Programowanie > Inne

Instalacja FreePascala

(1/3) > >>

:
Znowu ja i znowu z pytaniem :)
Otóż chcę używać FreePascala, ale nie potrafię ruszyć tego zagadnienia (mniej więcej ogarniam działanie FPC na Windowsie, problem leży w uruchomieniu go na moim Kubuntu). Chciałabym się dowiedzieć czy jest szansa na zainstalowanie FPC (program) na Kubuntu, w ten sposób abym mogła go uruchamiać z ikonki na pulpicie.

Wiem, że można doinstalować kompilator Pascala i używać Kate jako edytor, ale to mnie nie satysfakcjonuje, bo nawet jak już napiszę program (exe), to on się skompiluje ale nie otworzy. Właśnie, bo program ma działać pod Windowsem, więc bez WINE się nie obejdzie.

Najprzyjemniej by było gdyby FreePascal działał tak jak na Windowsie- otwieram program FPC, piszę program, kompiluję i uruchamiam napisany program (koniecznie z rozszerzeniem .exe), po czym wracam do okna edycji.

Pomożecie?

1709:
Spróbuj tak:

mate-terminal -e fpc

gdzie "mate-terminal" to moja nazwa terminala, ty musisz wpisac nazwe terminala którą używasz w Kubuntu
" -e " ma wyswietlić
"fpc" to free pascal
Wydaje mi się że jeszcze istnieją 2 sposoby.

Edit:
przykład z forum archa

--- Kod: ---
terminal -e ls --hold
--- Koniec kodu ---
Edit:
może komenda fpc nie była najlepsza, pewnie chodziło o komende fp

:
Nazwa terminala to jest to, co wyświetla po wpisaniu polecenia tty ? Jeśli tak to wyświetla mi się
bash: /dev/pts/1: brak dostępu
gdzie /dev/pts/1 to nazwa terminala (przynajmniej jeśli dobrze rozumiem)

1709:
Może żle się wyraziłem,
jak na filmiku na poczatku masz po lewej ikonkę czarnego okienka
http://www.youtube.com/watch?v=Uabfu_RJLyg
jak uruchomisz to wyskoczy takie czarne okienko ze znakiem zachęty "$"
żeby wpisać jakąś komędę, ja taki program nazywam terminalem.

http://www.wikihow.com/Open-a-Terminal-Window-in-Ubuntu

Oprócz "terminal" jest np. xterm, ja w mate mam mate-terminal.

Kuba83:
Możesz spróbować z edytorem geany. W menu jest opcja zbuduj i tam możesz podać opcje kompilowania. Jest też lazarus też możesz  zobaczyć. Z drugiej strony jak chcesz pisać programy pod windowsa, to nie lepiej pisać je pod windowsem, albo przynajmniej postawić windowsa na wirtualce.
Umiejętność poruszania się pod konsolą przy programowaniu, to rzecz niezbędna.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej