak się wgryzę w tematykę forum to powinnam sobie poradzić. Pytanie tylko, czy cierpliwości na tę zabawę mi starczy ;)
Ceny Windy są kosmiczne - 1/4 laptopa, ehh...