Nowe posty

Autor Wątek: przywrócenie systemu po formacie  (Przeczytany 1620 razy)

cezar1us

  • Gość
przywrócenie systemu po formacie
« dnia: 2014-01-03, 09:28:13 »
witam!
jestem nowy na tym forum wiec prosze, wybaczcie bledy, pisanie moze nie w tym dziale, itd.
Więc: dostalismy z kolega stacje robocza (pc), (kilkuletni dell) z zainstalowanym systemem linux (niestety nie wiem jaka to dystrybucja) do "doinstalowania Windows XP i bootloadera". No i zaczelismy od instalacji XP. Przy menu z partycjami pokazaly sie 3: jedna 18Gb i zajete ok.16, druga 16Gb 'pusta' i trzecia 890Mb.. no wiec kolega kliknal na druga, 'pusta', sformatowal "szybkim formatowaniem ntfs", no i po formacie komputer sie zrestartowal. jakiez bylo nasze zdziwienie, gdy zamiast kontynuacji instalacji uruchomil sie windows xp.. okazalo sie ze byl on juz zainstalowany, wystarczylo doinatalowac bootloader aby moc wybierac miedzy systemami. Jednak po linuxie ani sladu. zostala tylko partycja EXT 'swap' 800Mb (partycja linuxowa nie zostLa usunieta, a jedynie sformatowana). no i teraz musimy jakos przywrocic ten system, wraz z danymi z partycji, i najlepiej konfiguracja systemu. Czy jest to w jakis sposob mozliwe? mam nadzieje, ze tak. Dziekuje za odpowiedzi i przepraszam za brak polakich znakow (telefon). pozdrawiam ;)

EDIT: dodam, że po uruchomieniu linuxa z liveCD pokazuje on 3 partycje: tą z windowsem, drugą ntfs - pustą, (na której znajdowal się linux) i trzecią: swap. Na drugą nie było nic przenoszone, itd. chociaż system pokazuje zajete ok. 200mb miejsca (z tego co pamiętam). Dostęp do komputera będę miał tylko w środę, nie jest on mój, więc dysku nie mogę dostarczyć..

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
przywrócenie systemu po formacie
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-01-03, 13:20:37 »
Nic nie robić. Dać dysk osobie znającej się dobrze na Linuksie.

Jak macie szczęście, to ta druga partycja rzeczywiście była pusta/zawierała XP i instalator tylko zabił MBR GRUB-a. Po naprawie GRUBa powinno wszystko zabanglać. ALE - jakby ta partycja zawierała wcześniej Windę, to pojawiłaby się ona w menu GRUB i nie trzeba by było nic instalować...

Jak nie macie szczęścia, odstrzeliliście system i potrzeba będzie niezłego VooDoo, żeby odzyskać zapasowe superbloki i poskładać resztki systemu. Szanse odzyskania systemu działającego praktycznie równe 0, szanse odzyskania choć części konfiguracji niewielkie, ale są.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
przywrócenie systemu po formacie
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-01-03, 17:19:35 »
Strzelam, że pozbyliście się linuksa, odzyskanie danych będzie trudne i czasochłonne, ale nie niemożliwe. O ile jeszcze nic nie zapisaliście na tej partycji.

Instalator XP pokazywał zajętą partycję - na tej był zainstalowany xp i drugą pustą, bo nie potrafi odczytać danych z innych systemów plików jak swój własny. Ogólnie daliście ciała.

Nauczka na przyszłość: nigdy nie ufać zamkniętym/właśnościowym narzędziom, a szczególnie oprogramowaniu od MS.

Jeśli dostarczycie mi dysk postaram się przywrócić dane ze sformatowanej partycji.