Nowe posty

Autor Wątek: Przesiadka z xp`ka na linuxa  (Przeczytany 2463 razy)

salbjorg

  • Gość
Przesiadka z xp`ka na linuxa
« dnia: 2014-01-02, 12:38:32 »
Witam.

Dzisiaj podjąłem decyzję o przerzuceniu się z windowsa xp na linuxa.
Mam do Was prośbę o pomoc w wyborze owych linuxów na dwa komputery.
Służą one głownie do przeglądania internetu, pisania dokumentów tekstowych, oglądania filmów on-line, przeglądania portali społecznościowych i słuchania muzyki.

Z komputerów tych korzysta też moja żona, więc ważne jest aby praca na tych systemach była w miarę łatwa i o ile to możliwe, podobna do windowsa.
Fajnie gdyby obsługiwały one sprzęt typu touch-pad, kamerkę z lapka, kartę wi-fi, dźwiękowe i zintegrowane graficzne.

Pierwszy raz będę miał styczność z linuxem, jednak nasłuchałem i naczytałem się o ich zaletach i jestem przekonany o słuszności dokonanego wyboru.

Pierwszy z nich to laptop ibm lenovo g550 o specyfikacji:

CPU
   Intel Celeron T3000 @ 2 x 1.80GHz
   Technologia Penryn 45nm
RAM
   3,00GB 2-Kanałowy DDR3 @ 399MHz (6-6-6-15)
Płyta Główna
   LENOVO NITU1 (U2E1)
Grafika
   Intel Mobile Intel 4 Series Express Chipset Family (Lenovo)
Nośniki
   232GB Hitachi HTS543225L9A300 (SATA)
Napędy Optyczne
   HL-DT-ST DVDRAM GSA-T50N
Audio
   Conexant High Definition SmartAudio 221


oraz drugi komp stacjonarny:


CPU
   Intel Celeron 440 @ 2.00GHz
   Technologia Conroe-L 65nm
RAM
   2,00GB 2-Kanałowy DDR2 @ 266MHz
Płyta Główna
   MICRO-STAR INTERNATIONAL CO.,LTD MS-7267 (CPU 1)
Grafika
   Intel 82945G Express Chipset Family (MSI)
Nośniki
   149GB SAMSUNG HD161HJ (SATA)
Napędy Optyczne
   TSSTcorp CDDVDW SH-S202H
Audio
   Realtek High Definition Audio


Będę Wam bardzo wdzięczny za pomoc. Nie mam siły już walczyć z windowsem i liczę na pomoc.

Z góry dziękuję Wojtek.

npck

  • Gość
Przesiadka z xp`ka na linuxa
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-01-02, 12:58:43 »
Ja bym zaproponował sciągnięcie 2 dystrybucji typu Live - możesz uruchomić system z płyty CD/DVD bez konieczności instalacji i obejrzeć przed zainstalowaniem.
1. LinuxMint z MATE -> http://blog.linuxmint.com/?p=2493
2. Mageia z KDE -> http://www.mageia.org/pl/downloads/ - wybierz liveDVD z KDE

Osobiście używam na codzień Magei, a Minta pod VirtualBoxem i wydaje mi się, że to obecnie dwie dystrybucje godne polecenia na początek przygody z Linuksem.

JdG

  • Gość
Przesiadka z xp`ka na linuxa
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-01-03, 02:19:46 »
Cytat: salbjorg
...
Dzisiaj podjąłem decyzję o przerzuceniu się z windowsa xp na linuxa. ...  Nie mam siły już walczyć z windowsem i liczę na pomoc.
Jeżeli ta winda jeszcze działa, to lepiej się tak nie śpieszyć. Co nagle, to po diable.

Jeśli można coś doradzić, to najlepiej  najpierw sprawdź w praktyce, czy to słuszna decyzja, bo Linux (którykolwiek), choć to lepszy OS niż Windows, to jednak funkcjonuje nieco inaczej i inne ma aplikacje. No i nawyki windziane się przy nim nie sprawdzają, więc taka nagła przesiadka może zagrażać nawet ciężką frustracją.

Najlepiej chyba zrobić jak powyżej doradza kolega *npck* - odpalić jakiegoś Linuksa w wersji LiveCD (dodatkowo można polecić Ubuntu, OpenSuSE, Fedorę), bez instalowania go na dysku. Można w ten sposób sprawdzić, czy taka migracja naprawdę ci odpowiada, przede wszystkim, czy znajdziesz potrzebne aplikacje i czy dasz sobie z nimi radę (podejrzewam np., że ze Skypem mogą być problemy - własność MS, a ta firma Linuksa bardzo nie lubi).

Cytat: salbjorg
Pierwszy raz będę miał styczność z linuxem, jednak nasłuchałem i naczytałem się o ich zaletach i jestem przekonany o słuszności dokonanego wyboru.
W powyższy sposób sprawdzisz, czy niewątpliwe zalety Linuksa są również zaletami dla ciebie. W życiu róznie bywa.

Cytat: salbjorg
... więc ważne jest aby praca na tych systemach była w miarę łatwa i o ile to możliwe, podobna do windowsa.
To zależy co masz na myśli. Praca z aplikacjami okienkowymi jest rzeczywiście podobna, natomiast administrowanie systemem (w przypadku deskopa na szczęście mało skomplikowane) i zasobami komputera raczej znacznie się różni. To ostatnie zależy zresztą od konkretnej dystrybucji.

Cytat: salbjorg
Fajnie gdyby obsługiwały one sprzęt typu touch-pad, kamerkę z lapka, kartę wi-fi, dźwiękowe i zintegrowane graficzne.
Firma Lenovo (jak wcześniej IBM) raczej tandety nie pakuje do swoich wyrobów, więc zasadniczo problemów być nie powinno, choć np. układ wi-fi lepiej sprawdzić. W Linuksie wszystkie drajwery są w kernelu, więc znaczenie ma wersja kernela, której używa dystrybucja. Większość pytań co sprzętu pozwoli rostrzygnąć właśnie  odpalenie OS z płyty LiveCD.