Nowe posty

Autor Wątek: Dystrybucja dla graczy  (Przeczytany 9589 razy)

Dymbciu

  • Gość
Dystrybucja dla graczy
« dnia: 2013-12-05, 18:52:50 »
Witam. Szukam dobrej dystrybucji dla graczy, aby spełniała następujące wymagania:
1. Brak błędów w Wine - korzystałem z Ubuntu 12.04, i tam takie gry jak LoL, TF2 czy Slender niemalże w ogóle nie działają;
2. Środowisko graficzne - lekkie i szybkie;
3. Wydajność - jak najwięcej mocy na gry, jak najmniej na system;
4. Łatwość obsługi - jestem newbie jeśli chodzi o Unixy, wiem tyle ile przeciętny 40-latek o Windowsie.
5. Polska wersja językowa;
6. Instalacja z USB obok innych systemów.
Szczerze mówiąc najbardziej mi zależy na pkt. od 1 do 3, ale jak pozostałe też będą spełnione to jeszcze lepiej.
NIE chodzi mi o preinstalowane zestawy gier, takie to ja mogę sobie sam znaleźć.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3069
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Dystrybucja dla graczy
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-12-05, 21:46:45 »
Jest tylko jedna dystrybucja dla graczy z Twoimi potrzebami. Nazywa się Linux For Hardcore Gamers,  potocznie znana pod nazwą kodową "Windows". Masz ewentualnie płatną wersję Wine pt Crossover, która obsługuje dużo gier i programów. Możesz ściągnąć pelnosprawną wersję 30 dniową i po prostu sprawdzić swoje gry. Ale nikt nie zagwarantuje 100% poprawności działania, bo Twój soft jest na Windows,  nie na Linuksa. Linux nie jest i nigdy nie był planowany jako darmowa/tania platforma do uruchamiania gier z Windowsa...
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Mint15

  • Gość
Dystrybucja dla graczy
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-12-05, 23:24:08 »
Cytat: Dymbciu
Witam. Szukam dobrej dystrybucji dla graczy, aby spełniała następujące wymagania:
1. Brak błędów w Wine - korzystałem z Ubuntu 12.04, i tam takie gry jak LoL, TF2 czy Slender niemalże w ogóle nie działają;
2. Środowisko graficzne - lekkie i szybkie;
3. Wydajność - jak najwięcej mocy na gry, jak najmniej na system;
4. Łatwość obsługi - jestem newbie jeśli chodzi o Unixy, wiem tyle ile przeciętny 40-latek o Windowsie.
5. Polska wersja językowa;
6. Instalacja z USB obok innych systemów.
Szczerze mówiąc najbardziej mi zależy na pkt. od 1 do 3, ale jak pozostałe też będą spełnione to jeszcze lepiej.
NIE chodzi mi o preinstalowane zestawy gier, takie to ja mogę sobie sam znaleźć.
Witam Dymbciu

1. Co ty powiesz, że na Ubuntu 12.04LTS nie działają ci gry?:O
Mi TF2 działa i to dobrze, ale nie używam do tego WINE, bo po co? Przecież STEAM działa tak samo jak na windowsie, to po utrudniać sobe życie jakąś aplikacją WINE? Na Linux Mint 15 też mi działa i slender.
2. Środowisko ci chodzi, to Xface jest lekkie. A z dystrybucji to wspomniany Linux Mint

Większość znanych jest prostych w obsłudze,  z polską wersją językową i na USB

Tak zostaje ci pobrac Stema na Linuxa i sprawdzić TF2 (jest darmowa, tak jak konto steam)

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Dystrybucja dla graczy
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-12-06, 00:28:41 »
Cytuj
1. Brak błędów w Wine
Wiara, że wine ma działać jak windows jest błędem.

Wine jest darmowy, a żeby mieć wpełni działającego jak windowsa i legalnie,
musisz zapłacić za patenty które są w cenie programów o których wspomniano wyżej.

Cytuj
2. Środowisko graficzne - lekkie i szybkie
Ja sobie cenie Mate, wcześniej używałem LXDE, jeszcze masz Xfce,
E17 , bardzo znany jest Fluxbox , Openbox.
( Zerknij w google, znajdziesz jeszcze więcej które może nie są tak znane )

Cytuj
3. Wydajność - jak najwięcej mocy na gry, jak najmniej na system
Sprawa bardziej złożona
- Generalnie z lekkości ludzie sobie chwalą debiana, minta, pclinuxa,
 - Sęk w tym że życie płata figle, a tu coś lepiej działa , a tam gorzej nieraz.
o sprzęt chodzi.
 - Generalnie to może nie były najszybsze linuxy, ale takie z którymi dasz szybko rade i spolszczone.

Cytuj
6. Instalacja z USB obok innych systemów.
- Generalnie każdego linuxa zainstalujesz z usb
- Generalnie to zależy od twojego sprzętu, mogą być problemy, zawsze można użyć innego programu do bootowania.

Debiana bym Ci poradził,
- bo jest popularny, dużo developerów tworzy paczki deb.
i na debianie i zazwyczaj dobrze działają, więc spokojnie pograsz np.
" 0 A.D "
- ale ma też swoje wady, np. nie ma wszystkiego w repo, trzeba patrzeć w google

Poza tym coraz więcej gier to pliki binarne (takie portable)
gdzie wkleisz tam działa i nie ważne jaki linux.
( Urban Terror, Red Eclipse, AssaultCube, Xonotic
są też gry płatne np.: Race The Sun Alpha, Build A World )

Takie gry ma też w sobie djl menadżer,
część tych gier sprawia problemy ze względu że nie zawierają w sobie potrzebnych dla niektórych dystrybucji bibliotek.
Po zatym masz jeszcze Steam menadżer, a tu np. "Dota 2"
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

JdG

  • Gość
Dystrybucja dla graczy
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-12-06, 12:09:38 »
> Jest tylko jedna dystrybucja dla graczy z Twoimi potrzebami. Nazywa się Linux For  Hardcore Gamers, potocznie znana pod nazwą kodową "Windows"

No, kolega zapomniał o firmie Valve ze swoim SteamMachine i SteamOS (na bazie Linuksa właśnie). To wprawdzie dopiero pieśń przyszłości, ale zdaje się już bliskiej. Tymczasem, jak powyżej napisał kol. *Mint15*, można skorzystać w inny sposób z usług Valve.

Co do Wine i dystrybucji, to zasadniczo może być każda (z wyjątkiem tych miniaturowych, których ambicją jest zmieścić się na 10, cz 50 MB), ale podrasowanie takiego systemu jak choćby Linux do gier, to jednak nie jest zajęcie dla nowicjusza. Zresztą, po co się tym zajmować, skoro może firma Valve zrobiła to dobrze?

Są pewnie  dystrybucje specjalnie zrobione do gier, niestety nigdy z czymś takim nie miałem do czynienia ale zawsze można sprawdzić samemu zaglądając na distrowatch.com.

Dymbciu

  • Gość
Dystrybucja dla graczy
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-12-07, 18:45:18 »
Mint15 - akurat TF2 uruchamiałem i z linuxowego Steama i z Wine. W obu wypadkach był błąd z OpenGL opisany tu: http://www.mpcforum.pl/topic/1091334-opengl-na-linuxie/
Co do SteamOS - jeszcze go nie ma, a jest przeznaczony tylko na gry pod Steam (o ile jestem dobrze poinformowany).
tele - dzięki, chyba wybiorę Debiana.
JdG - Windows jest płatny, a nie chcę przeinstalowywać co 30 dni Visty. Poza tym i tak mam ten system postawić obok pirackiego WinXP (tak, wiem, do maja coś wykombinuję), a Linuxa mam po to, aby gry które na nim działają szybciej chodziły.
Dzięki wszystkim.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Dystrybucja dla graczy
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-12-14, 11:46:51 »
A propoSteamOS :D
Cytat: "JdG"
To wprawdzie dopiero pieśń przyszłości, ale zdaje się już bliskiej.
Dzisiaj znalazłem:
http://www.linuxportal.pl/newsbar/steamos-1-0-beta-alchemist-od-valve-juz-dostepny-id172444

Wersja tekstu po angielsku
http://steamcommunity.com/groups/steamuniverse/discussions/1/648814395741989999/
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Dystrybucja dla graczy
« Odpowiedź #7 dnia: 2013-12-28, 23:04:50 »
- Odświeżam

Wyszła nowa wersja "SparkyLinux 3.2 GameOver "
dystrybucja linuxa oparta na debianie dla graczy.

Więcej na :
http://sparkylinux.org/tag/gameover/
http://www.linuxportal.pl/newsbar/sparkylinux-3-2-gameover-id172701
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.