Nowe posty

Autor Wątek: Linux server jako host VM.  (Przeczytany 5540 razy)

Stratoliner

  • Gość
Linux server jako host VM.
« dnia: 2014-03-10, 12:55:15 »
Mam sprzęt o parametrach: 16 fizycznych rdzeni, 128GB ram.
Z tego sprzętu chcę zrobić maszynę do wirtualizacji kilku systemów Windows.
Jaką wersję linuxa polecacie do wykonania tego zadania i jakie oprogramowanie do obsługi Virtualnych maszyn ?

Stratoliner

  • Gość
Linux server jako host VM.
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-03-10, 13:13:27 »
Czy ubuntu 12.04 + VirtualBox to dobry pomysł?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Linux server jako host VM.
« Odpowiedź #2 dnia: 2014-03-10, 15:22:36 »
Niby jest darmowy VMware vSphere Hypervisor. To jest jakśtam przycięty Linux z hostem VM.

VBox jest upierdliwy w konfigurowaniu headless (a raczej będziesz chciał pracować w trybie headless, a nie być cały czas podpiętym do kllienta).

Drugim "czystym" rozwiązaniem jest KVM, tylko nie sprawdzałem, jak działa z Windowsami (pewnie OK). Manager pięknie działa przez sieć, wirtualki też pięknie podglądać można (użycie procka, pamięci, dysku, sieci, itd).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Stratoliner

  • Gość
Linux server jako host VM.
« Odpowiedź #3 dnia: 2014-03-10, 17:33:04 »
VMware vSphere Hypervisor wygląda obiecująco a darmowa licencja jest do 5 VM (jeśli dobrze przeczytałem) co powinno mi wystarczyć.
Co do KVM do myślałeś o Ubuntu + KVM?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Linux server jako host VM.
« Odpowiedź #4 dnia: 2014-03-10, 21:44:17 »
Cytat: Stratoliner
Czy ubuntu 12.04 + VirtualBox to dobry pomysł?
Na tym to możesz postawić Xen, XenServer albo nawet XenDesktop (nie orientuję się czy ten ostatni jest darmowy), jeśli chcesz wirtualizować pulpit (VDI), albo, jak pisał kolega wyżej, KVM.

Xen akurat pracuje bezpośrednio na sprzęcie, tak więc wszystkie maszyny, łącznie z dom0 są maszynami wirtualnymi, z tym że dom0 ma specjalne przywileje i sprawia wrażenie, że działa jako system gospodarz. Pod Xen możesz zainstalować Debiana, Red Hat/CentOS, chyba od 6 wersji już nie wspiera Xen, skupiają się na KVM. XenServer natomiast to produkt Citrix oparty na CentOS i Xen, taki gotowy zestaw, po prostu instalujesz na serwerze i zarządzasz zdalnie przez XenCenter (pod Linuksem możesz skorzystać z OpenXenManager).

Stratoliner

  • Gość
Linux server jako host VM.
« Odpowiedź #5 dnia: 2014-03-11, 07:42:53 »
Dzięki za podpowiedzi. Docelowe dyski do serwera jeszcze nie dotarły więc teraz eksperymentuje. Instalacja VMware vSphere Hypervisor właśnie trwa. XenServer juz ściągam. Pobawię się VMware potem zainstaluję XEN a...

Stratoliner

  • Gość
Linux server jako host VM.
« Odpowiedź #6 dnia: 2014-03-11, 08:41:47 »
Więc:
VMware vSphere Hypervisor 5.5 zainstalował sie wyjątkowo sprawnie i nie męczył pytaniami. Niestety, choć VMware vSphere Hypervisor 5.5 jest za free to by nim zarządzać potrzeba VMware vSphere Client, który jest płatny ( jeszcze nie mam oferty ). Po instalacji serwera i clienta ( 60 dni trial) wszystko wygląda pięknie i intuicyjnie... zero zastrzeżeń.
Może jest jakaś darmowa wersja programy do zarządzania ?

Stratoliner

  • Gość
Linux server jako host VM.
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-03-11, 11:13:49 »
XenServer zainstalowany. Instalacja przeszła gładko choć pytań było więcej.  XenCenter jest za free. Wygladem bardzo podobny do VMware jednak nie znalazłem możliwości podpięciawirtualnego DVD przy instalacji Windows. Pewnie słabo szukałem.

Dostałem tel od przedstawiciela VMware i okazuje się że przy pobraniu VMware vSphere Hypervisor na jeden serwer to VMware vSphere Client jest za free.

Zdecyduję się na VMware...

Dzięki za sugestie!

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Linux server jako host VM.
« Odpowiedź #8 dnia: 2014-03-11, 21:25:42 »
Cytat: Stratoliner
XenServer zainstalowany. Instalacja przeszła gładko choć pytań było więcej.  XenCenter jest za free. Wygladem bardzo podobny do VMware jednak nie znalazłem możliwości podpięciawirtualnego DVD przy instalacji Windows. Pewnie słabo szukałem.
Chodzi Ci o instalację z ISO czy napędu gospodarza? Powinny być dostępne obie opcje.