Nowe posty

Autor Wątek: Wydajny linux dla początkującego programisty  (Przeczytany 8652 razy)

zeniacki

  • Gość
Wydajny linux dla początkującego programisty
« dnia: 2013-11-18, 10:18:24 »
Witam, na wstępie chciałbym się przywitać gdyż jest to mój pierwszy post :)
Jestem studentem informatyki i zaczynam przygodę z programowaniem oraz sieciami, miałem już kiedyś doczynienia z linuxem ubuntu a teraz siedzę na mincie ale coś mi dalej nie pasuje ;) jestem zielony w konsoli i chciałbym to zmienić....Chcę się nauczyć konfigurować system do swoich potrzeb... szczególnie zależy mi żeby na moim laptopku (acer v3-571g gf gt730m 8gb ram dysk czysty ssd 128 intel i5 2.6ghz z boost ) system ładnie wyglądał a zarazem był szybki(  chcę się nauczyć zmieniać wygląd do moich potrzeb) zależy mi na jakimś w miarę stabilnym systemie który da się dostosować do technologii optimus nvidii i zoptymalizować dobrze pod ssd... Myślałem nad manjaro ale to w miarę śwerzy system więc czuję się niepewnie oraz nad mint lmde w sumie rozpatrzę każdą propozycję i poradę (linux będzie jedynym systemem na dysku i chciałbym wiedzieć od czego zacząć przygodę w świecie bardziej profesjonalnego wykorzystania tego systemu gdyż z tym wiążę przyszłość ) ;) dziękuję za wszelkie porady i wyrozumiałość ;)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Wydajny linux dla początkującego programisty
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-11-18, 13:49:08 »
Cytat: zeniacki
oraz nad mint lmde w sumie rozpatrzę każdą propozycję i poradę
Skoro miałeś już do czynienia z Ubuntu (debianopochodnymi) i zastanawiasz się na LMDE, to myślę że warto zabrać się za czystego Debiana. System prosty w konfiguracji, wydajny, a zarazem uczy podstaw obsługi Linuksa. Jak chcesz poznać dokładniej sam system Linux, to z własnego doświadczenia, wybierz Gentoo, ewentualnie Arch, ale Gentoo da Ci najlepszą lekcję, no może poza LFS (Linux From Scratch).

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Wydajny linux dla początkującego programisty
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-11-18, 16:09:26 »
-
Cytuj
Chcę się nauczyć konfigurować system do swoich potrzeb.
Zacznij od poradników na temat środowiska którego używasz

-
Cytuj
system ładnie wyglądał a zarazem był szybki
zobacz w google do czego słuzy dany pakiet i jak można upiększyć pulpit
naucz się robić paczki pod swój system, zwróć uwagę czym się różnią dane pakiety

- naucz się korzystać z terminala , przynajmniej podstawowe czynnosci zamiast klikac, nie kuj bemyślnie poleceń naucz się z nich korzystać

Cytuj
wybierz Gentoo, ewentualnie Arch, ale Gentoo da Ci najlepszą lekcję, no może poza LFS (Linux From Scratch)
Warto przetestować każdą dystrybucję Linuxa by poznać różnice , wady i zalety.

- zaglądaj na fora linuxowe, pomagaj, czytaj także inne źródła związane z Linuxem.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Wydajny linux dla początkującego programisty
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-11-18, 17:30:10 »
Cytat: tele
Warto przetestować każdą dystrybucję Linuxa by poznać różnice , wady i zalety.
Nie mówię, że nie. Chodziło mi to, że jak ktoś chce poznać dobrze Linuksa, powinien spróbować przede wszystkim Gentoo, pomijam kompilację jądra, bo taka wiedze o ile jest przydatna, nie jest dla zwykłego użytkownika konieczna, ale przy samej instalacji Gentoo już można zrozumieć na czym polega proces instalacji systemu i co tak naprawdę robią instalatory, w praktyce poznać do czego służy i jak zbudowany jest fstab itp. idt. Potem można testować różne dystrybucje, żeby jak piszesz, poznać wady i zalety i znaleźć tę, która nam odpowiada.

zeniacki

  • Gość
Wydajny linux dla początkującego programisty
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-11-19, 06:35:43 »
Dziękuję za podpowiedzi i porady. Z chęcią wziął bym się  za gentoo bo wiele za nim przemawia ale chyba nie czuję się na siłach żeby go zainstalować... Gdzie nie przeczytam i nie spojrzę To wygląda to na trochę za wysoki poziom... Chociaż może ambitnie skoczę na głęboką wodę i jak się nie utopię to będzie tylko lepiej? :p jak sobie nie poradzę to zainstaluję czystego debiana w wersji testowej z netbootinu...jeszcze raz Bardzo dziękuję za rady. Pozdrawiam

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Wydajny linux dla początkującego programisty
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-11-19, 08:00:34 »
Cytuj
i jak się nie utopię to będzie tylko lepiej?
-łudki:  poradniki w google, poradniki na youtube
-koła ratunkowe: fora, irc
i choćby tydzień miałoby Ci to zająć to dasz rade :)
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

snajper_8383

  • Gość
Wydajny linux dla początkującego programisty
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-11-19, 08:49:21 »
Możesz wypróbować też Slackware. Kilka dni temu ukazała się wersja 14.1.