Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: System plików instalacja programów  (Przeczytany 6191 razy)

Dadits

  • Gość
System plików instalacja programów
« dnia: 2013-07-19, 20:01:09 »
Witam, zastanawiam się nad zainstalowaniem jakiejś "przyjaznej nowym" dystrybucji, zastanawia mnie jak to wygląda z instalowaniem programów, mianowicie: z reguły tworzy się partycje root, swap i home, ok, powiedzmy, że będzie to mniej więcej tak:

/ ~20GB
swap 8GB
/home reszta dysku
(to tylko przykład podziału - mało ważny )

jak teraz wygląda instalacja nowych programów na tym systemie, czy wszystkie programy instalują się jak na windowsowskim c: - tutaj na / ? Jeśli tak to 20GB wydaję się chyba dość mało. Czy można instalować programy np na partycji /home aby oszczędzić miejsca na partycji root?  Czy po prostu programy na linuksie są tak małe, że np te 20GB wystarcza - nie wiem ale jest to dość często spotykana wielkość partycji root - oczywiście mniej więcej.

Edit:
Ok, znalazłem. Czyli wszystkie pliki instalują się na partycji root w zależności od katalogu, który jest z góry oznaczony, z tym, że zainstalowane programy można znaleźć w katalogu /usr/bin czy tym podobne, ale to w dalszym ciągu partycja root, czyli jaka powinna być taka optymalna jej wielkość?

  • Gość
System plików instalacja programów
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-07-19, 21:53:42 »
Root w zależności od dystrybucji minimalnie wymaga 4-5 GB na twardzielu, ale zaleca się dwa razy tyle.

Zresztą dystrybucje najbardziej "out-of-box-experience" czyli gotowe do użytku od momentu zakończenia instalacji (Ubuntu, Mint, Mandriva itp.) same konfigurują instalacje najbardziej optymalną pod daną maszynę.

darkpl

  • Gość
System plików instalacja programów
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-07-19, 23:30:00 »
"Root w zależności od dystrybucji minimalnie wymaga 4-5 GB " -- dobre chyba bez trybu graficznego :-) a tak na poważnie to jest zdecydowanie za mało i proszę nie wciskać mi kitu że bredze ja nie mam cudów nie widów tylko same potrzebne programy+ 2 gry i zajmuje mi root tak jak na dole dlaczego ciągle to samo pytanie na forum ja nie rozumiem takich ludzi NIE ŻYJEMY W CZASACH GDZIE JEDEN TERA BAJT PAMIĘCI KOSZTOWAŁ POWYŻEJ 1000ZL zamiast wydawać na ćpanie ,fajki kupcie sobie przyzwoity dysk twardy dzieci drogie!!!! ludzie  opamiętajcie się administrator powinien odrazy usuwać takie głupie tematy nie raz były wałkowane na tym sewisie

Dadits proponuje ci debiana i gnome classic

i aby zainstalować zamknięte stery np. nvidia należy posiadać w systemie
Nvidia-Cg-Toolkit (nvidia-cg-toolkit)
build-essential
GCC
kbuild
linux-headers
linux-image
linux-source

a to zainstaluj dodatkowo
WxWidgets GTK 2.8 (libwxgtk2.8-dev)
SDL_image (libsdl-image1.2)

przed instalacią serów należyu wyłonczyć tryb graficzny z konsoli
/etc/init.d/gdm3 stop                --jesli gnome
/etc/init.d/kdm stop                   --jesli kde


Prawidłowy rozmiar partycji (debian) ---- według mnie
Root-18GB (zajmuje 14.0gb zostaje 4.0gb rezerwy)
Home-MAX
Swap-3GB

Dadits

  • Gość
System plików instalacja programów
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-07-20, 00:54:17 »
Wskoczyłem na Linux Mint 15 - obecnie. Nie powiem, póki co bardzo mi się podoba - pewnie dlatego, że póki co wygląda dość podobnie do windowsa i nie ma takiej wielkiej przepaści między środowiskami graficznymi, już wcześniej miałem go na oku. Zobaczymy jak to będzie. 18GB na root - w dalszym ciągu wydaje mi się to dość mało, instalując same programy użytkowe, znaczy te, z których korzystam na windowsie zajmowało mi to ( teraz nie pamiętam, strzelam ) +/- 30GB, także wrzuciłem te 40GB na roota, w dalszym ciągu mam spore zasoby na /home.
Co do tych zamkniętych sterowników to pewnie będę próbować jakoś ściągnąć/zainstalować jakieś inne niż te co obecnie mam, ale to już myślę, jakoś dam radę jak nie to wtedy będę krzyczał, wielkie dzięki za odzew, informacje zawarte na pewno mi się przydadzą.

  • Gość
System plików instalacja programów
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-07-20, 02:42:25 »
Mam Mint 14 na 8 GB... dwa programy i KDE.

lwiaros

  • Gość
System plików instalacja programów
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-07-20, 04:51:03 »
fedora spokojnie
/ 10GB max 15GB dalej to marnotrawstwo
swap 1GB do 4GB

Dadits

  • Gość
System plików instalacja programów
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-07-20, 09:06:40 »
No ok ale czy to znaczy, że programy na linuksie tak mało zajmują? Czy jako użytkownicy nie potrzebujecie jakiego dodatkowego oprogramowania?

Edit:
Taka myśl mi się nasunęła - jak wygląda instalacja gier, mniemam, że też instalują się one na partycji root w takim razie przydzielenie 10-15GB na partycje root to dość mało, chyba, że z grami jest jakiś myk pozwalający instalować na np na partycji /home

darkpl

  • Gość
System plików instalacja programów
« Odpowiedź #7 dnia: 2013-07-20, 12:08:16 »
tak da się tak zrobić aby gry nie instalowały się w root z repozytoriów   co prawda nie wiem jak ale kiedyś się natknąłem na taki wątek u siebie mam na

 root programy różnego typu + drobne gierki takie jak np.supertux,hedgewars i system
 
home gry instalowane z archiwów np.open arena itd i inne pliki

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
System plików instalacja programów
« Odpowiedź #8 dnia: 2013-07-20, 12:36:43 »
Coś dodam od siebie:

- Jesli masz możliwość zainstaluj "smart "  tak dla testów
* wybierz jakąś paczkę
* w zakładce na dole "Content" pokazuje gdzie będzie instalowany dany plik z paczki
i tak przykładowo:

Cytuj
/usr/games/widelands
/usr/share/applications/widelands.desktop
/usr/share/doc/widelands-b16
/usr/share/doc/widelands-b16/COPYING
/usr/share/doc/widelands-b16/ChangeLog
/usr/share/games/widelands/COPYING
/usr/share/games/widelands/CREDITS
/usr/share/games/widelands/ChangeLog
/usr/share/games/widelands/VERSION
/usr/share/games/widelands/campaigns
/usr/share/games/widelands/campaigns/atl01.wmf
/usr/share/games/widelands/campaigns/atl01.wmf/allowed_worker_types
/usr/share/games/widelands/campaigns/atl01.wmf/binary
...
Jak widać gra zainstalowała się w katalogu /usr/
Sa jeszcze komendy dla deb i rpm które to samo pokażą chyba , ale to szczegół.
Jesli chodzi o menadzer gier djl to katalog przenioslem sobie na inną partycje,
przed uruchomieniem programu muszę zawsze pamietać by owa partycja była pierw zamontowana.
( to są aplikacje portable na linuxa, więc możesz )
Jesli chodzi o steam na linuxa , nie wiem, nie korzystalem.

- Ja nie należę do ludzi którzy często instalują system na różnych partycjach,
ale gdy zabrakło mi miejsca na partycji na której miałem PCLinuxOS
skorzystałem z tego linka bo podobno większość aplikacji jest instalowana w katalogu "usr " , czasami też są instalowane w  "opt"
W "opt " zazwyczaj sa instalowane programy w pojedynczych katalogach jak w windowsie,
nie które z nich mozna nawet przenosić.
Link odnośnie przenoszenia usr.
http://tnzlr.blogspot.com/2008/02/przenoszenie-usr-na-now-partycj.html
działało świetnie, choć trochę się namęczyłem, bo robiłem źle.

Innym sposobem jest skorzystanie z GParted i zmienić wielkość systemu,
ale to jest ryzykowne, bo partycja się może posypać wtedy zostanie spróbować
naprawić "test diskiem ", albo system się posypie i wtedy albo ponowna instalacja gruba pomoze , albo bedzie trzeba odzyskac co sie da i zainstalowac system na nowo.

Inni preferują instalowanie /home na osobnej partycji,
by uchować pliki gdy system się posypie,
na pewno plusy to ma.

- Jezeli chodzi o instalację gier z paczek ,
Cytuj
chyba, że z grami jest jakiś myk pozwalający instalować na np na partycji /home
Nie ma , w paczce jest ścieżka (path) gdzie pliki mają być instalowane,
prawdopodobnie tylko przy budowie paczki możesz zmienić path,
albo przy kompilacji zmieniasz opcje, jeśli kompilujesz,
lub gdy zbudujesz sobie program który będzie wyszukiwał i zmieniał w plikach binarnych.
PS: w katalogu /home/uzytkownik  lub /root/ masz tylko pliki konfiguracyjne
środowiska, programów i gier tylko zazwyczaj.
Usunięnie przestarzałych plików konfiguracyjnych może "czasami" naprawić
dany program, jeśli po aktualizacji są z nim problemy.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

alvaro

  • Gość
System plików instalacja programów
« Odpowiedź #9 dnia: 2013-07-20, 13:01:35 »
U mnie sam katalog /usr/ zajmuje 13 GB zaś /opt/ 8,8 GB.
Do tego katalog /var/lib/ 3,1 GB oraz /var/cache/ 2,1 GB i już mamy 27 GB.

Osobie niezdecydowanej polecam rozważyć dwa rozwiązania:

wszystko na jednej partycji

Na systemie desktopowym nie trzeba się bawić w wydzielanie /home/, /var/, /srv/, /tmp/ czy /usr/ nie mówiąc już o osobnych /var/log/, /var/spool/, (/var/mail/) czy /var/www/.

Można rozważyć wydzielenie /boot/: 250 MB powinno wystarczyć (u mnie zajmuje obecnie 68 MB) jednak dla pewności (preupgrade) można dać więcej (0,5 GB czy nawet 1 GB jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca).

Partycja wymiany (swap) może być przydatna, ale nie jest konieczna - w razie potrzeby można utworzyć plik wymiany.
Należy przy tym pamiętać, że jeśli chcemy korzystać z hibernacji należy dodać parametr jądra resume_offset z offsetem pliku wymiany.

Logical Volume Manager

Jedną z alternatyw jest korzystanie z Logical Volume Manager (LVM).
Zamiast od razu przydzielać całe miejsce można rozszerzać poszczególne woluminy logiczne (logical volumes - LV) w miarę potrzeb. Można to robić online, tzn. na działającym systemie.
Oczywiście przy rozmiaru LV należy pamiętać także o zmianie rozmiaru samego systemu plików.
Przykładowo, gdy zacznie brakować miejsca na / czy /home/ można dodać kilka(naście/dziesiąt) GB za pomocą lvresize/lvextend do odpowiedniego LV a następnie zmienić rozmiar systemu plików (resize2fs w przypadku ext2/ext3/ext4). Wszystko (w przypadku np. ext4) da się zrobić online, nie jest wymagany restart systemu.
Podobnie można postąpić z partycją wymiany (swap) przy okazji dodania/wymiany kości pamięci.
Tym sposobem unikamy zabaw z przenoszeniem partycji.

Dadits

  • Gość
System plików instalacja programów
« Odpowiedź #10 dnia: 2013-07-20, 18:50:07 »
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi, podpowiedzi, naprowadzenia, wszystkie te informacja bardzo mi się przydadzą - w razie pytań, wątpliwości wiem gdzie można szukać pomocy :)

darkpl

  • Gość
System plików instalacja programów
« Odpowiedź #11 dnia: 2013-07-21, 21:07:12 »
"wszystko na jednej partycji" --to nie jest dobre rozwiązanie w razie instalacji ponownej systemu (dystrybucji).


Wszystkie pliki konfiguracyjne zostają w home i nie musimy  jeszcze raz ustawiać programów jak również przenosić swoich danych na inną partycje dlatego opłaca się posiadać home/root/swap