Nowe posty

Autor Wątek: iscsi, multipat lvm i zmiana serwera  (Przeczytany 2105 razy)

wkko

  • Gość
iscsi, multipat lvm i zmiana serwera
« dnia: 2014-01-27, 23:28:08 »
Witam szanownych forumowiczów

Stanąłem przed problemem rozwiązania jak dla mnie nie trywialnego problemu jakim jest ...
uruchomienie serwera podpiętego do NAS serwującego dane protokołem iscsi z włączoną opcją MPIO i możliwością szybkiego przełączenia targetów iscsi na inna maszynę.

iscsi i MPIO mam zainstalowane i wydaje się poprawnie skonfigurowane. Na forum znalazłem post ...

Cytat: pkraszewski
No nie wiem... Nigdy nie używałem klikanych narzędzi do LVMa, bo do tego są 3 narzędzia na krzyż...

1. Zwykłym FDISKiem przygotowujesz partycję pod LVM (typ 8e)
2. pvcreate "błogosławisz" ją do użycia w LVM
3. vgcreate spinasz jedną albo klika "pobłogosławionych" partycji w grupę wolumenów
4. lvcreate wycinasz z grupy wolumenów wolumen (partycję logiczną) według potrzeb
5. mkfs-em formatujesz na żądany system plików...
6. Montujesz.
Z powyższego posta wynika jak szybko (bez srodowiska graficznego) zainicjować LVM'a na /dev/mapper/xxx

a teraz lista pytań (wynikająca pewnie z nieumiejętności pytania googla;/):

1. Jaki system plików posadzić na partycji (rozmiar min 10T, Max 16T) aby zapewnić sobie optymalny zapis/odczyt

2. W jaki sposób będzie przebiegać scenariusz przełączenia/przeniesienia lvm'a lub grupy lvm'ow pomiędzy maszynami. Czy ktoś przerabiał już podobny scenariusz?

3. To już na przyszłość, ale... przeniesienie lvm'ow pomiędzy NAS'ami wcześniej czy później też się pojawi. Wiem że robi to polecenie pvmove. Czy ktoś spinał 2 NAS'y w ten sposób i przenosił tak dane?

Możliwość wymiany informacji w jednym miejscu to jednak bezcenna rzecz.

System operacyjny: 64bit, dystrybucja w sumie chyba bez znaczenia. Pakiety iscsi, MPIO i lvm2 obsługuje się tak samo (przynajmniej tak mi się wydaje)

pozdrawiam

WdG@

PS
Jeżeli ktoś zna prostszą metodę - jestem otwarty na sugestie. Człek zawsze się nauczy czegoś nowego

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
iscsi, multipat lvm i zmiana serwera
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-01-28, 08:00:14 »
Cytuj
Jaki system plików posadzić na partycji (rozmiar min 10T, Max 16T) aby zapewnić sobie optymalny zapis/odczyt
Ale optymalny zapis/odczyt CZEGO? Pizdyliona pliczków po 1kB w płaskiej strukturze? Zagłębionych w pierdylionie podkatalogów? Obrazów dysków dla VM po 64GB?

To ma być serwer WWW? FTP? Repozytorium multimedialme? Serwer GIT? Składnica obrazów ISO? Każdy typ obciążenia ma swój "ulubiony" system plików. Inne szybko serwują wielkie pliki ale szamocą się w katalogach z mnóstwem małych pliczków. Inne świetnie raczą sobie z planktonem ale nieefektywnie serwują duże pliki.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy