Nowe posty

Autor Wątek: Utrata partycji podczas instalacji Linux Ubuntu  (Przeczytany 5761 razy)

cocolino202

  • Gość
Utrata partycji podczas instalacji Linux Ubuntu
« dnia: 2013-07-22, 22:20:51 »
Witam!!!
Mam pewien problem z utratą partycji na dysku.
Instalowałam Linux Ubuntu po raz pierwszy w życiu:) i zginęły mi 4 partycje na dysku twardym. Nie muszę dodawać że na jednej z nich znajdowały się bardzo ważne dane :)

Ogólnie to mam laptopa, który posiada 2 dyski twarde: 120GB na którym znajduję się system operacyjny Windows 7, oraz drugi 1000GB, podzielony na 4 partycje, na których znajdowały się dane i ok. 100 GB nie przydzielonego miejsca. Chciałam utworzyć partycję na Ubuntu właśnie na tym wolnym miejscu 5 GB. Instalacji Ubuntu nawet nie ukończyłam, bo wyskakiwał mi jakiś błąd. Po ponownym uruchomieniu Windows widziałam tylko partycję c, która znajduję się na tym dysku 120 GB, oraz partycje d 5 GB, której wcześniej nie było, a reszty partycji już nie było!!!!!!!!!!!!!
Uruchomiłam pc za pomocą bootowalnej płyty z Linux Knopixx. Pod knopixxem widać wszystkie partycje. Z 3 ostatnich przerzuciłam już dane. Nie mogę tylko uzyskać dostępu do pierwszej (pod Windowsem była to partycja d).
Pomóżcie proszę jak uzyskać dostęp do tej partycji, albo przywrócić wszystkie partycję żeby działały z powrotem pod Windows.

  • Gość
Utrata partycji podczas instalacji Linux Ubuntu
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-07-22, 22:37:49 »
Jakiś system teraz stoi? Jak odpalasz z HDD to wita cię GRUB?

cocolino202

  • Gość
Utrata partycji podczas instalacji Linux Ubuntu
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-07-22, 23:07:51 »
Teraz odpalam z Windows 7, który jest na drugim dysku. Po prostu chciałam mieć i Windows 7 i w celach edukacyjnych Linux Ubuntu na jednym pc.

alvaro

  • Gość
Utrata partycji podczas instalacji Linux Ubuntu
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-07-23, 00:46:33 »
Uruchom system Live (LiveCD/LiveDVD/LiveUSB). Może być np. Ubuntu czy Knoppix.

Otwórz teminal (np. gnome-terminal).

Zaloguj się na użytkownika root:
su -
lub (w systemie z sudo, np. Ubuntu czy Mint):
sudo su -
Upewnij się, że zainstalowane następujące pakiety:
- util-linux
- gdisk
- parted

W razie potrzeby zainstaluj je:
apt-get update; apt-get install util-linux gdisk parted
Wykonaj następujące polecania a ich wyniki zamieść na forum (w tagach code czy podając link do wklejki):

Partycje
parted -l
fdisk -l
parted -lm | grep -A 1 -E "^BYT;$" | awk -F: '/^\\//{print $1}' | xargs -I{} gdisk -l {}
Punkty montowania
cat /proc/mounts
Systemy plików
blkid
Cytat: cocolino202
Po prostu chciałam mieć i Windows 7 i w celach edukacyjnych Linux Ubuntu na jednym pc.
Do celów edukacyjnych możesz zainstalować Ubuntu na maszynie wirtualnej pod Windows, np. VirtualBox czy VMware Player.

rysban

  • Gość
Utrata partycji podczas instalacji Linux Ubuntu
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-07-25, 09:02:05 »
Ta sama płytka z której instalowałeś może służyć do odczytania danych i ich zgrania na inny nośnik o które tak martwisz się .  Po zgraniu danych możesz spokojnie robić operacje partycjonowania dowolnym system bez strachu o dane . Ta płytka Ubuntu zgłasza na początku język w jakim chcesz uruchomić ją a zaraz po tym czy chcesz zapoznać się jak to działa bez instalacji w wersji LIVE czy instalować . Uruchamia się w pełni funkcjonalny system z możliwością zgrania danych z dysku nawet z uszkodzonym systemem plików . Wystarczy dysk zewnętrzny lub DVD zewnętrzne podłączane przez USB albo pendrive odpowiedniej pojemności i najprostszą z metod przeciągnij i upuść można odzyskać dane . Wystarczy zajrzeć do katalogu domowego aby zobaczyć wszystkie partycje na dyskach .  Możesz również zainstalować na Pendriwe aby móc korzystać z budowanego napędu DVD do zgrywania danych . Taka istalacja na pendriwe może Ci się przydać do ratowania danych na każdym innym komputerze mającym możliwość uruchamiana z HDD USB . Chyba że jest to wersja z XFCE . To potrzebna jest Ci wersja normalnego Ubuntu . Jeżeli masz problem z językiem angielskim to załatw sobie lub pobierz z Polskiej strony Ubuntu na przykład wersję Przyjazny Puchacz a będziesz miał wszystko po Polsku .Jeszcze jedno a może możesz uruchomić to zainstalowane Ubuntu zmieniając tylko kolejność napędów z którego chcesz uruchomić system w bios lub na początku często klawisza funkcyjnego F12 aby wybrać napęd z którego uruchamiasz całego kompa . Możliwe że Grub zainstalowałeś na dodatkowy dysk a uruchamiasz z pierwszego . Grub umożliwi uruchamianie obydwu istniejących systemów na dyskach . Pozdrawiam Ryszard