Nowe posty

Autor Wątek: Dystrybucja na średniego PC (średnie doświadczenie z Linuxem)  (Przeczytany 3279 razy)

bb20

  • Gość
Witam, obecnie siedzę na Mincie 16 x64 w wersji MATE, świeżo po instalacji zainstalowałem najnowsze uaktualnienia - system chodził tak sobie, zmieniłem zalecany sterownik graficzny na jakiś inny. W centrum sterowania pojawiła się aplikacja ATI Radeon i ogólnie system sprawniej chodził, ale spodziewałem się czegoś lepszego po przesiadce z Windows'a 7 (z którego nie byłem do końca zadowolony) W Mincie otwieranie programów trwa dłużej, przykładowo Chrome gdzie czasami potrafi się otwierać 30s..

Mój sprzęt:
PROCESOR: AMD FX-6300 3,50GHz (6 rdzeni)
GRAFIKA: ATI Radeon HD7770
PŁYTA: Gigabyte 980a-ds3p
RAM 4gb
DYSK 500gb
Czytałem sporo tematów na temat Ubuntu i Debiana, niby jest dużo tych tematów w internecie a jednak nic nie można znaleźć odpowiedniego, jedynie na zagranicznych forach się coś znajdzie (ale ciężko jeszcze u mnie z ang. a szkoda..)

Przede wszystkim cenię sobie szybkość i sprawność działania systemu.. Wielozadaniowość, stabilność, co do wyglądu to też chciałbym żeby się fajnie prezentował ale nie zamulał (lubie ciemne kolory, DOCK, lekkie upodobnienie do Mac i to tyle)

Nie wiem na jakiej dystrybucji posiedzieć, dodam, że lubię nowości i konfigurowanie systemu (ale nie żeby siedzieć kilka dni z rozłożonymi rękoma i się tylko denerwować)

Proszę o jak najdokładniejsze i treściwe odpowiedzi, chcę polubić Linux'a i oddać w zapomnienie Windowwsa. Pozdrawiam wszystkich Linuxiarzy!

bb20

  • Gość
Dystrybucja na średniego PC (średnie doświadczenie z Linuxem)
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-04-23, 18:33:43 »
Dodam, że wcześniej miałem do czynienia z Ubuntu

Ojro007

  • Gość
Dystrybucja na średniego PC (średnie doświadczenie z Linuxem)
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-04-24, 09:38:42 »
Polecam ci Debiana, gdyż ma dużą społeczność, dokumentację po polsku, jest bardzo szybki i stabilny. Tyle, że w nim od konsoli nie uciekniesz, ale nie jest trudny w obsłudze.
Mam od ciebie  gorszy sprzęt, na nim Debian (nawet z KDE) to istna rakieta :)

lukaszw

  • Gość
Dystrybucja na średniego PC (średnie doświadczenie z Linuxem)
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-04-24, 13:12:02 »
Nawet dla niezaawansowanego uzytkownika Debian to dobry wybór (oczywiście wersja stabilna).
Sam od niego zaczynałem swą przygodę z GNU/Linuxem.
Sprzęt jakim dysponujesz jest wręcz kosmiczny, a jeśliby się trochę postarać to będzie prawdziwą rakietą.
To czy system będzie działał szybko czy wolno zależy przede wszystkim od jego konfiguracji, a tu niestety trzeba wykazać sie cierpliwością, ale warto.
Zajrzyj na stronę "dug.net.pl", może znajdziesz tam użyteczne informacje.

bb20

  • Gość
Dystrybucja na średniego PC (średnie doświadczenie z Linuxem)
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-04-24, 15:22:35 »
Cytat: Ojro007
Polecam ci Debiana, gdyż ma dużą społeczność, dokumentację po polsku, jest bardzo szybki i stabilny. Tyle, że w nim od konsoli nie uciekniesz, ale nie jest trudny w obsłudze.
Mam od ciebie  gorszy sprzęt, na nim Debian (nawet z KDE) to istna rakieta :)
a jaką masz wersje Debiana? w jaki sposób skonfigurowałeś swój system? są jakieś poradniki?

bb20

  • Gość
Dystrybucja na średniego PC (średnie doświadczenie z Linuxem)
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-04-24, 15:24:45 »
Cytat: lukaszw
Nawet dla niezaawansowanego uzytkownika Debian to dobry wybór (oczywiście wersja stabilna).
Sam od niego zaczynałem swą przygodę z GNU/Linuxem.
Sprzęt jakim dysponujesz jest wręcz kosmiczny, a jeśliby się trochę postarać to będzie prawdziwą rakietą.
To czy system będzie działał szybko czy wolno zależy przede wszystkim od jego konfiguracji, a tu niestety trzeba wykazać sie cierpliwością, ale warto.
Zajrzyj na stronę "dug.net.pl", może znajdziesz tam użyteczne informacje.
Właśnie zależy mi na rakiecie, żeby śmigał naprawdę szybko.. Masz jakiś link gdzie znajdę, żeby go poprawnie skonfigurował żeby chodził jak burza?

Ojro007

  • Gość
Dystrybucja na średniego PC (średnie doświadczenie z Linuxem)
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-04-25, 09:20:26 »
Cytat: bb20
Cytat: Ojro007
Polecam ci Debiana, gdyż ma dużą społeczność, dokumentację po polsku, jest bardzo szybki i stabilny. Tyle, że w nim od konsoli nie uciekniesz, ale nie jest trudny w obsłudze.
Mam od ciebie  gorszy sprzęt, na nim Debian (nawet z KDE) to istna rakieta :)
a jaką masz wersje Debiana? w jaki sposób skonfigurowałeś swój system? są jakieś poradniki?
Debian Stable, nawet zbytnio nie konfigurowałem go. Zmieniłem tylko wpisy w repozytoriach i dostosowałem pod siebie środowisko graficzne, zainstalowałem flasha itp.. (takie podstawowe rzeczy)
Wpisz sobie w Google "konfiguracja Debiana" a znajdziesz poradniki

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Dystrybucja na średniego PC (średnie doświadczenie z Linuxem)
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-04-26, 19:23:37 »
Zacznij od Debiana ;-)
Nawet jesli wyda Ci się brzydszy i okrojony, nawet jeśli będzie miał peł no pakietów nie wiadomo do czego, problem z zaleznosciami gdy chcemy coś nowszego w wersji stable,
 to mimo to ma swoje zalety
- popularny , dużo toturiali, polskie forum, poradniki ( wkońcu jedna ze starszych dystrybucji )
- możliwosc instalowania aplikacji z zaleznosciami off-line ( tutaj trzeba poszukac poradnika )
- mnóstwo softu, gier...

Sam nie używam, ale dla początkuj≥ącego który potrzebuje softu i spolszczenia uważam że będzie dobry.  Możesz zainstalować sobie lżejsze środowisko,
nie wiem LXDE ? Xfce ? Poszukaj poradnika jak to zrobić , naprawdę ciekawe środowiska.

A propo twojego nicku bb  ...
ciekawostki
 - Jest linux o nazwie BBQ Linux, bardzo leciutki , oparty na archu,
tyle że spolszczenia raczej nie ma i dwa to większość narzędzi w sobie ma do programowania dla Androida, korzysta z repo archa więc soft zawsze można zmienić.
- Kiedyś w Knoppixie w konsoli była taka zabawka  która pokazywała taką animację z liter.
http://www.youtube.com/watch?v=9ukhOAUseKY
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.