Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja Windows 7 + Slackware/Debian/Arch/Gentoo + EFI/UEFI  (Przeczytany 2190 razy)

wiertara

  • Gość
Witam wszystkich!

Od 2 tygodni strasznie się męczę z instalacją Win7 plus jedną z ww. dystrybucji(jednak moim marzeniem byłby Arch). Oczywiście przeczytałem tonę tutoriali, z czego próbowałem z ponad 10 zainstalować Arch-a i z kilku Debiana. Więc sprawa ma się tak:

Podczas uruchamiania płytki z Arch-em wita mnie takie coś:

Arch Linux archiso x86_64 UEFI CD
UEFI Shell x86_64 v1
UEFI Shell x86_64 v2
EFI Default Loader

Po wybraniu opcji nr jeden. Instalacja przebiega "normalnie". Jednak nie uruchamia się grub i automatycznie startuje winda.

Podczas próby instalacji Debiana, na samym końcu instalacji system nie wykrywa bootloader-a windy.
Ponadto na samym początku dostaję informację: "welcome grub! error prefix is not set ". Efekt jak wyżej, lub nawet i windows się nie uruchomi.

Jednak mogę zainstalować bez najmniejszych przeszkód ubuntu 12.04lts, po czym na tej samej partycji, po uprzednim sformatowaniu, mogę zainstalować Slackware. Jednak po takiej instalacji Slack jest co najmniej powolny. Jadnak podobnego manewru nie zrobię dla Debiana(7 stabilny)

Dodatkowe, być może ważne informacje:
Nie do końca jestem pewien, czy posiadam UEFI, tzn, gdy wchodzę w miejsce gdzie powinien być bios(F2) wita mnie coś co wygląda jak BIOS i nigdzie nie widnieje napisać EFI/UEFI. Ponad to w readme.txt tego BIOS-u nie ma słowa o EFI/UEFI. Jednak gdy sformatuję partycje do GPT to ewidentnie tworzy się partycja efi(128mb)+100mb partycja zastrzeżona. Ponadto, podczas instalacji Slackware(bez windy) instalator szuka partycji EFI. Gdy sformatuję do msdos(MBR) to tworzy się jedynie partycja zastrzeżona 100mb.

Mam teraz ogromną prośbę. Czy spotkał się ktoś z podobnym problemem i mógłby mi w punktach powiedzieć co i jak trzeba zrobić. Bo być może nie rozumiem tego co do mnie piszą w tutorialach lub z powodu przeczytania masy tutoriali kompletnie mi się wszystko pokiełbasiło. Byłbym na prawdę ogromnie wdzięczny!

ps. na pozostałych moich komputerach, które na pewno nie posiadają EFI wszystkie ww. dystrybucje instalują się bezproblemowo.
ps2. przepraszam, że pytam o takie rzeczy, wiem, że znajduje się to w sieci. Jednak męczę się z tym od 2 tyg po kilka/kilkanaście godzin dziennie i nic mi nie wychodzi. Dlatego proszę was drodzy forumowicze o pomoc;)

pozdrawiam i z góry dziękuję!