Nowe posty

Autor Wątek: KSnapshot uruchomiony 200 razy? Jak namierzyć źródło?  (Przeczytany 4061 razy)

aszmyd

  • Gość
Cześć,
może to lamerskie pytanie ale jak mogę namierzyć historię uruchamiania danego programu w systemie?
Pracuję na Kubuntu 13.10 i wydaje mi się, że dziś ktoś mnie "zaatakował" 200 krotnym uruchomieniem KSnapshota, co skutkowało zablokowaniem systemu i zmusiło mnie do restartu.
Mam pewne podejrzenia ale wolałbym mieć pewność.
Mogę w jakiś sposób po logach spróbować dojść do tego jak ten program był uruchamiany?
Z góry dzięki za pomoc.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3067
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
KSnapshot uruchomiony 200 razy? Jak namierzyć źródło?
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-03-05, 15:53:23 »
Zacięty klawisz PrtScr?

Ciężko bez poważnego fuckupu konfiguracji sieciowej uruchomić program tak, aby pojawił się on na ekranie kogoś innego...
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

aszmyd

  • Gość
KSnapshot uruchomiony 200 razy? Jak namierzyć źródło?
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-03-06, 08:09:21 »
też myślałem o klawiszu ale zaraz jak zaczęło się to dziać to od razu sprawdziłem go (klikanie, ruszanie, etc) i nie pomogło..

darkdancer

  • Gość
KSnapshot uruchomiony 200 razy? Jak namierzyć źródło?
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-03-06, 15:17:12 »
Cytat: aszmyd
też myślałem o klawiszu ale zaraz jak zaczęło się to dziać to od razu sprawdziłem go (klikanie, ruszanie, etc) i nie pomogło..
Dzielisz konto z kimkolwiek innym? Ktokolwiek inny ma dostęp do Twojego konta? Jeśli ktoś spróbowałby podobnego żartu tą samą aplikacją można zrobić prosty wrapper logujący uruchomienia:
Kod: bash [Zaznacz]

#!/bin/sh
echo "$(date): $(tty) $(id -u -n) ksnapshot $@" >> /tmp/ksnapshot.log
exec /usr/bin/ksnapshot.bak "$@"

Nie wiem gdzie w systemie masz ksnapshot (nie korzystam z KDE) ale przekopiuj do *.bak i w jego miejsce skopiuj wrapper - to tak z najprostszych "audytów".
Sam możesz poszukać więcej o auditing i accounting. Dla zaszłych zdarzeń systemowych typu uruchomienie jakiejś tam aplikacji okienkowej raczej bez szans na zdiagnozowanie (jeśli to rzeczywiście cudza złośliwość sprawdź kto logował się w czasie zdarzenia).

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
KSnapshot uruchomiony 200 razy? Jak namierzyć źródło?
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-03-06, 17:22:30 »
Jeśli chodzi o klawisz, to nie musi być problem pojedynczego przycisku, ale może całej klawiatury (albo nawet gdzieś w systemie po stronie sterownika, choć tego bym nie podejrzewał).

Polecenie 'xev' pokazuje, co aktualnie jest naciskane, choć pewnie przy tak losowej sytuacji Ci się nie przyda.

Możesz w systemsettings KDE:
1) podbindować KSnapShot na jakiś inny klawisz
2) a potem ustawić własny skrót globalny dla PrtSc na dodawanie linijki z aktualną datą i czasem do jakiegoś pliku z logami
Powinieneś w ten sposób ustalić czy to problem z klawiaturą i samoczynnym "naciskaniem się" klawisza PrtSc, czy też nie.

aszmyd

  • Gość
KSnapshot uruchomiony 200 razy? Jak namierzyć źródło?
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-03-07, 11:40:40 »
dzięki bardzo za pomoc.
Te sugestie z logowaniem uruchamiania na pewno by pomogły jednak w mojej sytuacji była to jednorazowa sprawa (może ktoś chciał sprawdzić czy mu się uda po prostu albo faktycznie 1 na milion możliwość że coś się samo zacięło) i chciałem tamten moment sprawdzić.
Jeśli sytuacja się powtórzy, na pewno zastosuję rady z tego wątku.
Dzieki raz jeszcze!