Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: nadawanie uprawnień (proste pytanie)  (Przeczytany 5790 razy)

clairvoyant

  • Gość
nadawanie uprawnień (proste pytanie)
« dnia: 2014-02-25, 19:08:55 »
Witam

 Chciałem zapisać plik w /opt/lampp/htdocs, a nie mam uprawnień, uprawnienia do katalogu ma root. Jak mam napisać w konsoli żeby użtkownikowi 'jacob' nadać uprawnienia do zapisu, odczytu i wykonania w tym katalogu?

Nie chcę zmieniać właściciela, tylko chcę przyznać prawa użytkownikowi jacob, którym sam jestem :)

Oczywiście w konsoli mogę wykonywać polecenie w randze administratora.

dziękuję

snajper_8383

  • Gość
nadawanie uprawnień (proste pytanie)
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-02-25, 20:12:51 »

clairvoyant

  • Gość
nadawanie uprawnień (proste pytanie)
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-02-25, 20:43:52 »
W tym folderze, do którego nie mam dostępu jako jacob, znajdują się też inne pliki, które chciałbym edytować, zmieniać, wykonywać w przeglądarce. Jak powinienem to zrobić? Zmienić właściciela z roota na jacob, skoro inaczej sie nie da?

I am new to Linux

clairvoyant

  • Gość
nadawanie uprawnień (proste pytanie)
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-02-26, 00:24:37 »
Bez sensu że konkretnemu użytkownikowi nie można nadać praw ...
Jedyne co wymyśliłem to:  chmod -R 777 /opt/lampp/htdocs

Chciałem jednemu użytkownikowi nadać takie prawa, ale jak widać muszę nadać wszystkim aby miał jeden.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
nadawanie uprawnień (proste pytanie)
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-02-26, 07:46:16 »
Cytat: clairvoyant
Bez sensu że konkretnemu użytkownikowi nie można nadać praw ....
1. Nie podałeś, jaka dystrybucja. W nowych distrach masz obsługę SELinuksa i w przypadku serwera WWW samo nadanie praw do pliku nie wystarczy.
2. Od dawna w Linuksach dla każdego pliku/katalogu możesz nadawać różne prawa różnym użytkownikom (hint: ACL)
3. Cały problem możesz w ramach standardowych uprawnień opitolić robiąc nową grupę mogącą edytować te pliki i dodając Jacoba do niej.

Czas najwyższy ściągnąć jakąś publikację o Linuksie i poczytać o uprawnieniach do plików.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

zmatczak

  • Gość
nadawanie uprawnień (proste pytanie)
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-02-26, 10:04:53 »
Witam
Wydaje mi się, że zmiana uprawnień tego katalogu to nie jest dobry pomysł.
Ja bym poszedł w kierunku stworzenia katalogu np. o nazwie  www,  w Twoim katalogu domowym i  skonfigurowania aliasu na ten katalog w pliku konfiguracyjnym serwera.

clairvoyant

  • Gość
nadawanie uprawnień (proste pytanie)
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-02-26, 11:44:02 »
Mam Ubuntu 12.04. Czytałem już kilka artykułów na ten temat, nie piszą tam nic o ACL, więc dzięki za podpowiedź. Nigdzie nie znalazłem o tworzeniu grup i dodawaniu do nich użytkowników, nawet nie ma tego w książce o linuxie 'najlepsze przpisy'.

"Czas najwyższy ściągnąć jakąś publikację"
Jakąś konkretną?

@zmatczak
"Wydaje mi się, że zmiana uprawnień tego katalogu to nie jest dobry pomysł."
Nikt o zlych zamiarach nie korzysta z mojego kompa, więc jeśli idzie o bezpieczeństwo to nie jest ono zagrożone. Oczywiście inną sprawą jest, że chciałbym mieć kontrolę nad kompem :)

PS
Dlaczego jak włączam komputer, to Ubuntu nie pyta mnie o hasło? Od razu mam dostęp do systemu. A o dziwo pyta o hasło, po wznowieniu działania po 10 min? (wiem, że pytanie o hasło można wyłączyć w 'jasność i blokada', ale czemu nie pyta o hasło przy włączeniu kompa)

hervenman

  • Gość
nadawanie uprawnień (proste pytanie)
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-02-28, 07:45:02 »
Cytat: clairvoyant
Oczywiście inną sprawą jest, że chciałbym mieć kontrolę nad kompem :)
Hmmm... Wobec tego radzę wypróbować coś innego np. jedną z najstarszych i aktywnie rozwijanych dystrubycji Linux-a jaką jest Slackware. Z Ubuntu miałem kiedyś masę problemów, bo jako newbie lubię pogrzebać w systemie i dzięki temu czegoś sie nauczyć. Po paru tygodniach używania Ubuntu, które przy pierwszym wrażeniu prezentuje się "całkiem fajne" stwierdziłem, że nie spełnia moich oczekiwań co do kontroli nad systemem. Ogólnie w moim mniemaniu Ubuntu to dystrybucja traktująca użytkowników Linux-a jak nie przymierzając takich, co tylko klikać potrafią w okienka... i to mi się nie podoba.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
nadawanie uprawnień (proste pytanie)
« Odpowiedź #8 dnia: 2014-02-28, 11:41:27 »
Cytat: clairvoyant
Mam Ubuntu 12.04. Czytałem już kilka artykułów na ten temat, nie piszą tam nic o ACL, więc dzięki za podpowiedź.
Witki opadają...

Cytat: clairvoyant
Nigdzie nie znalazłem o tworzeniu grup i dodawaniu do nich użytkowników, nawet nie ma tego w książce o linuxie 'najlepsze przpisy'.
Tutaj

Cytat: clairvoyant
Dlaczego jak włączam komputer, to Ubuntu nie pyta mnie o hasło? Od razu mam dostęp do systemu. A o dziwo pyta o hasło, po wznowieniu działania po 10 min? (wiem, że pytanie o hasło można wyłączyć w 'jasność i blokada', ale czemu nie pyta o hasło przy włączeniu kompa)
Dlatego, że to włączyłeś przy instalacji. Tutaj instrukcja.

Wszystkie potrzebne rzeczy są na pierwszych miejscach zapytań do Google.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy