Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja ubuntu i zastąpienie partycji ntfs przez swap linux :/.  (Przeczytany 4478 razy)

majonez.

  • Gość
Witam. Mam spory problem, jeśli zamieszczam temat w złym dziale to proszę o przeniesienie ale tylko na Was już moge liczyć.

Mianowicie chodzi o to, że podczas instalacji systemu Ubuntu coś poszło nie tak i instalacja została przerwana. Wszystko miało być zrobione tak żeby partycja 2 (z ważnymi danymi) została na miejscu, a na pierwszej miał być postawiony linux. Przy ponownej próbie instalacji partycja 2 (ta z danymi) została przez przypadek użyta jako partycja wymiany (linux swap) i dane zniknęły.

Chcę odzyskać te dane ale nie bardzo mi to idzie, liczę na Wasza pomoc.

TestDisk chyba nie daję rady:


Po użyciu Quick Search:


Po użyciu Deeper Search:


W ostatniej partycji mogę zobaczyć listę plików (których jest za mało) ale dostaję komunikat 'partition can't be recovery'.

Za to program z pod dosa DMDE pokazuję wszystkie pliki z tej partycji! Ale niestety program w wersji freeware daję możliwość odzyskiwania plików jedynie pojedynczo co przy 118GB zajęłoby mnóstwo czasu.

Partition Wizard w ogóle pokazuję dziwne rzeczy. Widzi z 10 partycji NTFS po 3GB.

Teraz siedzę na Hiren Boot Live CD. Zauważyłem jeszcze, że GParted próbuje mi coś przekazać ale nie wiem za bardzo co.

Tak widzi GParted obecną sytuację:


Taki komunikat dostaję po wejściu w 'Partition' > 'Rescue Data Attemp' (czy jakoś tak):


Po kliknięciu 'View':


A tak przy wyborze partycji:


Męczę się z tym już dłuższy czas i dalej nie mogę się z tym uporać. Jak macie jakieś pomysły to walcie. Może jeszcze jakiś program do odzyskiwania danych spróbować albo ja coś źle robię?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Instalacja ubuntu i zastąpienie partycji ntfs przez swap linux :/.
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-01-10, 15:30:01 »
Cytuj
Chcę odzyskać te dane ale nie bardzo mi to idzie,
A czytałeś dokładniej do czego jest TestDisk ?
Bo mam wrażenie ze używasz narzędzi nie wiedząc do czego one dokładnie są
i co one robią.

Chcę tylko Cię uświadomić że "pisanie na dysku" jest bardziej niebezpieczne niż
"odczytywanie z dysku"
Więc,
TestDisk służy do naprawy dysku, partycji.
Jaki  z tego morał?
Taki że "" jeśli "" naprawisz to "" może "" odzyskasz dane.
Odzyskanie jest skutkiem ubocznym , nigdzie nie pisze że TestDiskiem odzyskasz dane.
Sam napisałeś
Cytuj
Chcę odzyskać...
Poczytaj trochę w google ;-)

Z TestDiskiem zazwyczaj jest PhotoRec i to on służy do odzyskiwania danych.
http://pl.wikipedia.org/wiki/PhotoRec
http://www.youtube.com/watch?v=jhWbSM-630E

Działa podobnie jak twój DMDE
Jak Cie to nie interesuje to idz do kolegi (koleżanki)
z dyskiem i niech na swoim zainstaluje Recuva
( nie jest on intuicyjny, może wpierw poszukaj poradnika jak użyć
i jest on tylko na Windowsa i NTFS, FAT tylko )
albo znajdz i zapłać komuś kto odzyskuje dane profesjonalnie.
Potem se sformatujesz dysk jak będziesz chciał.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Instalacja ubuntu i zastąpienie partycji ntfs przez swap linux :/.
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-01-10, 19:07:14 »
Pierwsza rzecz, jak masz ważne dane, to rób kopię zapasową. Póki co zaliczasz się do drugiej grupy użytkowników, tych co będą robili backup. TestDisk w Deeper Search pokazuje Ci wszystkie usunięte partycje gotowe do odzyskania. Zaznaczasz partycję, klepiesz eneter i wybierasz write.

majonez.

  • Gość
Instalacja ubuntu i zastąpienie partycji ntfs przez swap linux :/.
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-01-11, 13:11:41 »
Wiem do czego służy TestDisk - do odzyskiwania tablicy partycji, dlatego właśnie próbowałem go użyć, żeby przywrócić partycję. W deeper search po wybraniu tej partycji dostaję komunikat 'partition can't be recovery'.

tele, photorec to nie jest za dobry program do tego, u mnie głównie do odzyskania jest muzyka ale nie w formacie mp3. (w flv czy coś na podobę [to nie jest mój dysk, ja tylko próbuję pomóc]). I nie pokazuję on plików które chce odzyskać.
Poza tym jak taki z Ciebie geniusz, to powinieneś wiedzieć, że Hiren Boot posiada w sobie dystrybucję mini Win Xp, w której znajduje się Recuva ale nie znajduję tego co DMDE. Na razie tylko DMDE pokazał wszystkie pliki. Ale mam tu mnóstwo narzędzi i zrobię teraz backup i będę się bawił tymi narzędziami skoro nikt nie zna rozwiązania a Twoją poradą jest 'oddaj sprzęt do profesjonalisty'.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Instalacja ubuntu i zastąpienie partycji ntfs przez swap linux :/.
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-01-11, 14:41:41 »
Cytat: majonez.
W deeper search po wybraniu tej partycji dostaję komunikat 'partition can't be recovery'.
Dysk nie został czasem nadpisany jakimiś danymi? Jeśli nie idzie odzyskać partycji, to niestety pozostaje Ci tylko mozolne odzyskiwanie plików.