Nowe posty

Autor Wątek: RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!  (Przeczytany 8104 razy)

tobol

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« dnia: 2005-11-07, 14:27:16 »
Witam.
Pilnie potrzebuję  jakąś dystrybucję, która będzie mi chodziła w miarę płynnie na kompie Pentium II 300 MHz, 112 MB RAM, HDD 2x3,2 GB ATA33, nagrywarka 12x, karta graf 4 MB AGP. Nie chodzi mi o coś efektownego, z wodotryskami, tylko o lekki, przyjemny systemik, który będzie w stanie obsłużyć łącze internetowe 2 MB/s :-) Chodzi mi o p2p :D

Próbowałem już DSL i inne podobno \\"lekkie\\" i mało wymagające dystrybucje, ale po zainstalowaniu każdej Firefox uruchamiał sie ok minuty :/ A pod win98, albo nawet pod win2000 chodzi wszystko szybciej...

LFS lub Gentoo nie wchodzą w grę , bo na tym sprzęcie to potrwa wieeeeeeeeeeeeeki :)

Pozdrawiam i byłbym wdzięczny za szybką i rzetelną odpowiedź :)

guzzi1

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-11-07, 15:04:54 »
DEBIAN
1. zainstaluj sam system bez niczego
2. potem dodawaj tylko niezbędne programy
www.dug.net.pl

Xax79

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-11-07, 15:10:45 »
> LFS lub Gentoo nie wchodzą w grę , bo na tym sprzęcie to potrwa wieeeeeeeeeeeeeki :)


Gentoo mozna postawic w ok 1-2 godziny na celeronie 400 i to z X\\'ami, sprawdzone. A to za sprawa czegos co sie nazywa, stage 3. Stawiasz gotowy system a nie kompilujesz wszystkiego od zera.

Inna sprawa, ze updaty i doinstalowywanie pakietow, ktore nie zostaly przygotowane przez developerow potrwa faktycznie wieki. Jednak jezeli komputer ma isc 24h na dobe, 7 dni w tygodniu, to nie jest to zaden problem.

Wiedz tylko, ze postawienie systemu ze zrodel choc okupione strata wieeeeeeelu godzin/dni jest warte efektu koncowego.

PS W sumie podobne pytanie bylo na tym forum juz kilkanascie razy. Tylez samo dystrybucji zostalo poleconych.
Wybor nalezy do Ciebie.

Pzdr.

krycha

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-11-07, 15:22:08 »
Ja polecam instalacje slackware sama instalka to na takim sprzecie ok 30min i to z jedego cd\\'ka, pozniej dopieszczenie serwera to kwestia rekompilacji kernelka i odpalenia potrzebnych uslug :]


> Witam.
 > Pilnie potrzebuję  jakąś dystrybucję, która będzie mi chodziła w miarę płynnie na kompie
 > Pentium II 300 MHz, 112 MB RAM, HDD 2x3,2 GB ATA33, nagrywarka 12x, karta graf 4 MB AGP. Nie
 > chodzi mi o coś efektownego, z wodotryskami, tylko o lekki, przyjemny systemik, który będzie w
 > stanie obsłużyć łącze internetowe 2 MB/s :-) Chodzi mi o p2p :D
 >
 > Próbowałem już DSL i inne podobno \\"lekkie\\" i mało wymagające dystrybucje, ale po
 > zainstalowaniu każdej Firefox uruchamiał sie ok minuty :/ A pod win98, albo nawet pod win2000
 > chodzi wszystko szybciej...
 >
 > LFS lub Gentoo nie wchodzą w grę , bo na tym sprzęcie to potrwa wieeeeeeeeeeeeeki :)
 >
 > Pozdrawiam i byłbym wdzięczny za szybką i rzetelną odpowiedź :)

tobol

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-11-07, 16:53:55 »
Moze źle sie wyraziłem - komp nie ma pracować jako serwer, to po prostu stacja robocza :-) A wiem jak to jest kompilowac wszystko od zera, bo nie raz kompilowalem LFS na moim drugim komputerze :) A ze ja jestem fanem optymalizacji, jeśli zdecydowałbym sie na Gentoo, nie chce korzystac ze Stage3, tylko wszystko od samego poczatku :-)

chmooreck

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-11-07, 16:58:19 »
ze niby nie raz kompilowales lfs i sie pytasz jaka dystrybucje wybrac ?? o zgrozo !!

tobol

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-11-07, 18:20:35 »
Kompilowałem nie raz, ale na tym kompie samo Binutils kompiluje się ponad godzine :D

chmooreck

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-11-07, 20:54:39 »
2005-11-07 18:20:35 tobol napisał:

> Kompilowałem nie raz, ale na tym kompie samo Binutils kompiluje się ponad godzine :D

chodzilo mi o to, ze juz powoli powinienes umiec korzystac z wyszukiwarki... (a nie instalowac koniecznie lfs)...

moze zerkinj na kateos ?

flak

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-11-08, 18:36:29 »
2005-11-07 14:27:16 tobol napisał:

