Nowe posty

Autor Wątek: Program ograniczający wielkości pobieranych plików  (Przeczytany 5206 razy)

Mint15

  • Gość
Witam użytkowników Linuksa :)


Poszukuję programu lub sposobu na Ograniczenie Wielkości Pobieranych Plików z internetu na Linuksa (Mint). Chodzi o to, aby nie można było ściągać plików np. powyżej 100 MG. Potrzebuję to, aby uniemożliwić ściąganie gier, filmów itd. Nigdy wcześniej nie słyszałem i nie korzystałem z takich programów, a Google nie za bardzo mi pomógł.. :( Istnieje coś takiego na Linuksa ??? Albo na router?
Jak nie ma programów, skryptów, to może w Ustawieniach Systemowych lub sieci coś takiego jest?
Da rade jakoś to zrobić?

Ps. nie szukam programu który czasowo ogranicza długość połączenia, ani wielkość transferu danych, lecz wielkość plików pobieranych.  



Pozdrawiam ;)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Program ograniczający wielkości pobieranych plików
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-11-06, 08:07:00 »
A powedzmy - plik ma 200MB, a ja ściągnę 50MB, potem przerwę, potem wznowię i ściągnę 50MB, i tak jeszcze 2 razy... I co teras?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Program ograniczający wielkości pobieranych plików
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-11-06, 15:23:23 »
Dla mnie jest to nie realne ...
bo albo możesz zrobić licznik pobierania który odetnie net po sciągnięciu 5GB
albo możesz ograniczyć transfer przesyłu do 500 Mb/s
( przy zbyt wolnym internecie nawet przeglądarka przestaje działać,
ponieważ liczy czas połączenia , jeśli nie zdąży cała strona się załadować,
przeglądarka wyrzuca błąd ).
A swa nie zdajesz sobie chyba sprawy jak to działa.
Możesz zrobić inaczej , że napiszesz skrypt który zabroni zapisywanie plików
na dysku powyżej 1 GB lub zabroni zapisywania plikow z danym rozszerzeniem.
A jak będzie film w takich kawałkach jak pkraszewski napisał to i tak nic nie wykombinujesz.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Mint15

  • Gość
Program ograniczający wielkości pobieranych plików
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-11-06, 20:27:17 »
pkraszewski - Mój brat (gówiaż:D ) nie jest, aż tak ogarnięty i na to nie wpadnie. Tak samo żeby film, program czy cos innego ściągać w mniejszych pociętych plikach, bo nie potrafiłby ich skleić na Windowsie a co dopiero jakimś programem na Linuksie ;) (poza tym nie ma praw do instalacji czegokolwiek, bo nie ma hasła do admina i roota.

Może bliżej wyjaśnię o co mi chodzi. Na Linux Mint mam 2 konta Administratora(z hasłem) i brata (standardowe, bez hasła z logowaniem automatycznym). Teraz już nie mam problemu z nie wiadomo jakimi grami, programami i pakietami zainstalowanymi bez mojej zgody. Kwestia jaka została i mnie irytuję to ściąganie jakiś filmów, filmików, pseudo programów (czyli zaśmiecania dysku, robi taki syf :/ ).  Dlatego poszukuje sposobu, aby uniemożliwić ściąganie dużych plików lub ich zapisywanie na dysku. Widziadłem kiedyś takie ograniczenie w Bibliotece na komputerze z Win XP (nić nie można było pobrać i zapisać).
Tylko nie chodzi mi o totalny zakaz zapisu czegokolwiek ( bo przecież czasami musi on ściągnąć jakieś zdjęcia czy informacje do szkoły.  
I dlatego pytam czy jest to jakoś fizycznie możliwe na linuksie, choćby utrudnić i zniechęcić go jakoś ograniczając. (od razu tłumacze że rozmowy z nim nic nie dają, to jak walenie w betonowy mur :D ).

tele  - to co piszesz miało by sens z tym skryptem ograniczającym zapis plików danej wielkości i typu. Może to by zadziałało, tylko ja nie jestem taki skrypt napisać, a nawet nie wiem jak znaleźć coś takiego w  necie... :(

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Program ograniczający wielkości pobieranych plików
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-11-07, 16:40:00 »
Cytat: pkraszewski
A powedzmy - plik ma 200MB, a ja ściągnę 50MB, potem przerwę, potem wznowię i ściągnę 50MB, i tak jeszcze 2 razy... I co teras?
Teoretycznie można by ograniczyć ilość danych na jedno połączenie, a dodatkowo dodać górny limit na nagłówek Content-Range w HTTP i komendę REST w FTP. Ale to wymaga przeglądania ruchu przez router, więc nie zadziała przy https albo innych protokołach, np. torrent.

@Mint15
Nie lepiej zrobić quotę na dysku dla wybranych użytkowników? I problem zaśmiecania dysku z głowy.
A do ograniczenia rozmiaru pojedynczego pliku możesz użyć standardowych limitów: http://mohammednv.wordpress.com/2008/05/19/file-size-limit-ulimit/

darkdancer

  • Gość
Program ograniczający wielkości pobieranych plików
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-11-08, 10:17:04 »
Jeśli twoja dystrybucja korzysta z PAM możesz ustawić fsize (maksymalna wielkość pliku) dla brata w /etc/security/limits.conf Podczas ściągania dużego pliku przeglądarka wypluje wtedy pewnie jakiś błąd zapisu (nie testowałem).