Nowe posty

Autor Wątek: Linux dla webmastera  (Przeczytany 5081 razy)

pp_1

  • Gość
Linux dla webmastera
« dnia: 2013-09-27, 19:06:21 »
W niedalekiej przyszłości mój pracodawca będzie nam kupował nowe laptopy. Nie znam dokładnej specyfikacji, ale to będzie jakieś i7, ~16Gb RAM, SSD.

Moja praca polega na tworzeniu stron, prostej obróbce grafiki i sprawdzaniu czy to potem działa i się nigdzie nie sypie (wirtualne maszyny).

Teraz pracuję na Win8. Potrzebne mi programy bez problemu znajduję i na Windowsa i na Linuxa. Moje wymagania do systemu:
- ma być możliwie szybki,
- stabilny,
- jak najbardziej konfigurowalny
- musi mieć możliwość podłączenia 2 czy 3 dodatkowych monitorów (rozszerzenie, nie duplikacja) bez konieczności konfigurowania tego za każdym razem.

W nowych systemach nienawidzę tego, że próbują być przeznaczone zarówno dla tradycyjnych pecetów i dotykowców (win8, ubuntu, gnome3). No i dodatkowo wyglądają maksymalnie "słodko i cukierkowo" (wszystko jest wielkie, błyszczy i animuje), a ja wolę surowy styl (jak gnome2).

Z linuxem miałem już do czynienia wcześniej (Ubuntu, Debian, Arch). Daję jakoś radę, ale ekspertem nie jestem. Mogę poświęcić sporo czasu na naukę, czytanie i konfigurowanie go pod moje potrzeby, pod warunkiem, że będzie to trzeba zrobić raz a nie grzebać w nim po godzinach co kilka dni.

Problem w tym, że jak się już raz zadeklaruję, że Windowsa nie potrzebuję to już go przez najbliższe 3 lata nie dostanę...


Stąd moje pytanie i prośba o pomoc zarazem:
Czy uważacie, że Linux będzie dla mnie lepszy? Jeżeli tak to jaką dystrybucję powinienem wybrać?
(póki co skłaniam się do przejścia na Debiana, ale od czasów jak był jeszcze na gnome2 nie miałem z Linuxami wiele wspólnego)

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-09-27, 22:06:29 »
Ubuntu z KDE, Kubuntu, Mint KDE

pp_1

  • Gość
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-09-28, 11:08:28 »
A Ubuntu z KDE to nie jest właśnie Kubuntu?

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-09-28, 17:34:04 »
Cytat: pp_1
- ma być możliwie szybki,
- stabilny,
- jak najbardziej konfigurowalny
- musi mieć możliwość podłączenia 2 czy 3 dodatkowych monitorów (rozszerzenie, nie duplikacja) bez konieczności konfigurowania tego za każdym razem.
Odnośnie pytań:

- Lekki menadżer szybko działa ( Fluxbox, OpenBox, Awesome ), w przeciwnieństwie do dzisiejszych KDE cudów niewidów i Gnome itd
- Debian stable, netinstall - instalujesz co niezbędne.
- przyjazność systemu to dwa różne pojęcia. Jedni chwalą wyklikiwanie, inni chwalą umiejętność posługiwania się konsolą w celu edycji podstawowych plików odnośnie konfiguracji systemu. Tu różnica między kombajnami typu KDE, a Fluxboxem.
- kwestia obsługi monitorów o jaką pytasz wiąże się najczęściej z kartą graficzną i dostępnym dla niej wsparciem producenta. Nividia nie była problematyczna, gorzej z ATI.

Tyle. A jak się odważysz i zechcesz mieć non stop najnowsze programy i aplikacje debianowe w Debianie de facto to zainstaluj Aptosida.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-09-28, 18:20:00 »

  • Gość
Linux dla webmastera
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-09-28, 19:11:33 »
Debian SId, Arch, Gentoo.
Z sid'em jest tak, ze raz na jakiś czas jakaś aktualizacja potrafi coś rozwalić.

Co do obsługi wielu monitorów:
Mam Radeon'a 7670M w lapku i nie mam problemu, żeby podłączyć drugi monitor. Po prostu podłączam i za pomocą arandr ustawiam, co chcę. Używam sterowników otwartych. Przy fglrx'ach musiałem grzebać w xorg.conf, a i tak średnio to działało.