> Witam.
 > Pilnie potrzebuję  jakąś dystrybucję, która będzie mi chodziła w miarę płynnie na kompie
 > Pentium II 300 MHz, 112 MB RAM, HDD 2x3,2 GB ATA33, nagrywarka 12x, karta graf 4 MB AGP. Nie
 > chodzi mi o coś efektownego, z wodotryskami, tylko o lekki, przyjemny systemik, który będzie w
 > stanie obsłużyć łącze internetowe 2 MB/s :-) Chodzi mi o p2p :D
 >
 > Próbowałem już DSL i inne podobno \\"lekkie\\" i mało wymagające dystrybucje, ale po
 > zainstalowaniu każdej Firefox uruchamiał sie ok minuty :/ A pod win98, albo nawet pod win2000
 > chodzi wszystko szybciej...
 >
 > LFS lub Gentoo nie wchodzą w grę , bo na tym sprzęcie to potrwa wieeeeeeeeeeeeeki :)
 >
 > Pozdrawiam i byłbym wdzięczny za szybką i rzetelną odpowiedź :)




Slackware by sobie z tym poradził, jakkolwiek jest stosunkowo trudny w obsłudze. Ale skonfigurowany może być zarówno ciężkim serwerem jak i elastyczną staca roboczą. Instalacja zajmuje 2GB. Na AMD K6-2 500MHz + Gnome (w Slackware 10.2 Gnome został usunięty!) chodzi nieźle. XFCE + koffice/ABIWord + Mozilla (opcjonalnie OpenOffice.org + nautilus -no-desktop/konqueror jako menadżer katalogów) sobie poradzi.

P.S. Mam tu jeszczę i486DX-2 66Mhz + 7.8MB RAM i Slackware 10.1 leci!!! Jakkolwiek ja używam konsoli a komputer jest do \\"znęcania się na sieci LAN\\" więc: \\"kids don\\'t do it at home\\".

:)

ShowView

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-11-07, 09:28:48 »
Witam, pomóżcie !!!
Odpaliłem Knoppixa z CD i chciałem zrobić obraz systemu XP - dysk C
nie znam linuksa ;-(
znalazlem komende do robienia obrazu, dokładnie cos takiego
"dd if=/dev/hda bs=128K | gzip > /dev/hda5/image.gz"
ale ze wywala mi blad ze nie ma pliku image.gz
wiec go usunalem i bezmyslnie pozwolilem na nadpisanie calego dysku
"dd if=/dev/hda bs=128K | gzip > /dev/hda5/"
jak sie spostrzeglem to minelo z 20sekund - przerwalem
ale juz calego dysku D spod Xp nie mam ;-(
probowalem rozne programy spod windy, ale bez skutku
kazdy program pokazuje ze dysk D jest czysty

plissss poradzcie jak to odzyskac!?!?!?!
moze spod Knoppixa, ale zaczynam sie go BAĆ

czekam na pomoc!!!!

darvark

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-11-07, 09:39:12 »
nie odpowiem bo niestety nie znam odpowiedzi i porady, ale zapytam sie po jasna chol.... probowales zrobic obraz dysku windosowego przy uzyciu linuksa?? przeciez sa dosc dobre programy windosowe np acronis, norton ghost i wiele innych

ShowView

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-11-07, 09:59:21 »
2005-11-07 09:39:12 darvark napisał:

> nie odpowiem bo niestety nie znam odpowiedzi i porady, ale zapytam sie po jasna chol....
 > probowales zrobic obraz dysku windosowego przy uzyciu linuksa?? przeciez sa dosc dobre programy
 > windosowe np acronis, norton ghost i wiele innych
to wszystko dlatego ze nie mam flopa w kompie
chcialem zrobic obraz poprzez cd Knoppix
aby moc poprostu zbootowac system z cd Knoppix i przekopiowac obraz z D na C

chcialem sobie pomóc ;-( i co wyszlo!?! ;-)

ale znalazlem teraz programik GetDataBack - który miele dysk i za 20minut pokaze mi co z tego wyniklo, jaknarazie tylko on podjal sie tego zadania -
3mam kciuki i jestem pelen optymizmu

darvark

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-11-07, 10:04:45 »
 > to wszystko dlatego ze nie mam flopa w kompie
 > chcialem zrobic obraz poprzez cd Knoppix
 > aby moc poprostu zbootowac system z cd Knoppix i przekopiowac obraz z D na C
 
tak na przyszlosc to wiezd ze i acronis true image (tak chyba sie nazwya) i norton ghost nie wymaga flopa, mozna program wgrac na cd i odpalac z cd. jest taka opcja, sam z niej nie raz korzystalem i korzystam czasami w pracy

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-11-07, 10:27:59 »
2005-11-07 10:04:45 darvark napisał:

>
 >  > to wszystko dlatego ze nie mam flopa w kompie
 >  > chcialem zrobic obraz poprzez cd Knoppix
 >  > aby moc poprostu zbootowac system z cd Knoppix i przekopiowac obraz z D na C
 >  
 > tak na przyszlosc to wiezd ze i acronis true image (tak chyba sie nazwya) i norton ghost nie
 > wymaga flopa, mozna program wgrac na cd i odpalac z cd. jest taka opcja, sam z niej nie raz
 > korzystalem i korzystam czasami w pracy

BOSZE

nie odzyskasz go juz :)
na przyszlosc poczytaj man mount, man dd i zastanow sie nad:
dd if=/dev/hda1 of=/mnt/gdzies/image.img

Xax79

  • Gość
RATUNKU!!! Chcę odzyskać partycję!!!
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-11-07, 10:31:32 »
2005-11-07 09:28:48 ShowView napisał:

> Witam, pomóżcie !!!
 > Odpaliłem Knoppixa z CD i chciałem zrobić obraz systemu XP - dysk C
 > nie znam linuksa ;-(
 > znalazlem komende do robienia obrazu, dokładnie cos takiego
 > "dd if=/dev/hda bs=128K | gzip > /dev/hda5/image.gz"
 > ale ze wywala mi blad ze nie ma pliku image.gz
 > wiec go usunalem i bezmyslnie pozwolilem na nadpisanie calego dysku
 > "dd if=/dev/hda bs=128K | gzip > /dev/hda5/"
 > jak sie spostrzeglem to minelo z 20sekund - przerwalem
 > ale juz calego dysku D spod Xp nie mam ;-(
 > probowalem rozne programy spod windy, ale bez skutku
 > kazdy program pokazuje ze dysk D jest czysty
 >
 > plissss poradzcie jak to odzyskac!?!?!?!
 > moze spod Knoppixa, ale zaczynam sie go BAĆ
 >
 > czekam na pomoc!!!!

Spaprales to na calej lini. Skoro nie znasz linuksa, nie znasz tez konwencji nazewniczej jaka w nim obowiazuje, co zreszta widac od razu.
dd if=/dev/hda bs=128K | gzip > /dev/hda5/image.gz

Piszesz ze chciales zrobic obraz dysku C, czyli konkretnej partycji, a wpisales /dev/hda, czyli caly dysk twardy.
To jeszcze zbrodnia nie jest, ale to: /dev/hda5/image.gz !!!

Jemu nie chodzilo o brak pliku image.gz. Nie ma czegos takiego jak /dev/hda5/image.gz. Za to jest /dev/hda5, czyli jakas tam partycja na dysku twardym, na ktora nieszczesliwie przekierowales wyjscie z dd, co po pustej jak twierdzisz partycji D sugeruje, ze zadzialalo :)

Poswiecilem u siebie jedna partycje i wykonalem identyczna jak Ty operacje. Przerwalem po sekundzie. System plikow jest zniszczony (byl na nim reiserfs), nie da sie juz partycji zamontowac. Praktycznie - partycja zniszczona i teoretycznie juz po niej.
Teoretycznie, bo udalo mi sia ja naprawic przy pomocy reiserfsck. Ogromna czesc plikow ocalala, mp3 sie odtwarzaja wiec wyglada na to ze jest ok. Zatem sie da, choc wszystkich plikow nie sprawdzalem, te ktore byly na poczatku partycji sa z pewnoscia uszkodzone i nie do odzyskania.

Rozejzyj sie za jakims narzedziem do naprawiania uszkodzonego fat, fat32 czy ntfs (zalezy co tam bylo). Prawdopodobnie nie wszystko zostalo zniszczone (to co sie zdazylo na partycji nadpisac jest raczej nie do odzyskania). Jezeli nie byla to partycja z systemem, tylko dane (typu filmy, muza) to nie jest tak zle.

Z drugiej strony musze Cie zmartic, ze dawno, dawno temu po padzie komputera z powodu braku zasilania rowniez stracilem partycje z fat32. Podczas gdy partition magic byl zajety zmienianiem rozmiaru partycji ktos postanowil wylaczyc prad, no i partycja padla, winda pokazywala ze jest pusta. Udalo mi sie znalezc jakis program do naprawiania partycji (nazwy nie pamietam) ale wszystkie pliki i katalogi byly na niej bezuzyteczne. Zaden nie mial logicznej nazwy, tylko jakies krzaki. Kaplica.

Odzyskac to co na niej zostalo na pewno sie da. Specjalisci to potrafia specjalistycznymi programami. A Ty sobie musisz poradzic jakos sam. No chyba, ze Ci nie zal troche kasy na specjaliste.

Epilog.
A wystarczylo cos takiego (pal licho, ze to by zrobilo obraz calego dysku):

dd if=/dev/hda bs=128K | gzip > image.gz

I plik image.gz zostalby utowrzony w katalogu, z ktorego wywolywales komende dd (choc prawdopodobnie braklo by wolnego miejsca, to bys nic nie zepsul).

Szczescie w nieszczesciu zrobiles przekierowanie na hda5, a nie na hda. Wtedy to bys w ogole komputera juz nie odpalil.

A na przyszlosc (przestroga tez dla innych nieobeznanych). Najpierw pytajcie jak cos zrobic, a dopiero potem kombinujcie. Bo tak to Polak zawsze bedzie madry dopiero po szkodzie.

Aaaa, i nie boj sie knopixxa (linuxa) bo to nie jego wina, zrobil co mu kazales :)

Pzdr.