Nowe posty

Autor Wątek: aktualizacje linuxa na poszczegulnych dystrybucjach  (Przeczytany 5100 razy)

TheKalif14

  • Gość
aktualizacje linuxa na poszczegulnych dystrybucjach
« dnia: 2014-02-17, 18:59:09 »
Potrzebuje waszej pomocy, ponieważ mam przygotować na jutro do szkoły krótkie wypracowanie o aktualizacji linuxa w dystrybucjach debian, ubuntu, slackware oraz fedora. Ubuntu potrafię i mam już przygotowane. Debiana umiem częściowo. Głownie chodzi abyście mi podali komendy do wpisywania w terminalu dla poszczególnych dystrybucji.
Proszę bez komentarzy dotyczących tego że szybko się za to zabrałem ale dopiero dzisiaj to dostałem

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
aktualizacje linuxa na poszczegulnych dystrybucjach
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-02-17, 19:19:36 »
Debian, ubuntu
Cytuj
apt-get update && apt-get dist-upgrade
albo
Cytuj
aptitude update && aptitude dist-upgrade
fedora
Cytuj
yum update
Slackware nie używałem...zresztą szybciej byś odrobił to zadanie korzystając z google...

TheKalif14

  • Gość
aktualizacje linuxa na poszczegulnych dystrybucjach
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-02-17, 19:24:28 »
właśnie głównie chodzi o slackware bo w necie nie moge znaleźć nic na ten temat

rilicek

  • Gość

TheKalif14

  • Gość
aktualizacje linuxa na poszczegulnych dystrybucjach
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-02-17, 19:43:07 »
ale z tego co widzę nie jest to program domyślny i chodzi mi jedynie o aktualizacje w trybie tekstowym

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
aktualizacje linuxa na poszczegulnych dystrybucjach
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-02-18, 03:47:14 »
Cytat: TheKalif14
ale z tego co widzę nie jest to program domyślny i chodzi mi jedynie o aktualizacje w trybie tekstowym
Jakbyś zajrzal do dokumentacji, dołączenej do każdego projektu (systemu, aplikacji itp.), to już dawno byś znalazł odpowiedź. Nie wspomnę, że szybciej byś znalazł odpowiedź w wyszukiwarce, wpisując aktualizacja Debian, aktualizacja Slackware itd., ale Ty oczywiście liczysz, że ktoś poda Ci gotowe rozwiązanie. No sorry, ale w takich sytuacjach bez komentarza się nie obejdzie. Poniżej masz dokumentację, naucz się z niej korzystać  i tak sporo zrobiłem, że wyszukałem za Ciebie, interesujące Ciebie fragmenty, bo pewnie i tego nie chciałoby Ci się zrobić.

http://www.slackbook.org/html/package-management.html
http://www.slackware.com/config/packages.php

https://wiki.debian.org/PackageManagement

http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/20/html/Installation_Guide/ch-upgrade-x86.html

hervenman

  • Gość
aktualizacje linuxa na poszczegulnych dystrybucjach
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-02-18, 07:39:07 »
Jest kilka sposobów aktualizacji Slacka. Ja używam rsync-a. Radzę ci poczytać manuala, wtedy będziesz wiedział z czym się to je:
rsync manual
W Slacku podoba mi się, że to użytkownik decyduje kiedy, co i jak będzie instalowane, aktualizowane itp. Po prostu użytkownik ma tu większą kontrolę nad systemem, co przedkłada się nad lepszą stabilność.
Poniżej prosty skrypt, który pobiera uaktualnienia do najnowszej wersji (x86). Komendę jak zrobić upgrade znajdziesz sam.
 rsync -arvz --stats --progress -I --delete-after rsync://rsync.slackware.at/slackware/slackware-14.1/patches/packages /home/software/slackware-14.1/patches
Poczytaj dlaczego takie a nie inne parametry. Wiedzy nigdy dość :-)
Powyższy kod zapisujesz do pliku np aktualizacja.sh. Nadajesz odpowiednie prawa, uruchamiasz ręcznie, możesz dać do cron-a itd, itp...

tomtom

  • Gość
aktualizacje linuxa na poszczegulnych dystrybucjach
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-02-18, 09:00:14 »
to slack jest jeszcze gdzies uzywany ? kurcze niby ucza linuksa w szkole, a zawsze na jakims arachaiku.

hervenman

  • Gość
aktualizacje linuxa na poszczegulnych dystrybucjach
« Odpowiedź #8 dnia: 2014-02-18, 12:43:47 »
!
 
Cytat: tomtom
to slack jest jeszcze gdzies uzywany ? kurcze niby ucza linuksa w szkole, a zawsze na jakims arachaiku.
Poziom wiedzy adekwatny do pisowni, panie tomtom!

tomtom

  • Gość
aktualizacje linuxa na poszczegulnych dystrybucjach
« Odpowiedź #9 dnia: 2014-02-19, 11:40:18 »
Rzuc okiem, jakie dystrybucje sa uzywane w wiekszosc firm, debianopodobno lub redhatopodobne.

Ja na studiach pare lat temu mialem zajecia z Novella, zwykle marnowanie czasu, wiekszosc wiedzy o linuksie nabylem sam albo w pracy.

W szkole sredniej z jakiegos powodu lansowali pascala.