Nowe posty

Autor Wątek: Linux pod starsze karty  (Przeczytany 2979 razy)

mikhar

  • Gość
Linux pod starsze karty
« dnia: 2013-08-19, 17:15:40 »
Witam, zbliżający się powoli 2014 i koniec win xp, zmusza do mnie do zmian, niby jest jeszcze pół roku ale sam muszę się nauczyć i dowiedzieć jak działa linux w praktyce. Poszukuje wersji pod starszy komputer:
AMD 3000+
512 Mb docelowo 2gb
raddeon 9550 128mb
Albatron K8X250GB Pro / Biostar K8NHA-M (Grand) / K8NHA Grand / K8NHA Pro / iDEQ 200P/210P / ECS nForce3-A.
Poczytałem troszeczkę i z tego co wiem w nowych wersjach ubuntu karta ta już nie jest wspierana, a jak wiadomo jest to linux reklamowany jako ten najbardziej przyjazny dla użytkowników okienek. Oczywiście chciałbym żeby system był rozwijany przez 2-3 lata i żeby był w jak największym stopniu spolszczony. Przeznaczenie nie zaskakuje: internet, przeglądarka, pasjans.
Podsumowując poszukuje systemu:
1. Na którym nie będzie problemów z kartą graficzną, a jednocześnie będzie on rozwijany
2. Przyjazny i możliwie łatwy do obsługi na początek
3. Interfejs graficzny, lecz bez zbędnych udziwnień (porównując win 8 do xp wystarczy mi wygląd xp).

Pozdrawiam

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Linux pod starsze karty
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-08-19, 20:35:31 »
u mnie ostatnio działała po kilku latach nieobecnosci, ale system tak muli na starym sprzecie ze nie polecam ubuntu.
Z tego co rok temu czytałem to ta karta będzie dalej wspierana ,
tylko system się nie uruchomi i trzeba będzie trzeba coś tam wklepać by uruchomić,
dość dziwny to sposób wsparcia, no ale lepsze to niż nic.
Ja używałem PCLinuxOS z radeon 9200, ale 3D od jakiegoś czasu siadło, czy naprawili to nie wiem bo mam już inny sprzet, ale system czyli 2D działa.
W PCLinuxOS jest inna zasada musisz aktualizować system raz na tydzień przynajmniej.
Open Suse mi jeszcze wspierało 3D.
Dłuższy czas używałem Kubuntu, ale zrezygnowałem bo lagi, ale to kwestia sprzętu, ty masz ciut inny więc najlepiej byłoby przetestować.
Jeżeli chodzi o spolszczenie, to (Xubuntu , Lubuntu lub ubuntu podobnne), (Debian),(Mint lub coś w tym rodzaju)
(Open Suse) były by chyba najlepiej spolszczone.
Ad.3 Ubuntu ma pewne udziwnienie menu, przeniosło się to na debiana,
ale w debianie zauważyłem ze bez problemu można przełączyć menu na styl klasyczny.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.