Nowe posty

Autor Wątek: Problem z odpaleniem skryptu z crona - CentOS 5.9  (Przeczytany 2606 razy)

krzemo

  • Gość
Problem z odpaleniem skryptu z crona - CentOS 5.9
« dnia: 2013-11-01, 13:46:08 »
Witam,
Męczy mnie mały problem którego nie mogę rozwiązać ani znaleźć solucji w sieci na jego rozwiązanie.
Chodzi o prostą w sumie rzecz. Chcę by skrypt sprawdzał połączenia na jednym z interfejsów sieciowych i w razie problemu go zrestartował. Skrypt jako skrypt działa. Czyli jak wydam polecenie w wiersza to wszytsko gra. Wstawiłem skrypt do corna z identyczną składnią (próbowałem różne) jak w wierszu poleceń i niestety wywala mi bład - w logach jest że komenda nieznana - a są tam mi.n ifconfig.
Nie jestem zawodowcem ani nawet średnio zaawansowanym userem stąd pewnie robie gdzieś jakiś prosty błąd tylko tyle że nie mogę go wyszukać.
wpis do cora obecnie wygląda tak - */5 * * * * root cd / && / cd /etc/rc.d/init.d && ./pptp

W logach dostaję info o próbie wykonania skryptu pptp ale wywala m.in że nie rozumiem komendy m.in ifconfig - gdzie po wpisaniu z konsoli nie ma najmniejszych problemów.

Zastanawiam się czy pies nie jest pogrzebany w samych uprawnieniach. Loguje się na SSH jako zwykły user i daję komendę "su -" password i jestem jako root. Miałem mały problem bo po komendzie su bez "-" mogłem się zalogować ale nie było większości komend również - może tu gdzieś jest mój problem
Z góry dzięki za odzew,
Krzemo

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3069
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Problem z odpaleniem skryptu z crona - CentOS 5.9
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-11-01, 21:42:27 »
W Cron masz "wykastrowaną" ścieżkę wyszukiwania poleceń. Możesz więc albo poprawić konfigurację demona Cron (nie zalecane,  bo nie bez powodu jest to ograniczone),  dopisać rozszerzenie ścieżki na początku skryptu pptp (też nie zalecane,  bo przy pierwszej aktualizacji pptp ten plik się "naprawi") , albo napisać własny skrypt naprawiający ścieżkę i potem odpalający sekwencję poleceń z crona. A w cronie wołać właśnie ten skrypt. (rozwiązanie najlepsze).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy