Sprzęt > Napędy CD/DVD

Bardzo głośny napęd DVD. Ubuntu 13.10.

(1/1)

Yohanna:
Witajcie!

Jestem początkującą użytkowniczką Ubuntu (bardzo początkującą, serio), więc z góry przepraszam za swoje braki w wiedzy. Uczę się.

Otóż mój napęd DVD szumi/hałasuje. Nie normalnie, tylko tak, że zagłusza odtwarzany film. Płyta nagrzewa się do granic możliwości. Kiedy pracowałam na Windowsie XP było tak samo chyba, że film odtwarzałam w Windows Media Player (stąd podejrzenie, że to nie wina samego sprzętu, skoro w jednym z programów można było odtworzyć film cicho). Teraz korzystam z VLC. Macie pomysł, o co może chodzić?

Pozdrawiam.

Paweł Kraszewski:
Musisz mieć zainstalowany program hdparm i wydać polecenie:

--- Kod: ---
sudo hdparm -E 2 /dev/cdrom
--- Koniec kodu ---
Jak zapyta się o hasło, to padać swoje. Zwolni to napęd (w powyższym przykłądnie do prędkości 2x). Wystarczająco szybko do poprawnego odczytu filmu DVD, wystarczająco wolno aby było ciszej. Możesz poeksperwymentować z różnymi wartościami od 1 do tyle, ile masz w napędzie (pewnie okolice 16/18 w przypadku DVD i 40 w przypadku CD)

Yohanna:
Dzięki, ale nic niestety nie pomogło. Czy to w takim razie wina sprzętu i napęd jest do wymiany?

januli:
A ile ma lat napęd DVD? Może jest wyeksploatowany? Pamiętam, że jak miałem napęd DVD bardzo długo to też hałasował, nie czytał płyt, które powinien. Nowy napęd DVD kosztuje w granicach 60 zł.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej