Nowe posty

Autor Wątek: Jaki linux Aspiro A1645  (Przeczytany 2006 razy)

darius644

  • Gość
Jaki linux Aspiro A1645
« dnia: 2014-01-10, 20:08:52 »
Witam

Dzisiaj chcialem postawic na nogi zabytkowy laptop fujitsu siemens amilo a1645 1gb Ram
zainstalowalem Minta 16 cinamona ale niestety uruchamia sie w trybie redenerowania programowego i nie dziala wifi, internet po kablu nie przekracza 35kb/s

Jakiego linuxa zainstalwoac na tym zlomie zeby wszystko dzialalo i dalo sie w miare plynie przegladac internet??

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Jaki linux Aspiro A1645
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-01-11, 11:56:24 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

JdG

  • Gość
Jaki linux Aspiro A1645
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-01-14, 16:44:34 »
> "zabytkowy laptop fujitsu siemens amilo a1645 1gb Ram..."
 
zabytkowy? no, widać to kwestia poglądów. W każdym razie ma 1 GB RAM i to sprawia, że całość ciągle może mieć duże walory uzytkowe. Ja np. użwam tzw. netbooka firmy MSI, 6 rok niebawem mu strzeli, też ma 1 GB RAM, za to słabszy procesor (Atom) i bardzo dobrze się ciągle sprawia.  Zatem nie ma co tego Amilo lekceważyć, powinien być użyteczny.

A jakiego linuksa? Kolega powyżej z tym Puppy to przesadził, nie wiem czy to w ogóle jest spolonizowane. Natomiast Debian to zawsze dobry wybór. Z pewnością, z tych najpopularniejszych, też Arch byłby dobry na takim sprzęcie (choć Arch jest najbardziej odpowiedni raczej dla fanów Archa). Ja na swoim MSI mam "firmowy" SUSE SLED 10 i Slackware 14, którego używam na co dzień, więc Slack też godny jest polecenia.
 Zamias tego Puppy można użyć Slax'a -jest to dystrybucja startująca po prostu z pendrajwa.

>  "redenerowania programowego "

a co to jest?

>  "i nie dziala wifi, internet po kablu nie przekracza 35kb/s"

ta 2. ułomność (po kablu) jest zastanawiająca - może to nie jest wina Twojego laptopa?

W każdym razie warto poszperać w dokumentacji i Sieci i sprawdzić jakie chipy obsługują sieć w tym Amilo, bo może faktycznie są jakieś problemy z drajwerami (rzadko, ale się zdarza).

W Linuksie drajwery są kernelu, różne dystrybucje używają różnych wersji kernela, nie zawsze najnowszych, a w kernelu większość zmian to nowe i poprawione drajwery.  Należy więc po prostu sprawdzić, czy problem nie polega na braku odpowiednich drajwerów.

Przy tak skromych założeniach użytkowych, w zasadzie każda dystrybucja powinna być dobra, problem w tym, że niektóre, jak Windows, zakładają, że nie ma ograniczeń sprzętowych i sam system może być tak skonstruowany, że "zeżrze" każdą ilość wolnej pamięci. Przy 1 GB RAM   należy uważać np. z KDE (aczkolwiek po odpowiednim skonfigurowaniu może być użyteczne), w ogóle z Ubuntu i jego klonami należy uważać w takiej sytuacji.